Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Moc hezký.
Ta první fotka (-orig) je ok a vypadá přirozeně na prudké slunce.No právě to přirozené není. Teda pro někoho kdo fotí a ví co má očekávat asi jo, ale rozhodně to není přirozené pro lidské oko. To má totiž mnohem větší rozsah hodnot než běžný digitální foťák. Něco takového jako vypálené nebe nebo naopak úplně černé stíny by nevidělo. Viz. Tone mapping(a pak následující kapitolu HDR, což ale asi představovat nemusím). Samozřejmě s jedním blbým JPEGem asi zázrak udělat nejde, ale někdy i v něm ty data prostě jsou a jen nejsou dostatečně vytažené. Viz. příloha.
Já nevím jak kdo, ale já teda v originálu nevidím na žádném ze svých monitorů žádné nebe, ale jenom vypálenou bílou plochu.
Teda na svém LCD panelu (asi TN) v Lenovo T500 rozhodně nevidím na originálu celistvou bílou plochu, ale pouze flíčky tam, kde jsou i na tom tvém upraveném obrázku (Tullamore). Zbytek oblohy nějakou kresbu obsahuje. Jistě z RAWu / filtrů by se dostalo víc.
Tiskni
Sdílej: