Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Před pár dny jsem měl pocit, že bych si mohl oblíbit SUSE (Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)). Pod tím zápisem se v komentářích objevil i údiv nad tím, proč bych od Debianu přecházel na SUSE... Tehdy jsem odpovídal, že se mi SUSE zalíbilo svou přehledností a tak podobně.
Jenže jsem si po týdnu uvědomil, jak to s tím SUSE vlastně dopadlo. Vždyť já jsem si z toho vytvořil SUSE-Debian. Vypadalo to asi takto:
/etc/sysconfig/
.A tak by se dalo pokračovat. Začalo to tím, že jsem nedokázal efektivně pracovat se správou balíků v YaSTu. Tak jsem začal používat APT. APT4RPM mi vytrhl trn z paty, protože to je opravdu dobrý systém. Sice oproti debiannímu APTu úděsně pomalý, ale člověk má hned lepší přehled o tom, co se děje. Tedy aspoň já... Proč jen mi ten APT tak vyhovoval... že by se mi do SUSE začal vkrádat Debian?
Pak jsem zrušil grafický YaST2 a pro další úpravy používal textový YaST, protože byl přehlednější. Jenže jsem zjistil, že ještě přehlednější je přímá editace souborů sysconfig (a zbytku /etc
také). Líbilo se mi uspořádání a přehlednost konfiguračních souborů, jen jsem si z nějakého zvláštního důvodu připadal jako podvodník a pořád jsem se strachoval, kdy mě YaST za tu blasfémii potrestá.
Poslední kapkou bylo jádro. Začalo to úpravou parametrů sdílené paměti grafické karty v BIOSu. SUSE odmítl nastartovat v X jakoukoliv aplikaci, včetně správce oken. Byl jsem schopen spustit XDM/KDM, ale dál už ani ťuk. To mě ještě nenapadlo se podívat do /var/log
... Tak jsem spustil X jen s xtermem a k mému úžasu jsem i při pokusu o spuštění TWM viděl usilovně chroustající disk (rozuměj swap) a pak SIGSEGV.
Tak jsem se tedy podíval do logu a ejhle: oom-killer kolem sebe mlátil jako smyslů zbavený. Při pokusech o spuštění čehokoliv v rámci X najednou došla všechna paměť a zabiják spolehlivě odpravil všechno, co mu stálo v cestě. Zkusmo jsem tedy zkompiloval vlastní jádro, které žádné takové věci neprovádělo. A to už jsem si řekl, že SUSE s vlastním jádrem, APTem a bez YaSTu asi opravdu nepotřebuji. Takže vítej zpátky, můj milý Debiane, dlouho naše odloučení netrvalo.
Tiskni
Sdílej:
emerge
?
No, taky k takovému MDK směřuju
echo "deb http://yast4debian.alioth.debian.org/ pool/" >> /etc/apt/sources.list aptitude update aptitude install yast2-ncurses
Že by se i řikalo: "Už sis zkompiloval snídani?"
... kernel, ale ten v Gentoo asi málokdo kompiluje úplně celej.Myslím, že by ses divil.
tejden až 14 dní považuju za rozumnou dobu. A za takovou dobu těch updatů moc nevyjdeVyjde jich dost.
SUSE je v tom nevinne.Nemyslel jsem ten zápis jako kritiku SUSE. Jen jsem napsal o tom, že mi nesedlo.