Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Asi jste zaregistrovali, že zemřel Ladislav Smoljak. Chci přispět jen krátkou vzpomínkou na jeho počest.
Ke konci základní školy a v průběhu gymplu jsem byl – buď sám, nebo s kamarády – častým hostem Divadla Járy Cimrmana. Využívali jsme pro získávání vstupenek tradiční předprodeje, na které jsme zdrhali dřív ze školy, abych obsadili pokud možno místo ještě „před rohem“ (to už bylo v době, kdy divadlo zakotvilo na Žižkově). Moc často se nám to nepodařilo. Většinou už se fronta táhla až do Cimburkovy...
K pokladně jsme se tedy dostávali často těsně před koncem předprodeje, kdy už se dalo jen paběrkovat. Kvůli tomu jsem například hru „Vyšetřování ztráty třídní knihy“ viděl snad desetkrát. Ale přeci neodejdu s prázdnou, že? Mimo jiné mi to umožnilo tento kus zhlédnout snad ve všech možných variantách obsazení, včetně té „nejlepší“ – kdy hráli jak Smoljak, tak Svěrák.
Další zdroj lístků na představení DJC byl divadelní klub pro studenty. Určitě ta instituce měla nějaký oficiální název, ale ten už jsem zapomněl. Vstupenky získané prostřednictvím této organizace byly legendární tím, že šlo ve většině případů o naprosto neprodejné kousky. Mladý divák díky tomu sledoval klasické kusy ve zcela nové perspektivě. Nezapomenu, jak jsem takto výhodně získal několik lístků do Stavovského divadla – všechny hry jsem viděl z nejvyšší galerie z prostoru těsně vedle osvětlovačů. Byl to téměř kolmý pohled na herecké plešky.
V případě DJC nehrozilo, že by lístky zůstaly nevyprodány, takže se tyto klubové vyznačovaly tím, že diváka posílaly do poslední řady balkonu úplně doprava. Divadlo je malé, takže to nebyla žádná tragedie, ale přesto jsem těm v první řadě záviděl. Já sám seděl nejblíže v řadě druhé...
Ladislav Smoljak postupem času začal v rozhovorech a při jiných příležitostech prohlašovat věci, se kterými jsem tak docela nesouhlasil, ale v divadle byl stále geniální. Byl bych rád, kdyby se zbývající kolegové ze souboru rozhodli neukončit činnost DJC. Chápu, že už to „nikdy nebude ono“, ale byla by škoda, kdyby na Divadlo Járy Cimrmana zůstala jen vzpomínka v knihách a na DVD. A jsem si jistý, že v sále by bylo pořád plno, i kdyby už ze souboru nezbyl nikdo další – otázka je, jestli mají tito lidé energii vychovávat své nástupce.
Tiskni
Sdílej:
"Hvězdy", které vyjadřovali podporu Bémovi nesahají Smoljakovi ani po kotníky.?
Až mi lid odhalí pamětní desku, to bude plesání, to bude lesku! Snad zahrají mi Poem, nebo Humoresku. Až mi lid odhalí pamětní desku na starém domě, bude už po mě. Co všechno vykonal jsem pro národ? Národ, jenž to neuzná, je pronárod. Už jako malý chlapec s obručí chtěl jsem jej vymanit z rakouského područí. Já za života nedočkal se slávy za své vynálezy, všechny z vlastní hlavy. U jedněch setkával jsem se výsměchem a u druhých většinou také s výsměchem. A přitom jsem poradil Křižíkovi se světlem a Jiráskovi s Temnem. Škoda že nemohu vykouknout z hrobu. Rád bych si prohlédl tu vaší dobu. Tu dobu volnosti slávy a vzmachu kdy Čech již pramálo z Vídně má strachu. A Slovák, bratr náš zbavil se Pešti. Oba sou šťastni, až hlava jim třeští. Ještě že dělí je moravské valy, Vždyť by se láskou snad umačkali. Až mi lid odhalí pamětní desku z bronzu, Podobnou, jakou ulil pro Nerudovic Honzu, pamětní desku na starém domě, bude už po mě.
No právě, navíc jsem tady někde v diskuzi četl, žeA stará Vomáčková o tom neříkala nic?
U Smoljaka si myslím, že by za ty léta to museli ti jeho parťáci z divadla poznat.Pochybuju. Když se po revoluci dostávalo ven, kdo práskal, většinou byly oběti nesmírně překvapeny. Obvyklá věta - "do něj (ní) bych to nikdy neřekl(a)".
mám to tu na DVD - a moc mě to neba. Raději mám filmy.Co to je za srovnání? To je jako kdybych řekl, že radši než Titanic mám knížky.
Bývalo dobrým zvykem, že o mrtvých jen dobře.To je idiotský zvyk.
"Je na malinách!"
:o(Já sám seděl nejblíže v řadě druhé...Já v první. Sice jsem si prohlédl herce hezky zblízka, ale člověka bolí za krkem, jak musí tu hlavu mít pořád nahoru. Mimochodem to byly lístky, které byly neprodané, a to jsem byl u konce fronty. Nevím, jestli lidem tolik vadila cena...
a navíc dost lidí se bojí zapojování do hry, což v případě první řady hrozí :)."Nezlobte se, že se na vás pořád dívám, ale vy jste Josefu Václavu Sládkovi tak neuvěřitelně podobný"...