Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V posledních dvou týdnech vyšel na AbcLinuxu.cz každý den jeden rozhovor s politickou stranou o Linuxu, open source a copyrightu. Byl to nápor politicky kluzkých řečí, ale přesto doufám, že to čtenářům pomohlo udělat představu o tom, jak se které strany v problematice orientují.
Shrnu své postřehy v několika bodech:
Vybraných stran bylo 10 a výběr byl jednoduchý – vzal jsem první průzkum veřejného mínění z některého mainstreamového zpravodajského portálu, podíval se na prvních 10 míst a tyto strany kontaktoval. Byla zjevně chyba okamžitě zapomenout, co to bylo za průzkum a kde jsem ho vzal, protože se objevil přinejmenším jeden nespokojenec, který výběr považoval za nespravedlivý. Upřímně, mám pocit, že každý, kdo pár nějakých průzkumů viděl, musel snadno poznat, jak výběr probíhal, takže obviňování ze zaujatosti nebylo nutné, ale budiž, poučení pro příště.
Sehnat kontaktní údaje příslušných lidí v politických stranách je překvapivě obtížnější, než by jeden očekával. Některé partaje dokonce nemají na webu ani číslo na své tiskové mluvčí, jiné ho mají pečlivě ukryté apod. Dvě historky:
Komunisté mají dle mého skromného názoru tak nepřehledný web, že je téměř nemožné se tam proklikat ke kontaktním údajům na tiskové oddělení. Takže jsem zavolal na centrálu, kde jsem měl pocit, že jsem se přesunul o dvacet let do minulosti. Telefon zvedla jakási paní, která velmi nevrle a otráveným hlasem štěkla: „Co je?!“ Málem jsem se začal smát. Odvětil jsem té dobré duši, že potřebuji spojit na tiskové oddělení. Beze slova se tak stalo a po pátém zazvonění jsem „spadl“ zpět k té příjemné dámě na recepci/centrálu. Utrousila, že „to tam neberou“. Požádal jsem tedy o linku na tiskové oddělení, abych mohl příště zkusit zavolat přímo. Ta bodrá ženština mi číslo odmítla prozradit („To vam teda dát nemužu!“).
Trochu jsem byl zaskočen, ale tiskovou mluvčí komančů mi nakonec našel Google – díky němu jsem se dostal do hloubi webu kscm.cz, kam jsem se předtím nemohl proklikat. Číslo telefonu na mluvčí tam samozřejmě bylo. Měl jsem nutkání tento objev ještě zavolat dámě na centrálu, ale nechal jsem to plavat.
Věci veřejné mají na webu skutečně pouze email tiskové mluvčí. Ta však nereagovala, tak jsem zavolal na jediné telefonní číslo, které je na jejich webu k mání: Bezplatná informační linka pro občany. Poslechl jsem si nějaký ten reklamní canc a posléze dostal k telefonu živáčka. Ten byl tajemný podobně jako údernice z komunistické centrály. Číslo mi nedal. A odmítl mi prozradit, jestli ho nezná, nebo ho nesmí vyslepičit jen tak kdekomu.
Nakonec to bylo fuk, protože VV sice odpověď (se zpožděním) poslaly, ale vzhledem k její obsažnosti se ani nemusely obtěžovat. I když... to bychom přišli o perlu „prodloužit ochranu autorských práv na 90 let“. Patrně příprava na nadcházející éru lidské dlouhověkosti...
Otázky položené stranám byly sem tam kritizovány jako příliš „jasné“, příliš naváděly ke „správné“ odpovědi. Byl to záměr. Přemýšlel jsem o tom, jak otázky položit, a došel k závěru, že bude lepší, když už v otázkách dám stranám rovnou jasně najevo, co je tento portál zač. Přinutím je tím k tomu, aby poslaly:
buď sladké žvásty o tom, jak open source zbožňují a mají s ním velké plány – tedy přesně to, po čem otázky přímo volaly,
nebo vzaly trochu rozum do hrsti a pokusily se formulovat nějaké konkrétní návrhy a sliby ohledně nasazování open source řešení.
Jak si s tím jednotlivé partaje poradily, jste měli možnost posoudit sami. Kdyby byly otázky obecnější a nedávaly tak velkou nápovědu, obával jsem se hromady odvařených odpovědí, ve kterých by se strany zajíkaly hrdostí nad tím, že vůbec vědí, že nějaký open source existuje.
Už jsem to někde zmínil v diskusi: Sehnat na webech politických stran jejich loga připravená pro další použití je téměř nemožné v některých případech složité. Jestli mne paměť neklame, tak pouze VV mají k dispozici ke stažení své logo v rozumném rozlišení. Ve všech ostatních V mnoha případech jsem loga preparoval z webových prezentací a ručně upravoval.
Strany se možná poučily po té, co je vyplísnil Vlasta Ott na LinuxEXPRESu za to, že posílají svě odpovědi bez řádného označení autorství, v hrozných úpravách atd. (některé strany mi poslaly odpovědi až po té, co začal vycházet podobný seriál na LE). Já jsem všechny odpovědi dostal korektně podepsané a buď přímo v těle emailu (za obyčejný text v obyčejných textových mailech chválím TOP 09 a ODS), nebo v rozumně vypadajících dokumentech (Svobodní poslali .doc i PDF, obojí hezky zpracované, Piráti vcelku pochopitelně .odt). Snad jen v KDU-ČSL jsou trochu padlí na hlavu, protože jsem odpovědi dostal v HTML tabulce...
Co dál? Přijímám otázky z obecenstva.
Tiskni
Sdílej:
Sehnat na webech politických stran jejich loga připravená pro další použití je téměř nemožné.http://www.zeleni.cz/media/materialy-ke-stazeni/ http://www.zeleni.cz/podporte-nas/stahnete-si/ Kdybych hledal materiály pro média, šel bych do oddílu Média. Druhý odkaz je dostupný z homepage (sice dole, ale je tam). "Téměř nemožné" tak získává poněkud neobvyklý význam
Stale mi nejsou jasne problemy s logem.Herdek, neměl jsem to vůbec zmiňovat.
Namatkou jsem zkusil najit loga nekterych stran a mely je k dispozici dokonce ve vektorovem formatu.Asi jsem špatně hledal. Třeba ČSSD a ODS jsem lovil z Google Images určitě. Všem dotčeným příznivcům se omlouvám.
Stale nechapu, proc prave u KSCM polopruhlednost byla (a jinde ne).Jednoduché, bylo v té podobě už když jsem ho stáhl z webu. Žádné úpravy (kromě zmenšení) jsem neprováděl. Ostatní loga jsem bral z různých JPG s bílým pozadím apod.
Byla zjevně chyba okamžitě zapomenout, co to bylo za průzkum a kde jsem ho vzal, protože se objevil přinejmenším jeden nespokojenec, který výběr považoval za nespravedlivý.Jsem-li míněn já - a já myslím, že ano - chtěl bych dodat, že mně nevadilo, jaké strany byly vybrány, ale že nebylo řečeno, jak byly vybrány. Kdyby se na začátku řeklo, vybrali jsme to tak a tak, byl bych v tomto ohledu zcela spokojen, ať už by selekce probíhala jakkoli.