Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Podle mého je klasický pevný disk v tomto typu stroje hloupost.
Po Asusu EEE 900 taky pokukuju, ale zatím dostávají prioritu jiné věci. Chci ho ale primárně jako čtečku elektronických knih (specializovaná zařízení s e-papírem bohužel zatím nějak nejsou). „Nepoškoditelný“ SSD je tady daleko lepší volba pro pohodlnou manipulaci, než (byť odolný notebookový) pevný disk s pohyblivými částmi. Pokud už člověk potřebuje víc místa, mnohogigabytové flash disky jsou dnes běžné a relativně levné.
„Nepoškoditelný“ SSD je tady daleko lepší volba pro pohodlnou manipulaci, než (byť odolný notebookový) pevný disk s pohyblivými částmi.Me prijde idealni kombinace - mensi flashdisk pro bezny provoz a (prevazne vypnuty) 2.5 harddisk jako archiv.
E-papier je fajn ale pouzivat EEE 900ku ako PDF reader nemusi byt tiez odveci... Navyse sa pritom da stahovat nejaka dalsia knizka, pocuvat hudba, IMkovat, mailovat, prehravat video...Chci ho ale primárně jako čtečku elektronických knih (specializovaná zařízení s e-papírem bohužel zatím nějak nejsou).
Součástí balení je též napájecí zdroj pro disky o rozměru 3.5", které zpravidla nemohou být napájený přímo z USB.K notebooku bych radeji doporucoval nejaky 2,5 disk a k nemu box, anebo rovnou 2,5 externi harddisk.
Kde jsi ho poridil a na kolik te vysel?eBay. Platil jsem ho minulé pondělí a bylo to 650 USD i s poštovným (z Hong-Kongu). Podle tehdejšího kurzu to vyšlo na 10,5 tisíc.
Pry v EEE 900 je pridavny flashdisk v rozsirujicim slotu. Tusis, v jakem typu slotu je tento flashdisk?Po vybalení z krabice jsem si také myslel, že je v tom slotu (SD, MMC) karta, ale ukázalo se, že to je jen umělohmotná falešná kartička-záslepka. Uvnitř jsou dva disky, resp. úložná média: 4GB tzv. "OB", což předpokládám, že asi znamená "On-Board", a 16GB "klasický" SSD. Jdu teď vytvořit hardwarový záznam do zdejší databáze a vložím tam i výpisy cfdisku.
16GB "klasický" SSDTedy v 2.5" slotu nebo CF slotu?
Ozaj Robert, spravil si uz HW zaznam na abccku?Chystám se.
+ hinty ako rozbehat zariadenia!No, ono mi tam zatím vše funguje out-of-the-box (tj. vše, co je vestavěné). Zkoušel jsem připojit USB myšku a šla hned (připojena za běhu), ale to už je asi dnes samozřejmé. Ještě zkusím USB tiskárnu (HP - v základní instalaci je hplip, takže asi v pohodě), externí pevný disk, foťák a MP3 přehrávač. Jediný problém by možná mohl představovat ten MP3 přehrávač, protože to není mass-storage, ale PTP. Ale jinde na Linuxu mi běhá dobře, takže ani s tím asi nebudou potíže.
Tiskni
Sdílej: