Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Víte někdo o použitelné burze open source programátorů? Já ne. A proto to vkládám sem. Když se nikdo nechytne, budu hledat dál. Chci nabídnout finanční nebo ekvivalentní odměnu za portování (relativně) jednoduchého programu z KDE3 na KDE4.
Program se jmenuje Ksshagent a slouží k tomu, co název napovídá – je to grafická verze programu ssh-agent z balíku OpenSSH. Umožňuje automaticky načíst šifrovací klíče SSH, ale samozřejmě nabízí integraci s prostředím KDE, především tedy se systémem Kwallet.
Spustím počítač, přihlásím se do KDE a od té chvíle nemusím zadávat SSH hesla, protože už jsou automaticky načtená. Mohu tedy například jedním kliknutím otevřít novou záložku v programu Konzole, která se automaticky přes SSH připojí na určený server. Nebo mohu přistupovat přes FISH a SFTP k vzdáleným adresářům v Krusaderu, aniž bych musel zadávat hesla.
Prostě je to pohodlné, šikovné a usnadňuje to práci. Dosavadní verze Ksshagent (0.6) – určená pro KDE3 – fungovala i v rámci KDE4, ale po upgradu na KDE 4.2.2 jsem zaznamenal nějaké problémy. Klíče se nenačetly atp. Než abych se pokoušel řešit to s původním autorem programu, který – jak se zdá – od roku 2007 nereaguje, tak tu nabízím finanční odměnu za portování tohoto programu na Qt4/KDE4.
Nestanovuji konkrétní částku, protože nejsem programátor a nevím, kolik práce to ve skutečnosti obnáší. Jsem otevřený návrhům a připomínkám. Beru to navíc jako test, jestli se něco takového může ujmout. Mám takových prográmků několik a řekl bych, že by se připojili i jiní, kdyby se tento příklad ujal.
Takže, kdo se hlásí (a kolik za to chcete)?
Tiskni
Sdílej:
V cem je to psane?...v MS® World®
je to trosku OT, ale proc to nedelat primo pres pam? teda modul pam_ssh?
Je to sice elegantnější, na druhou stranu tam zase může chybět ta integrace s tím klikátkem v KDE na hesla a klíče obecně.
chybět ta integrace s tím klikátkem v KDE na hesla a klíče obecně.Přesně tak. Navíc PAMu vůbec nerozumím, kdežto s těmito prográmky pro KDE je nastavení funkčního prostředí hračka.
ssh-add
a zadanim passfraze a o dalsi se nestaram...
Ani nemusíte. Mně /etc/pam.d/xdm
(nebo odpovídajícího souboru) a když při přihlašování místo hesla z /etc/shadow
použijete frázi ke klíči, ten se automaticky načte a dešifruje a je připraven k použití. Např. u mne to vypadá takto (vyznačené řádky jsou ty přidané):
#%PAM-1.0 auth sufficient pam_ssh.so auth include common-auth account include common-account password include common-password session optional pam_ssh.so session required pam_loginuid.so session include common-session
ssh-add
, tvuj klic se ulozi do pameti a s timto klicem se pohybujes po vsech serverech mezi sebou, vsude, kam muzes (ovsem musis pouzit ssh -A
, aby to fungovalo).
Bohužel v tomto případě nemohu pomoci, ale zajímá mě, jaké další programy nebo nápady máš na mysli ?
Další věc, kolik je tak reálná cena za takovou práci? Nemám na tohle vůbec odhad.
Kdysi tady poptával Vlasta Ott program pro editaci otázek pro Moodle, už je to sice dlouho ale v poslední době jsem s tím pohnul a brzy bude hotovo, takže si myslím, že tohle je jedna z dobrých možností jak někoho sehnat.
Neměl by to být až takový problém, jen na to mít čas Sám mám rozdělaný port mého kate pluginu na KDE4 a nevím, kdy se k němu zase dostanu
Co takhle námět pro Davida, nebo někoho jiného?? Seriál: Portujeme aplikace na Qt4/KDE4.
Začal bych přechodem na CMake, pak převod dialogů, potom kompilace kódu/odstraňování chyb a nakonec integrace nových KDE technologií (solid a podobně).
Seriál: Portujeme aplikace na Qt4/KDE4Sem s ním! Velmi rádi bychom takový seriál vydali.