Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Rádi bychom českým čtenářům, především těm, kteří nevládnou angličtinou, ale samozřejmě i všem ostatním, zpřístupnili výtečný humor v podání xkcd. Vše je dohodnuto a zařízeno, chybí nám jen schopný grafik, který by dokázal vepisovat české texty do „bublin“ komiksu.
Xkcd je velmi populární komiks zaměřený na matematiku, Linux, open source, počítače, lásku a tak podobně. Nevyznačuje se dechberoucím výtvarným uměním (využívá jen čárkové panáčky), ale zato je ukrutně vtipný. Jde o inteligentní humor, který čtenáře často nejen zahřeje na duši, ale současně vyvolá myšlenku „jo, přesně tak to je, perfektně vystiženo“.
AbcLinuxu.cz se dohodlo s původním autorem, který souhlasí s vydáváním přeložených komiksů. Tomáš Znamenáček, který velmi dobře přeložil sérii rozhovorů se slavnými programátory (Programmers at Work), se postará o překlad. Nechceme však přeložené texty vkládat do obrázků vyvedené nějakým sterilním počítačovým fontem. Originál je psaný rukou – a tak bychom to chtěli i my.
Pokud tedy myslíte, že byste se tohoto úkolu mohli (za mírnou úplatu) zhostit (nebo znáte někoho, kdo by mohl mít zájem), ozvěte se na redakce@abclinuxu.cz.
Tiskni
Sdílej:
Já hlavně nevím jaký štětec zvolit a jak ho nastavit (GIMP) aby to vypadalo jako originál.
Zajímalo by mě, jak se překladatel popere s americkými kulturními reáliemi, které se v xkcd občas objevují. Člověk neznalý (já) pak žhaví vyhledávače a Wikipedii, aby vůbec pochopil, o co jde.
Například poslední komiks je takovým oříškem, neb Emmett Brown a Back to the Future mi nic neříká.
Vyšly v "papíru" a jak koukam, reedice se dělají, tak k sehnání by být měly.
Například poslední komiks je takovým oříškem, neb Emmett Brown a Back to the Future mi nic neříká.A jakpak tedy víš, že jde o Emmetta a BTTF?
Google: doc brown 30 years hned na prvním místě vrací:
Emmett Brown - Wikipedia, the free encyclopedia
The animated series also showed that Doc Brown was a wrestler briefly in the 50s, .... After dropping Marty home, Doc went 30 years into the future. ...
Hrůza, děs. Připadám si jak v první třídě, každé písmenko jinak velké, atd. Chce to víc cviku s tím tabletem.
Jo a můj překlad rozhodně není ončo, ale snaha byla :)
Podle wakoopy jsem měl GIMP spuštěný 42 minut, tak asi tak ..
Určitě, dost času zabral výběr štětce a pokusy jak ty písmenka psát, takže určitě se to bude lepšit.