Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Velmi mě rozesmála zpráva na Slashdotu o tom, že Jižní Karolína schválila zákon (Subversive Activities Registration Act), který vyžaduje, aby se všichni členové diverzních, podvratných, teroristických a dalších skupin a organizací, jež mají za cíl násilné svržení vlády Spojených států, registrovali na tamním ministerstvu vnitra.
Je to podobné jako vtipné dotazy ve formulářích, které se dříve vyplňovaly kvůli americkým vízům (vlastně možná stále vyplňují, i když elektronicky)... „Hodláte se v USA věnovat teroristické činnosti? Ano x Ne“; „Cestujete do USA za účelem prodeje zakázaných drog? Ano x Ne“. Pokud zaškrtnete „Ano“, připojte podrobné vysvětlení. Atd.
Předpokládám, že i nejstupidnějšímu byrokratovi je jasné, kolik skutečných zločinců dobrovolně odpoví na tyto otázky „Ano“, či se půjde v Jižní Karolíně před násilným převratem zaregistrovat... Účel těchto na první pohled směšných opatření je prostý: Prokáže-li se, že dotyčný neodpověděl například při imigračním řízení podle pravdy, může být odsouzen za porušení imigračních zákonů, aniž by se muselo řešit, jestli ho někam vydávat do ciziny apod. na základě již mnohem méně jistého obvinění z terorismu apod.
Ale proč si tím kazit radost z absurdity legislativních snah pánů poslanců v Jižní Karolíně, že?
Tiskni
Sdílej:
nekde jsem cetl, ze to je udajne kvuli tomu, ze pokud opravdu budes terorista/prodavat drogy/... a oni te chytnout tak dostanes jako bonus jeste par desitek let navic/budou s tebou zahazet min setrne/... protoze si vedome lhal ve federalnim formulari.
Ano, jde o ulehčení práce obžalobě. Když zaškrtneš, že sis zavazadlo balil sám, tak se u soudu těžko budeš vymlouvat, že ti zavazadlo balila manželka a ty drogy ti tam podstrčila atd.
protoze si vedome lhal ve federalnim formulari.Vždyť přesně to píšu v blogu
Příslušné údaje si úředníci přečtou z profilové stránkyNo vidíte, to mě nenapadlo, že Facebook může sloužit i jako kádrová rezerva a databáze kádrů. O takovém skvělém nástroji se kdysi mohlo kádrovákům jenom zdát...