Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Polovina ze všech lidí v historii lidského pokolení, kteří se kdy dožili 65 let, je v tuto chvíli naživu. – Aneb jsme starý a bude hůř.
Věta je vytržena z přístupně napsaného článku na webu newscientist.com. Je tam podobných zajímavých statistik ještě několik, ale také pár opravdu vážných postřehů, které bychom si měli začít uvědomovat.
Například skutečnost, že s tím, jak populace celého světa rapidně stárne, se budou měnit státy, komunity, rodiny – ovlivní to globální i lokální ekonomiku, politiku i geopolitický řád. V některých případech je stárnutí tak rychlé, že se neměří ani na generace; zatímco Japonsko bylo v roce 1984 „nejmladší“ vyspělá země, dnes je „nejstarší“ a brzy bude většině Japonců přes 50.
Japonské ženy nyní v průměru porodí 1,2 dětí, ale pro zachování zdravé populace by bylo potřeba 2,1 a více (světový průměr je dnes 2,6, což je však také polovina toho, co před jednou generací). Zajímavá je také statistika, že nynější Japonky rodí polovinu dětí co jejich matky. V Itálii je pouze 1,3 lidí v produktivním věku na každého důchodce. Německo a Francie jsou těsně pod číslem 2.
Nejspíše to s sebou přinese novou vlnu ekonomických krizí způsobených stárnutím obyvatel. Ale na druhou stranu se ve vyspělých zemích projevuje nový trend: Čilí důchodci se vůbec nechovají jako odepsaná vrstva a často jsou výkonnější než jejich mladí protějškové, kteří by na ně měli – podle dosavadního náhledu na věc – vydělávat.
S tzv. odchodem do důchodu souvisí i to, že se při stárnutí populace začíná projevovat nesmyslnost věkových hranic stanovených před mnoha lety. Hezká anekdota říká, že důchodový věk vymyslel Otto von Bismarck kolem roku 1880, když potřeboval stanovit hranici, od jaké se budou válečným veteránům vyplácet penze – určil věk 65 let, protože tou dobou tehdy většina veteránů umírala...
Dnes je tento věk hravě překonáván – a pokud zůstanou hranice odchodu do důchodu stejné jako nyní, budou zanedlouho ve vyspělých zemích ženy trávit 30 let svého života jako důchodkyně. Další zajímavá statistika: Poprvé ve 20. století většina dětí dospěla a většina dospělých zestárla.
Flamebait
Měl bych to zakončit nějakým flamebaitem... třeba o tom, jak jsem nevěděl, jestli se chechtat, nebo být v depresi, když jsem poprvé viděl Paroubkův billboard s heslem „13. důchod ze zisků ČEZ“. Doprdelepráce, fakt to nechali natisknout na billboardy? Nebyli to ti šprýmaři, kteří nechávají Paroubka slibovat, že vrátí Elvise a prodlouží víkend o 5 dnů?
Tiskni
Sdílej:
Pry v televizi rikali ze dite vyjde na 3 miliony.
:D
Ti co vydelavaji vic, proste deti nechcou - omezuje to.a vis to nebo si myslis? Co kdyz deti mit nemuzou, coz v soucasne dobe je vcelku rozsireny problem. Pochopitelne se tim moc nechlubi a kdyz zadne dite nemaji, tak makaji a po vecerch si uzivaji, co taky delat jinyho ... coz navenek muze vypadat jako ze dite nechcou. Trochu jiny je to u bohatsich rodicu, co maji jedno dite - tam je to IMHO casto tak, ze si poridi hracku (ostatne je ted modeni a vsechny kamardky ji jiz maji
On je tam ještě jeden průser. Člověk je zajetím svého okolí, vzdělání a přátel. Aneb se těžko dokáže vzepřít všemu, co je kolem něj. Když už je chytrý, udělá nějakou tu školu, pohybuje se mezi stejně "postiženými" lidmi, nějak i naplňuje svoje ambice. Naráží na to, že to vše je nutné udržovat, pracovat na sobě. Jsou sice za to asi velké peníze, jenže to žere dost času. Proto vidím, že ti bohatí mají málo dětí, jelikož nemají tolik prostoru na péči o ně. Pro soupeřivost a soutěživost mezi jednotlivci nelze spolupracovat napříč různými rodinami - což by snad umožnilo mít více dětí, nabídlo více času. Tak, aby i společnost byla silnější, ne jenom pár jednotlivců.
Asi by byl i zajímavý pohled, jak je velká "síla tlaku", který tvoří nějaká společenská skupina. "Chudí" mají více dětí, jsou asi více vidět, ale častěji umírají nedostatkem prostředků/péče apod. A tedy zda je lepší jakým členem skupiny, vhodnější.
a kdo neříká že nemají aspoň dvě děti?kdo to nerika nevim, ze nemaji alespon dve rikam ja
Ti co na to nemaji, tak vyrabi deti. Co jineho delat.Chudší lidé - a teď mluvím o lidech z oblastí typu střední Afrika, Indie a podobně - mají hodně dětí proto, aby je měl kdo živit ve stáří. Všeobecný důchodový systém tento důvod pro to mít děti odstraňuje.
Aby to bylo jasný. Já bejt dvacetiletej, tak se taky cukám mít děti, měl bych z toho strach, ekonomickej. Teda ten pocit a postoj chápu.Tak vidíš že víš o co jde. V rozvojových zemích děti pracují a pomáhají, více dětí neznamená ekonomický úpadek rodiny ale její vzestup ovšem nicotnou naději například na slušné vzdělání. U nás je to naopak, kdo má víc dětí tak neufinancuje jejich výchovu a vzdělání a ekonomicky rodinu pošle do úpadku, děti s nízkým vzděláním budou mít nižší příjem takže to výhoda také není. Ale to je jasné každému kdo vychodil alespoň základní školu tak nepruď
Jj, ono to asi není jen o ekonomice, ale taky o určitý pohodlnosti. Si u sebe všímám, že 1 dítě mne zabaví naplno. Asi bych zvládla 2 a víc a chtěla bych, ale tam zase naskakuje ten ekonomickej ukazatel jestli bychom víc dětí uživili a zvládli. Vadí mi i představa, že jsem závislá na nějaké státní almužně. I když jsem na MD a RD pracovala, přijdou chvíle, kdy to nejde a člověk je závislý. Třeba když je dítě nemocné. Nebo když se narodí postižené dítě.
Taky mne napadá, že se lidi můžou bát třeba té odpovědnosti za dítě. On je to hukot, když si to naplno připustím tíhu té zodpovědnosti. Nejsem už nejmladší.
Myslím, že na neochotě se množit, se podílí víc faktorů. Divný to je. Ale znám i několik rodin, kde mají 5 dětí a zvládají to.
Ono "postrkování ke smrti" se samozřejmě hojně praktikuje i dnes.
Ale kam, už takhle se sem pomalu nevejdeme.To už si lidé mysleli ve středověku, že je planeta přelidněná... místa je furt dost
To vite, pane Kratky, jak to nema jit s kapitalismem do hajzlu, kdyz se flakate a misto abyste vyvijel nejakou uzitecnou cinnost, sefredaktorujete internetovymu komunismu. Na antireakcionare vaseho typu bude treba si posvitit.
Reseni starnuti populace je trivialni a vseobecne zname: staci sverit nase penize kapitalistickym magum do duchodovych fondu a oni uz se postaraji o svetove dobro (jako vzdy, kdyz meli tu moznost). RaJ je na dosah!
Menil by snad pan Kratky s rozvojovymi zememiMě by zajímalo, kde jste v mém zápisku vyčetli, že si na něco stěžuji. Jen jsem vybral zajímavé informace z článku, který mě zaujal.
Jinak bych jeste rad poznamenal, ze mi pripada, ze ani ti stari nekdy netouzi byt prilis stari a nemohouci.Eh? To jsem tam někde psal?
Ono to, ze se zacina vazne diskutovat o euthanazii je doklad toho, ze ne kazdy zkratka chce dosahnout nejvyssiho mozneho veku za cenu pobytu po nemocnicich.V mnoha zemích je již povolena. Ale nikoliv jako řešení stáří, ale pro nevyléčitelně nemocné.
No kdo je bude zivit - pracujici. Maji vyssi zivotni uroven (coz se projevuje take tim, ze maji mene deti a jejich rodice se dozivaji vyssiho veku), tak na to snad maji, ne?Tak s tím zrovna nesouhlasím. Když se lidé dožívají vyššího věku, tak je také potřeba, aby déle pracovali. A podle článku se to dnes už děje - jen je potřeba časem zlomit odpor k zaměstnávání lidí, kterým už bylo 50.
Proc by bylo potreba, aby lide dele pracovali? Pokud produkce na hlavu roste (treba v dusledku automatizace), neni k tomu zadny duvod.Společně s tím roste i spotřeba. Nehledě na to, že je nesmysl nad tím takhle uvažovat, protože se s prodlužujícím věkem prodlužuje i produktivní věk, takže lidé ani nemají _důvod_ odcházet dříve do důchodu.
Problem nema reseni. Muzete zastrelit koho chcete, bohate zbavit dani uplne, ale nic to neresi.
Ale JAK to fungovalo? Zajedte si nekam do Afghanskej hor a pak nam poreferujte, jak se jim tam suprove zije. Uvidime, kolik lidi nalakate na ideu prenest ten tisici lety provereny system zpatky k nam.
Jenze on nebyl samostabilizujici se sam od sebe, to byl dusledek vnejsich podminek. Clovek drel na vrchnostenskem poli od rana do vecera, protoze jinak by se neuzivil, a kdyz mu bylo 40 tak chcipnul na spatnou vyzivu a absenci zdravotni pece.
Jj, vzpomenu si na Skřivánky na niti, jak stará paní nosí uhlí, syn říká co vše uvařil ... a ona už spí únavou.
Pointa je, ze stari lide v tom smyslu, v jakem je zname dnes, neexistovali, spolecnost se od te doby krapet posunula. Jestli se chcete vratit ke starym poradkum, tak budete muset vratit celou spolecnost (a ja nerikam, ze k tomu v dohledne dobe nemuze dojit).
Protoze v minulosti se zilo jinak nez dnes (ackoliv vy o tom asi nevite) a nelze vytrhavat jednotlivosti a prenaset je tam a zpatky jako by se nechumelilo?
Clovek si plati tezke dane
Jestli to neni tim, že člověk platí ostatním těžké daně a když na něj přijde řada, tak neni z čeho plnit sliby.
Takže se jedná o znovunastolení rovnováhy mezi těmi, co platí a těmi, co pobírají. Lze nějak plošně přizpůsobit zákony, daně apod. stavu společnosti v krátkém čase? Co je vlastně cílem, kolik nepracujících je únosných?
Mimochodem, mluvíme zřejmě o starobních důchodcích, o těch, co mohou dělat cca 4 hodiny denně v sedě nebo s oporou či pomocí. Aneb lze nějak ještě po nich požadovat nějakou nenáročnou práci a o to jim nechat nižší důchod. Háčkem bude asi dostupnost práce i její rozdělení co do místa/lokality/dopravní dostupnosti.
Mne už dřív napadla jedna věc ... až mi bude 70 let, pojedu tramvají ... budou kolem mne jen takoví dědci, jako jsem já ... kde je nějaká radost z toho, že vidim pěknou holku nebo veselý dítě? Ještě loni jsem potkal za půl hodiny deset kočárků. Tahle perspektiva se mi nelíbí.
Měl bych to zakončit nějakým flamebaitem... třeba o tom, jak jsem nevěděl, jestli se chechtat, nebo být v depresi, když jsem poprvé viděl Paroubkův billboard s heslem „13. důchod ze zisků ČEZ“. Doprdelepráce, fakt to nechali natisknout na billboardy? Nebyli to ti šprýmaři, kteří nechávají Paroubka slibovat, že vrátí Elvise a prodlouží víkend o 5 dnů?
Já viděl ty bilboardy dva, hned za sebou. První: Snížíme státní dluh na polovinu, Druhý: právě ten „13. důchod ze zisků ČEZ“. Nejdřív jsem si smíchy poprskal výhled na dálnici, ale pak mě přeběhl mráz po zádech. On na to někdo naletí a stejně tam ten oranžový lístek vhodí.
Co mi přijde zajímavější je úvaha, zda vůbec může v lidské populaci nastat situace, že by v daném okamžiku žila nadpoloviční většina lidí co kdy žilaCiste matematicky, pokud budu predpokladat, ze ziji tri posledni generace a populace roste exponencielne (nasledujici generace je Q-krat vetsi nez predchozi), pak staci Q cca 1.26 aby nastal takovy stav. Pokud vezmu generaci cca 20 let, tak staci rocni populacni prirustek 1.2 %, aby se toho dosahlo. Coz zhruba odpovida prirustku behem posledniho stoleti. Samozrejme realna lidska populace po dlouhou dobu rostla dost pomaleji, ale staci dostatecne dlouho udrzovat o trochu vyssi rust a casem se te poloviny dosahne.
Tož tak to s tím Japonskem je ale částečně celkem demagogie.Mohl bys objasnit, co je demagogického na statistických číslech?
tady jsem postrádal konfrontaci s absolutními čísly.Jako že nevíš, kolik obyvatel má třeba Japonsko?
Manipulace (aneb W. Churchill a statistika).Chtel jsi nejspis rici "aneb Goebbels o W. Churchillovi a statistice".
lepší nový člověk z vlastních zdrojů, než běženec z ciziny ..V cem?![]()
Vždyť to už tady jednou bylo: první bod. Billboard jsem nenašel, ale nedávno jsem ho viděl v MFDnes, kde psali něco ve smyslu, že tehdy si to mohli dovolit, ale dnes už to je populismus :)
Tam hlavne neni vubec napsano, z ceho by to byli byvali hradili.
Vybirat zisky ze spolecnosti, kterou vlastnim, je nepatricne?
Tam hlavne neni vubec napsano, z ceho by to byli byvali hradili.Stejně jako u většiny všech předvolebních slibů všech stran. Já netvrdím, že to tenkrát nebyl blábol. Kdepak - já tvrdím, že letošní Paroubkův billboard s ČEZ je větší blábol/zhůvěřilost.
Vybirat zisky ze spolecnosti, kterou vlastnim, je nepatricne?Nad rámec standardních daní? Ano. Pravidla mají být pro všechny stejná. Nehledě na to, že stát NEvlastní 100 procent ČEZu.
Pokud má stát rozhodovací většinu, tak stejně jako v demokracii si může dělat to, co chce. V rámci nějakých mezí daných stanovami, obchodním zákoníkem (platí ještě? Zřejmě jo).
OK, tak pro konservativce mezi nami jeste jednou a pomaleji.
CEZ je spolecnost vlastnena asi ze 70 % statem. CEZ vyplati dividendu, 70 % z te dividendy pripadne statu, zbytek ostatnim vlastnikum akcii. Standardni kapitalisticky postup (a vy se preci nechcete stavet proti kapitalismu, ze ne?). Penize z dividendy budou normalnim prijmem statniho rozpoctu, jako vsude na svete, a da panbuh ze se z nich zaplati neco uzitecnejsiho nez jen jednorazova almuzna duchodcum.
Taky pravda. Mladý chce hlavně dobývat, starší spíše udržovat. Jelikož mladý považuje díky rodičům/okolí to, co má, za jisté a chce více, starší by rád pro své potomky něco ještě udržel, aby jim to mohl předat. Samozřejmě trochu generalizuji. Trochu.
me ten Vas prispevek spise pripada, ze jste se dostal do stavu, kdy chlap zacne premyslet o tom, ze by si mel uz konecne zalozit rodinu.Možná to tak vypadá, ale pravda je taková, že je ten zápisek úplně náhodný - na Twitteru jsem zahlédl odkaz na článek a chtěl jsem podělit o ten citát, který je nyní v perexu blogu. A abych nedal jen zápisek o jedné větě, tak jsem připsal několik odstavců. Rozhodování o zakládání rodiny (i ten věk, který zmiňujete) mám už za sebou.
Imho nejde o nic noveho - kdyby nebyla treba WWII, tak by se to projevilo treba o 30 let
driv...