Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Před pár dny jsem měl pocit, že bych si mohl oblíbit SUSE (Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)). Pod tím zápisem se v komentářích objevil i údiv nad tím, proč bych od Debianu přecházel na SUSE... Tehdy jsem odpovídal, že se mi SUSE zalíbilo svou přehledností a tak podobně.
Jenže jsem si po týdnu uvědomil, jak to s tím SUSE vlastně dopadlo. Vždyť já jsem si z toho vytvořil SUSE-Debian. Vypadalo to asi takto:
/etc/sysconfig/
.A tak by se dalo pokračovat. Začalo to tím, že jsem nedokázal efektivně pracovat se správou balíků v YaSTu. Tak jsem začal používat APT. APT4RPM mi vytrhl trn z paty, protože to je opravdu dobrý systém. Sice oproti debiannímu APTu úděsně pomalý, ale člověk má hned lepší přehled o tom, co se děje. Tedy aspoň já... Proč jen mi ten APT tak vyhovoval... že by se mi do SUSE začal vkrádat Debian?
Pak jsem zrušil grafický YaST2 a pro další úpravy používal textový YaST, protože byl přehlednější. Jenže jsem zjistil, že ještě přehlednější je přímá editace souborů sysconfig (a zbytku /etc
také). Líbilo se mi uspořádání a přehlednost konfiguračních souborů, jen jsem si z nějakého zvláštního důvodu připadal jako podvodník a pořád jsem se strachoval, kdy mě YaST za tu blasfémii potrestá.
Poslední kapkou bylo jádro. Začalo to úpravou parametrů sdílené paměti grafické karty v BIOSu. SUSE odmítl nastartovat v X jakoukoliv aplikaci, včetně správce oken. Byl jsem schopen spustit XDM/KDM, ale dál už ani ťuk. To mě ještě nenapadlo se podívat do /var/log
... Tak jsem spustil X jen s xtermem a k mému úžasu jsem i při pokusu o spuštění TWM viděl usilovně chroustající disk (rozuměj swap) a pak SIGSEGV.
Tak jsem se tedy podíval do logu a ejhle: oom-killer kolem sebe mlátil jako smyslů zbavený. Při pokusech o spuštění čehokoliv v rámci X najednou došla všechna paměť a zabiják spolehlivě odpravil všechno, co mu stálo v cestě. Zkusmo jsem tedy zkompiloval vlastní jádro, které žádné takové věci neprovádělo. A to už jsem si řekl, že SUSE s vlastním jádrem, APTem a bez YaSTu asi opravdu nepotřebuji. Takže vítej zpátky, můj milý Debiane, dlouho naše odloučení netrvalo.
Tiskni
Sdílej:
emerge
?
No, taky k takovému MDK směřuju
echo "deb http://yast4debian.alioth.debian.org/ pool/" >> /etc/apt/sources.list aptitude update aptitude install yast2-ncurses
Že by se i řikalo: "Už sis zkompiloval snídani?"
... kernel, ale ten v Gentoo asi málokdo kompiluje úplně celej.Myslím, že by ses divil.
tejden až 14 dní považuju za rozumnou dobu. A za takovou dobu těch updatů moc nevyjdeVyjde jich dost.
SUSE je v tom nevinne.Nemyslel jsem ten zápis jako kritiku SUSE. Jen jsem napsal o tom, že mi nesedlo.