Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Počínaje číslem 4/2009 se AbcLinuxu.cz začalo podílet na obsahu PDF časopisu openMagazin. Zaměřením má tento počin blíže k PDF Abíčku blahé paměti než k regulérnímu časopisu (jako byl například LinuxEXPRES). Jeho cíle jsou však vyšší a ušlechtilejší
Sice jsme o společném PDF magazínu s Vlastou Ottem (který má na starosti koordinaci a sazbu openMagazinu) mluvili už minulý podzim, ale pak se spolupráce z různých důvodů nepodařila, takže LinuxEXPRES.cz táhl první čísla sám (s pomocí OpenOffice.cz, ale to je prašť jako uhod – oba weby má pod palcem Vlasta).
Do čtvrtého čísla jsme však konečně přispěli několika články a přidal se i ROOT.cz, takže (společně s Penguin.cz) už má magazín slušný záběr a dá se říci, že zahrnuje opravdu to nejlepší z českých linuxových webů.
Je však potřeba rozlišit, co máme na mysli tím nejlepší. Nemusí jít nutně o nejskvělejší a nejkvalitněji zpracované články. Hlavním kritériem pro výběr je srozumitelnost pro laiky a „přístupnost“ tématu pro ty, kdo s Linuxem začínají nebo by to chtěli zkusit. Což také vysvětluje, proč jsou v magazínu články, které už dříve vyšly na webu – hlavním cílem je oslovit ty, kdo linuxové weby pravidelně nečtou.
Samozřejmě, že budeme rádi, když si magazín stáhnou i pravidelní čtenáři pro sebe, například kvůli tisku. Ale ještě raději bychom byli, kdybyste toto PDF předali dále. Těm, kdo o webech neví nebo by na ně kvůli článkům nepřišli – ale PDF si třeba časem přečtou. Pomozte nám rozšířit openMagazin do škol a firem, mezi kamarády, váhavce a potenciální zájemce o Linux.
K dispozici je i fešný obrázek. Třeskutě vtipný, ukrutně poutavý, jazykově vytříbený - úplně jako Linux! Ozdobte s ním svůj web.
Z naší strany se budeme snažit o zařazování PDF na různá CD/DVD časopisů a vystavování odkazů na webech, kde by se mohli vyskytovat čtenáři ze skupiny zmíněné v předchozím odstavci.
Nápady a podněty jsou jako obvykle vítány.
(Už jsem říkal, že to 4. číslo najdete například tady? Jsou tam i odkazy na předchozí čísla.)
Tiskni
Sdílej:
>Roberte, díky za zápisek, jsem moc rád, že se povedl první krok - spojit aktivity.
Ale trvalo vám to, chlapi ;)
Potřebovali jsme se sejít osobně. což se povedlo až na LinuxExpu.
To zní dobře. Ještě kdyby to pdf líp vypadalo :( V čem je to dělané, Scribus?
Hmm, a zkoušel jsi někdy v LaTeXu třísloupcovou sazbu s takovým množstvím grafických obrázků (loga, nadpisy, screenshoty apod) a to na více než 50 stranách? Jestli ano a myslíš, že bys to zvládl, napiš Vlastovi. Bývá teď v OL každý týden, můžeš mu to předvést osobně ;).
LaTex jsem Vlastovi navrhoval jako první, protože by podle mně: a) snížil množství potřebného času na každé číslo, b) zvýšil kvalitu výstupu. To ovšem za předpokladu, že si dá někdo velké (myslím tím opravdu velké) množství práce s laděním šablon a datové konverze. Něco málo už jsem naTeXoval, ostatně Vlasta také, ale na toto si fakt netroufáme. Zamítli jsme jej proto, že není reálné, že by kdokoliv z nás takovou přípravu v reálném čase zvládl.
OpenMagazin - letem otevřeným světem
Pěkné
Plánujete si zažádat i o ISSN? Zlepšilo by to pozici v akademických a jiných knihovnách.
VJ