Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Před pár dny jsem měl pocit, že bych si mohl oblíbit SUSE (Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)). Pod tím zápisem se v komentářích objevil i údiv nad tím, proč bych od Debianu přecházel na SUSE... Tehdy jsem odpovídal, že se mi SUSE zalíbilo svou přehledností a tak podobně.
Jenže jsem si po týdnu uvědomil, jak to s tím SUSE vlastně dopadlo. Vždyť já jsem si z toho vytvořil SUSE-Debian. Vypadalo to asi takto:
/etc/sysconfig/
.A tak by se dalo pokračovat. Začalo to tím, že jsem nedokázal efektivně pracovat se správou balíků v YaSTu. Tak jsem začal používat APT. APT4RPM mi vytrhl trn z paty, protože to je opravdu dobrý systém. Sice oproti debiannímu APTu úděsně pomalý, ale člověk má hned lepší přehled o tom, co se děje. Tedy aspoň já... Proč jen mi ten APT tak vyhovoval... že by se mi do SUSE začal vkrádat Debian?
Pak jsem zrušil grafický YaST2 a pro další úpravy používal textový YaST, protože byl přehlednější. Jenže jsem zjistil, že ještě přehlednější je přímá editace souborů sysconfig (a zbytku /etc
také). Líbilo se mi uspořádání a přehlednost konfiguračních souborů, jen jsem si z nějakého zvláštního důvodu připadal jako podvodník a pořád jsem se strachoval, kdy mě YaST za tu blasfémii potrestá.
Poslední kapkou bylo jádro. Začalo to úpravou parametrů sdílené paměti grafické karty v BIOSu. SUSE odmítl nastartovat v X jakoukoliv aplikaci, včetně správce oken. Byl jsem schopen spustit XDM/KDM, ale dál už ani ťuk. To mě ještě nenapadlo se podívat do /var/log
... Tak jsem spustil X jen s xtermem a k mému úžasu jsem i při pokusu o spuštění TWM viděl usilovně chroustající disk (rozuměj swap) a pak SIGSEGV.
Tak jsem se tedy podíval do logu a ejhle: oom-killer kolem sebe mlátil jako smyslů zbavený. Při pokusech o spuštění čehokoliv v rámci X najednou došla všechna paměť a zabiják spolehlivě odpravil všechno, co mu stálo v cestě. Zkusmo jsem tedy zkompiloval vlastní jádro, které žádné takové věci neprovádělo. A to už jsem si řekl, že SUSE s vlastním jádrem, APTem a bez YaSTu asi opravdu nepotřebuji. Takže vítej zpátky, můj milý Debiane, dlouho naše odloučení netrvalo.
Tiskni
Sdílej:
emerge
?
No, taky k takovému MDK směřuju
echo "deb http://yast4debian.alioth.debian.org/ pool/" >> /etc/apt/sources.list aptitude update aptitude install yast2-ncurses
Že by se i řikalo: "Už sis zkompiloval snídani?"
... kernel, ale ten v Gentoo asi málokdo kompiluje úplně celej.Myslím, že by ses divil.
tejden až 14 dní považuju za rozumnou dobu. A za takovou dobu těch updatů moc nevyjdeVyjde jich dost.
SUSE je v tom nevinne.Nemyslel jsem ten zápis jako kritiku SUSE. Jen jsem napsal o tom, že mi nesedlo.