Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
O Asus Eee PC všichni básnili už několik měsíců, takže jsem se těšil, až si vymyslím záminku, proč tu hračku také nutně potřebuji. Pořád mě nic originálního nenapadalo, až jsem usoudil, že na hraní je to příliš drahá legrace, a nechal jsem to plavat.
Nedávno však začal být k dispozici nový model 900 (už jsem založil hardwarový záznam: Asus Eee PC 900) a můj apetit opět narostl. Navíc jsem, a to je hlavní, vymyslel pro prcka ideální využití: nebude na hraní, ale na normální práci. Dříve jsem moc nevěřil tomu, že by se na takovém pindíkovi dalo rozumně pracovat, ale po rozhovoru s několika vlastníky starší verze jsem změnil názor.
Můj hlavní pracovní počítač je sice také notebook, ale že by se s ním pohodlně manipulovalo, to se říct nedá. Ta mrcha váží šest kilo, do žádného obyčejného batůžku se jen tak nevejde a kvůli dvoujádrovému procesoru, samostatné grafické kartě a dvěma pevným diskům vydrží na baterii běžet sotva dvě hodiny (i když to mě netrápí).
Jsem s ním však velice spokojen, protože je to přesně to, co jsem potřeboval - přenosný desktop. Čas od času si potřebuji vzít práci s sebou na delší dobu, takže dám notebook do kufru auta, spolu s ním oblíbenou klávesnici a myš a jede se. Ve vlaku by tohle monstrum vytahoval leda šílenec a na jeden nebo dva dny nemá cenu se s tím tahat. Ale pro mé potřeby je ideální.
Jenže dost často se stává, že bych potřeboval pracovat nebo alespoň kontrolovat poštu a reagovat na problém, když se někam vydám právě třeba jen na den nebo dva. A tak jsem si vymyslel výmluvu před vlastním svědomím, proč potřebuji Eee - na tyhle krátké cesty. Je sice pravda, že kdyby se na trhu Eee neobjevil, aspoň bych s sebou netahal počítač i na místa, kde jsem chtěl třeba původně odpočívat, ale tyhle kverulantské myšlenky odsouvám pryč, abych si nekazil radost z nové hračky.
Když jsem Eee poprvé zapnul, byl jsem nadšen tím, že má předinstalovaný Midnight Commander. Co víc si může člověk přát? Začal jsem spřádat plány na náhradu Xandrosu a pracovního prostředí něčím, co znám trochu lépe, ale nakonec jsem si uvědomil, že mi to jednoduché rozhraní, které Asus připravil, úplně vyhovuje. IceWM coby správce oken mi sice příliš po chuti není, ale to jsem napravil snadno. Upgradoval jsem také OpenOffice.org, které tam bylo z nějakého podivného důvodu v historické verzi 2.0. A tím moje úpravy skončily (Konqueror je v základní instalaci, takže opět žádný problém).
Přestože jsem se bál, jak mi půjde psát na té pidiklávesnici, rád konstatuji, že překonala moje očekávání. Je sice o dost měkčí než jsem zvyklý, takže jsem zpočátku pppssaalll aasssiii tttakttooo, ale po chvilce si člověk zvykne a není to problém. Mrzí mě, že se nenašlo místo pro samostatné klávesy PgUp a PgDn, protože nesnáším, když kvůli těmto veledůležitým klávesám musím mačkat Fn.
Sice jsem neměl možnost vidět v akci 0,3Mpx kamerku, kterou mají některé varianty 701, ale musím říct, že mě příjemně překvapila kvalita záznamu (i fotek), kterou zvládá ta v 900 (1,3 Mpx). Jediná chyba je, že netuším, k čemu bych to mohl použít. Videochat mi nechybí a dělat na sebe ksichty člověka po chvilce omrzí.
Jsem zvědavý, jak bude v reálu vypadat výdrž baterie. Kdesi jsem zaslechl, že další verze Eee budou mít mnohem úspornější procesor Atom, takže v tomto ohledu se asi ještě vyplatí počkat. Mě tento aspekt moc netrápí, protože déle než dvě hodiny bez napájení prcka stejně nehodlám používat. A podle toho, co jsem se dočetl, by ty dvě hod. měl zvládnout.
Docela by mě ještě zajímalo, jakou bude mít stroj(ek) životnost. Vzhledem k tomu, že i předchozí verze jsou v oběhu sotva rok, tak lze těžko odhadovat, kolik toho mrňous vydrží. Trochu se bojím, že úplně první, co vezme za své, bude barva... nejsem sice žádný velký špindíra, ale perleťově bílá barva má přeci jen asi jiné nároky.
Tiskni
Sdílej:
Podle mého je klasický pevný disk v tomto typu stroje hloupost.
Po Asusu EEE 900 taky pokukuju, ale zatím dostávají prioritu jiné věci. Chci ho ale primárně jako čtečku elektronických knih (specializovaná zařízení s e-papírem bohužel zatím nějak nejsou). „Nepoškoditelný“ SSD je tady daleko lepší volba pro pohodlnou manipulaci, než (byť odolný notebookový) pevný disk s pohyblivými částmi. Pokud už člověk potřebuje víc místa, mnohogigabytové flash disky jsou dnes běžné a relativně levné.
„Nepoškoditelný“ SSD je tady daleko lepší volba pro pohodlnou manipulaci, než (byť odolný notebookový) pevný disk s pohyblivými částmi.Me prijde idealni kombinace - mensi flashdisk pro bezny provoz a (prevazne vypnuty) 2.5 harddisk jako archiv.
E-papier je fajn ale pouzivat EEE 900ku ako PDF reader nemusi byt tiez odveci... Navyse sa pritom da stahovat nejaka dalsia knizka, pocuvat hudba, IMkovat, mailovat, prehravat video...Chci ho ale primárně jako čtečku elektronických knih (specializovaná zařízení s e-papírem bohužel zatím nějak nejsou).
Součástí balení je též napájecí zdroj pro disky o rozměru 3.5", které zpravidla nemohou být napájený přímo z USB.K notebooku bych radeji doporucoval nejaky 2,5 disk a k nemu box, anebo rovnou 2,5 externi harddisk.
Kde jsi ho poridil a na kolik te vysel?eBay. Platil jsem ho minulé pondělí a bylo to 650 USD i s poštovným (z Hong-Kongu). Podle tehdejšího kurzu to vyšlo na 10,5 tisíc.
Pry v EEE 900 je pridavny flashdisk v rozsirujicim slotu. Tusis, v jakem typu slotu je tento flashdisk?Po vybalení z krabice jsem si také myslel, že je v tom slotu (SD, MMC) karta, ale ukázalo se, že to je jen umělohmotná falešná kartička-záslepka. Uvnitř jsou dva disky, resp. úložná média: 4GB tzv. "OB", což předpokládám, že asi znamená "On-Board", a 16GB "klasický" SSD. Jdu teď vytvořit hardwarový záznam do zdejší databáze a vložím tam i výpisy cfdisku.
16GB "klasický" SSDTedy v 2.5" slotu nebo CF slotu?
Ozaj Robert, spravil si uz HW zaznam na abccku?Chystám se.
+ hinty ako rozbehat zariadenia!No, ono mi tam zatím vše funguje out-of-the-box (tj. vše, co je vestavěné). Zkoušel jsem připojit USB myšku a šla hned (připojena za běhu), ale to už je asi dnes samozřejmé. Ještě zkusím USB tiskárnu (HP - v základní instalaci je hplip, takže asi v pohodě), externí pevný disk, foťák a MP3 přehrávač. Jediný problém by možná mohl představovat ten MP3 přehrávač, protože to není mass-storage, ale PTP. Ale jinde na Linuxu mi běhá dobře, takže ani s tím asi nebudou potíže.