Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Portál AbcLinuxu.cz by rád zveřejnil zkušenosti správců IT, adminů a dalších, kteří mají co do činění s nasazením open source řešení na úřadech a jiných institucích v ČR. Může se jednat o státní správu, školství, firmy, neziskové organizace a vůbec všechna místa, kde je v provozu open source.
Naší motivací je samozřejmě rozšířit povědomí o možnostech, které v současné době open source pro tento druh aplikace skýtá. Ale zároveň chceme vytvořit aktivní fórum pro sdílení informací ohledně překážek, které je nutné překonat. Tyto mohou být praktického rázu, ale také ideologické.
Podělte se s ostatními o své zkušenosti s prosazováním, začátky, instalací a provozem. Stejně tak nás zajímají neúspěšné pokusy o uplatnění open source – co bylo příčinou?
Připravíme pro vás podmínky, které by vám nejvíce vyhovovaly; budeme rádi, když své poznatky formulujete sami, ale rádi s tím pomůžeme a sestavíme článek z poznámek. Můžeme udělat rozhovor. Bude-li to ve vašich podmínkách přijatelné a budete-li chtít, můžeme vás navštívit.
Máte-li zájem se projektu zúčastnit, ozvěte se prosím na adresu robert.kratky AT abclinuxu.cz. Víte-li o někom, kdo by s námi mohl chtít mluvit, dejte mu prosím na tento zápisek odkaz. Víte-li o organizaci, která open source používá, vložte zmínku do diskuse.
Podotýkám, že nám nejde jen o linuxové systémy, i když jsou vítány. Rádi zpracujeme i použití open souce nástrojů na jiných platformách (a pokud na nějakém úřadě státní správy používají Apple, tak to zařadíme jako raritku také).
Vizte článek Rozhovor: Josef Hruška (MV ČR) o open source ve státní správě.
Tiskni
Sdílej:
Ja doplnim skupinu Otevrena sprava a skolstvi, ktera pro tyto zajemce vznikla. Mohou si v ni vymenovat sve zkusenosti.
|\
| \ White
|B >--------
| / RED
|/
a kdyz to otocis o devadesat stupnu doprava tak mas:
_______
\ B /
\ /
\ /
R | W
E | H
D | I
...
Jenze to musis delat z pohledu heraldiky kde v pravo je z pohledu divaka vlevo
_______
\ B /
\ /
\ /
W | R
H | E
I | D
...
b) při svislém umístění je při čelním pohledu na objekt, na němž je státní vlajka umístěna, bílá barva vždy vlevo a modrý klín směřuje vždy dolů,
Ne, jen to není naše vlajka. A nalepí ti na čelo nálepku "moula" :)
modry klin smeruje dolu, takze je to zle ;)
mate na mysli i takove to bezne - linux server , samba, windows clienti ... takoych pripadu jsou asi mraky
nebo je linux (oss desktop) podminkou?
mate na mysli i takove to bezne - linux server , samba, windows clienti ... takoych pripadu jsou asi mrakyMáme na mysli i ty mraky. Těch ostatních je totiž pořád ještě víc.
Poslední dobou se věnuji OSS ve knihovnictví. Na konci měsíce mám prezentaci na slovenské konferenci Infos 2009, poté knihovnická SEČ.
V prezetacích používám jako ukázku i svoji domovskou Státní technickou knihovnu (tedy od května Národní technickou knihovnu... abychom se jmenovali stejně jako barák v Dejvicích). Tj. bude li nějaká rozumná osnova, podle které bych měl případovou studii napsat, pak rád něco oprezentuji.
Vašek Jansa v.jansa AT stk.cz
To snad ne. Oni pouzivaji proprietarni uzavreny operacni system od firmy ktera skodi Linuxu a jeste se tim chteji chlubit na Linuxovem serveru. At jdou na www.zive.cz.