Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Během návštěvy pana Cerfa v Praze (já název toho článku nevymyslel :-) - viz URL) jsem měl možnost se s ním setkat i při sympaticky komorním popovídání, kterého se účastnilo jen několik dalších lidí. Sice jsem se trochu zhrozil, když jsem si (po té, co jsem na tu tzv. snídani přijal pozvání) v oficiální tiskové zprávě přečetl, že se pan Cerf setká s "bloggery" (ošklivá havěť, tihle bloggeři), ale nakonec o tom do blogu píši, takže si nemám co stěžovat... Pár neuspořádaných postřehů:
Vint Cerf se při osobním setkání projevil jako moc sympatický starší pán, který sice pracuje pro Google, ale vzhledem ke svému postavení a reputaci to bere s nadhledem. Rozhodně nezačíná každou druhou větu "U nás v Google..."
Přesto mě však pobavila jedna zmínka o Googlu. Možná víte, že se tato společnost chlubí spoustou nekonvenčních postupů, z nichž jeden je docela dost unikátní: vývojáři mají možnost (či spíše povinnost) se po 20 % času věnovat čemukoliv, co je zajímá -- podmínkou je, že to nesmí být jejich hlavní pracovní projekt. Tak tohle už jsem někde dříve četl. Zajímavé bylo, když to Vint Cerf použil jako odůvodnění toho, že nevěděl, jestli se na nějaké konkrétní věci v Googlu pracuje nebo ne. Neví to totiž asi nikdo, pokud se tím přímo nezabývá.
20 procent času, 10 000 zaměstnanců (z toho polovina vývojáři)... Dá se to tedy říci také tak, že je 1 000 vývojářů placených za full-time práci na svých koníčcích, takže je těžké si být jistý, co tam vlastně vzniká.
Řeč přišla i na "internetizaci" předmětů, u kterých nám zatím připojení k síti nepřipadá reálné, užitečné nebo obojí. Já mám z toho docela husí kůži, protože v propojování, připojování a z toho plynoucí možnosti centralizace vidím nebezpečí zneužití. Během tiskové konference a následné přednášky na ČVUT zmínil p. Cerf ponožky a košile připojené k Internetu. Zatímco wifizovaná ponožka se dá pod gaučem snadno nalézt (príma), stejně vybavená košile může manželce prozradit, že neděláte přesčas, ale popíjíte v baru (horší). Nemohu si pomoci, ale uvažuji hlavně o těch "košilích". Lednička připojená na net mi možná dokáže poslat SMS, že dochází zmrzlina a za dva dny zkysne mléko, ale mě daleko více trápí, že si průměrně schopný parazit pomocí RFID čipů zjistí, co jsem včera snídal.
Petr Koubský mi svým ujištěním, že lidé jsou líní a tento trend bude pokračovat (doslova řekl "unstoppable", fujtajksl - to zní osudově), vůbec nálady nepřidal. V reakci na to povídal p. Cerf, že sice chápe obavy z přílišného shromažďování informací o jednotlivcích, ale svoji kreditku kvůli tomu nezahodí (sakriš, já přece taky ne) -- i když je z výpisu vidět, kde přespal, co večeřel, i kam jel a kolik to stálo. Vzpomněl jsem si na žábu a vroucí vodu. Jsem přesně taková žába -- plnou hubu keců, ale pod kotlem už zatápějí a já furt klidně sedím. Nutno přiznat, že když během řeči padla zmínka o našich rodných číslech a povinných občankách, koukal p. Cerf dost nevěřícně.
Ještě než jsem si mohl dát na účet české pobočky Google lososový sendvič, mluvilo se o spamu, aplikacích na webu (počítače by sloužily jen jako terminály pro přístup k online programům, což by například velmi usnadnilo výměnu počítače -- člověk nemusel všechno přeinstalovávat) a důvěryhodnosti firem, které poskytují online služby. Nevím, jak se na to díváte vy, ale já myslím, že až jednou Google začne svým registrovaným zákazníkům připravovat skladbu reklam podle obsahů jejich GMailových schránek, bude asi pozdě ('Tvoje přítelkyně má pravděpodobně zítra narozeniny, tumáš pár reklam na doručování kytek, i když jsi do hledání zadal heslo "pivo".'). Jedna věc je důvěřování pravidlům, která (si) firma stanovila (a potažmo schopnostem je prosadit, tj. zabezpečení), druhá pak důvěřování samotné firmě, že je dodrží.
V souvislosti se spamem se p. Cerf nechal slyšet, že by ho velmi zajímalo, jestli by bylo reálné vytvoření e-mailu na principech srovnatelných s P2P. Autentizovaná spojení s přizvanými účastníky by zaručovala ochranu před nežádoucím masovým spamováním. IMHO by něco takového nefungovalo především proto, že lidi raději nainstalují SpamAssassin, než aby používali ověřené spoje. Ostatně, možnosti zamezení spamu na úrovni sítě existují už dnes -- jen je nikdo nepoužívá.
Bohužel už nezbyl čas na pár otázek týkajících se Linuxu a open source v Googlu, meziplanetárního Internetu a Delay Tolerant Networking. Pan Cerf mi však už psal, že až bude mít chvilku, tak odpoví e-mailem, takže to sem potom někam plácnu.
Tiskni
Sdílej:
Pokud přetrpíš části, které překládal ten uhekaný a zmatený chlap, bude ti odměnou IMO velice kvalitní překlad nějaké slečny/paní, která se poslouchá velmi hezky.Pravda!