Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Počínaje číslem 4/2009 se AbcLinuxu.cz začalo podílet na obsahu PDF časopisu openMagazin. Zaměřením má tento počin blíže k PDF Abíčku blahé paměti než k regulérnímu časopisu (jako byl například LinuxEXPRES). Jeho cíle jsou však vyšší a ušlechtilejší
Sice jsme o společném PDF magazínu s Vlastou Ottem (který má na starosti koordinaci a sazbu openMagazinu) mluvili už minulý podzim, ale pak se spolupráce z různých důvodů nepodařila, takže LinuxEXPRES.cz táhl první čísla sám (s pomocí OpenOffice.cz, ale to je prašť jako uhod – oba weby má pod palcem Vlasta).
Do čtvrtého čísla jsme však konečně přispěli několika články a přidal se i ROOT.cz, takže (společně s Penguin.cz) už má magazín slušný záběr a dá se říci, že zahrnuje opravdu to nejlepší z českých linuxových webů.
Je však potřeba rozlišit, co máme na mysli tím nejlepší. Nemusí jít nutně o nejskvělejší a nejkvalitněji zpracované články. Hlavním kritériem pro výběr je srozumitelnost pro laiky a „přístupnost“ tématu pro ty, kdo s Linuxem začínají nebo by to chtěli zkusit. Což také vysvětluje, proč jsou v magazínu články, které už dříve vyšly na webu – hlavním cílem je oslovit ty, kdo linuxové weby pravidelně nečtou.
Samozřejmě, že budeme rádi, když si magazín stáhnou i pravidelní čtenáři pro sebe, například kvůli tisku. Ale ještě raději bychom byli, kdybyste toto PDF předali dále. Těm, kdo o webech neví nebo by na ně kvůli článkům nepřišli – ale PDF si třeba časem přečtou. Pomozte nám rozšířit openMagazin do škol a firem, mezi kamarády, váhavce a potenciální zájemce o Linux.
K dispozici je i fešný obrázek. Třeskutě vtipný, ukrutně poutavý, jazykově vytříbený - úplně jako Linux! Ozdobte s ním svůj web.
Z naší strany se budeme snažit o zařazování PDF na různá CD/DVD časopisů a vystavování odkazů na webech, kde by se mohli vyskytovat čtenáři ze skupiny zmíněné v předchozím odstavci.
Nápady a podněty jsou jako obvykle vítány.
(Už jsem říkal, že to 4. číslo najdete například tady? Jsou tam i odkazy na předchozí čísla.)
Tiskni
Sdílej:
>Roberte, díky za zápisek, jsem moc rád, že se povedl první krok - spojit aktivity.
Ale trvalo vám to, chlapi ;)
Potřebovali jsme se sejít osobně. což se povedlo až na LinuxExpu.
To zní dobře. Ještě kdyby to pdf líp vypadalo :( V čem je to dělané, Scribus?
Hmm, a zkoušel jsi někdy v LaTeXu třísloupcovou sazbu s takovým množstvím grafických obrázků (loga, nadpisy, screenshoty apod) a to na více než 50 stranách? Jestli ano a myslíš, že bys to zvládl, napiš Vlastovi. Bývá teď v OL každý týden, můžeš mu to předvést osobně ;).
LaTex jsem Vlastovi navrhoval jako první, protože by podle mně: a) snížil množství potřebného času na každé číslo, b) zvýšil kvalitu výstupu. To ovšem za předpokladu, že si dá někdo velké (myslím tím opravdu velké) množství práce s laděním šablon a datové konverze. Něco málo už jsem naTeXoval, ostatně Vlasta také, ale na toto si fakt netroufáme. Zamítli jsme jej proto, že není reálné, že by kdokoliv z nás takovou přípravu v reálném čase zvládl.
OpenMagazin - letem otevřeným světem
Pěkné
Plánujete si zažádat i o ISSN? Zlepšilo by to pozici v akademických a jiných knihovnách.
VJ