Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Typicky rejpavý a vtipný článek o tom vyšel na The Register. Musím říct, že mě to pobavilo. Ať už je to sebevětší mezinárodní gigant, vždycky se nakonec ukáže, že jde o obyčejnou práci obyčejných lidí. Tentokrát firmy Firts4Internet, jejíž programátoři byli buď moc líní nebo moc hloupí na to, aby funkce začleněné v té slavné ochraně proti kopírování zvládli napsat sami...
A tak si vypůjčili kód například z programu VideoLAN Client, aniž by dodrželi licenci a uvedli jména původních autorů. A jedním z nich je právě noční můra MPAA (El Reg tu zkratku přepisuje takto: Motion Picture Ass. of America :-D) - Jon Lech Johansen, aka DVD Jon, tj. autor proslulého DeCSS.
Připomíná mi to podobné zjištění, kdy si někdo všiml, že některé WAV soubory v oficiální instalaci WinXP byly vytvořeny na cracknuté verzi editoru SoundForge... To by mě zajímalo, ve které redmondské garáži teď ten výtečník vytírá podlahy.
Mimochodem, viděli jste také na ČT ve zprávách, kterak tato "ochrana" může "počítač otevřít útočníkům, kteří si pak se systémem mohou dělat, co se jim zlíbí"? (To není přesná citacie ale bylo to v tomto smyslu.) Není to bezvadné, když je ten svět tak jednoduchý... Počítač = počítač s Win. Jak také jinak, že... Když neřeknou, že se to týká jen počítačů s Windows, to bych ještě pochopil/odpustil, ale aspoň Macy mohli zmínit...
Tiskni
Sdílej: