Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Chystáme se na AbcLinuxu.cz zavést nový formát/druh článků – kratších textů, které budou rychleji reagovat na aktuální dění ve světě Linuxu a open source.
Cílem je trochu více se přiblížit zpravodajskému pojetí. V současné době vychází na AbcLinuxu.cz spousta materiálu, který je více či méně nadčasový – návody, rozhovory apod. Nechceme se toho zbavovat, ale rádi bychom záběr rozšířili dále – aby tu kromě zpráviček byly i články, tj. něco trochu delšího, kde bychom mohli reportovat a komentovat, co se zrovna děje (nebo neděje).
Uvažujeme v této souvislosti o následujících věcech:
Nebude se to mlátit s krátkými zprávami, které vycházejí jako součást Distribučních novinek? Resp. Zdá se jisté, že bude, takže jak to řešit?
Mělo by to vycházet zamíchané mezi běžné ostatní články, nebo někde bokem, odděleně? Jde o to, že pokud by to bylo mezi ostatními články, tak by mohli být náhodní nebo nepravidelní čtenáři zklamaní, protože by to ve společnosti „plnohodnotných“ článků mohlo vypadat jako odfláknuté, krátké články. Na druhou stranu, pokud pro to vytvoříme extra kategorii a umístění, tak to může být matoucí a čtenáři si toho třeba ani nevšimnou; navíc by to nebylo v článkovém RSS.
Rozsahově si představuji přibližně tři odstavce, minimálně dva, maximálně čtyři až pět, aby se to příliš nerozlézalo a bylo možné to přečíst za minutku nebo dvě.
Tématický záběr by byl asi v podstatě neomezený; pokud by se to týkalo Linuxu nebo open source/free softwaru, tak by se to hodilo. Pravidla by byla asi volnější než u zpráviček, které jsou většinou poměrně striktně o věcech s linuxovou souvislostí (samozřejmě až na výjimky )
Jak se na to díváte vy? Ocenili byste podobný druh miničlánků na AbcLinuxu.cz? Pokud ano, co si myslíte o bodech uvedených výše? Pokud ne, tak proč, případně, co by bylo lepší?
Zároveň chci tento zápisek využít jako sondu: Našel by se někdo, koho by psaní takových článků bavilo? Kromě nehynoucí slávy by se autorovi dostalo pravidelného honoráře. Bylo by však potřeba, aby autor sám dokázal pohotově (dejme tomu do dvou dnů) reagovat na linuxové dění, případně byl připraven psát o tématech, které bych mu předhazoval. Máte-li zájem, ozvěte se na kratky ZAVINÁČ abclinuxu.cz.
UPDATE: Tak jsme začali. První dva exempláře jsou Aktuálně: Licence Creative Commons v češtině a Aktuálně: Sun Microsystems pod křídly Oracle. Do budoucna bych chtěl, aby vycházely jeden až dva týdně.
Tiskni
Sdílej:
Klidně bych to namíchal mezi články, ale ve výpisu aby to vypadalo jako malý článek už na první pohled. Menší nadpis, menší písmo perexu, žádná ikonka...I to je možnost, ale budu to muset vyzkoušet - trochu se bojím, aby to nevypadalo spíše divně (tj. jako chyba).
Ale asi bych radši viděl podrobnosti u zpráviček. Že by třeba na konci některých zpráviček byl link "více" (cíl stejný jako má teď nadpis) a při zobrazení zprávicky by tam bylo třeba o odstavec nebo dva více.Tak už to u některých zpráviček je. Asi by pak bylo potřeba vymyslet nějaké odlišení od normálních zpráviček.
Takové zprávičky by pak mohly dostat trochu prostoru na konci sloupce, kde by už neměli text vůbec, ale viseli tam ještě nějaký čas navíc (třeba dokud by byla živá diskuse nebo tak něco).To už by trochu záleželo na Leošovi/Lubošovi a programování, nicméně si nejsem jistý, jestli by tam dole nebyly moc schované.
To už by trochu záleželo na Leošovi/Lubošovi a programování, nicméně si nejsem jistý, jestli by tam dole nebyly moc schované.Pointa je taká, aby nezmizeli úplně moc brzo...
Ja bych se to nebal zaradit mezi clanky, jen to chce vymyslet nejaky format titulku oznacujici, o co jde. Priklady:
Dalsi moznosti je zacit ve vypise clanku zobrazovat rubriku, do ktere je clanek zarazen. Pak bychom pro tyto clanky mohli vytvorit novou rubriku Aktuality a podle ni se mohli orientovat.
Na mně trochu moc barevné a přehledné mi to moc nepřipadá. Ale asi to je o zvyku.
To je zajímavý nápad. O redesignu hodně uvažujeme, homepage je přebujelá, chtělo by to nějakou zásadní změnu.
Zamíchal bych to mezi články a, jak tu někdo psal, do nadpisu přidat například slovo aktuálně. Další možnost je pod perex napsat vysvětlení, jako je to u některých článků JN (že vycházejí se zpožděním).
Můžeš být v seznamu autorů a Robert pošle email, na který buď zareaguješ nebo ne. Neznamená to, že bys byl povinen ten článek sepsat, dokud jej Robertovi neslíbíš.