Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Sun Microsystems nikdy nepatřil mezi společnosti s úspěšným marketingem, přesto se zapsal do historie jako ne nevýznamný dodavatel počítačových systémů (serverů), ať už na vlastní architektuře SPARC, nebo ve spolupráci s AMD či nověji s Intelem. Platforma Java doslova dobyla svět a z dalších softwarových produktů Sunu nesmíme opomenout ani (Open)Solaris, (odkoupenou) MySQL nebo StarOffice, respektive OpenOffice.org. Podle průzkumu UNU-MERIT (PDF) je Sun firmou nejvíce přispívající do open-source projektů.
Sun má dlouhodobé potíže s prodejem svých řešení. Na konci minulého roku byl ve (překvapivě nízké) ztrátě 209 mil. USD (viz LinuxInsider) a procházel restrukturalizací doprovázenou propouštěním. Hodil by se mu také silnější partner, proto se Sun nabídl k prodeji. IBM tuto nabídku zvažovalo, neboť se mu hodí každý krok před dotírajícím HP (HP s 29,4 % trhu oproti 31,4 % na straně IBM) a akvizice Sunu by pro něj znamenala i stažení náskoku společnosti Oracle na trhu s databázemi.
Poté, co se v polovině března Sun nabídl k odkoupení, vzrostla cena jeho akcií k devíti dolarům za kus ze zhruba poloviny. Akcionáři požadovali po IBM jedenáct dolarů za akcii, výsledkem kompromisu bylo devět až deset dolarů a urychlení převzetí ze strany IBM. Obchod za 7 mld. USD se už už zdál být na dosah podpisu, když IBM odmítla s tím, že je cena přemrštěná. Pokračování v jednáních mezi IBM a Sunem se po měsíci mohlo opět rozběhnout, ale pak přišla šokující zpráva...
...hardwarově zaměřená společnost byla odkoupena firmou specializující se na databáze - Oracle má dát za Sun 7,4 mld. USD, tj. 9,5 dolaru za akcii. Obchod je uzavřen.
Zatímco během jednání s IBM se spekulovalo o tom, co bude dál s jednotlivými projekty Sun Microsystems, nyní horká debata na toto téma příliš nehrozí - Oracle buď rozšíří svůj záběr na trhu, nebo části, které se mu nehodí, prodá dále. IBM i Sun vyvíjejí vlastní platformu, vlastní Unix, vlastní Javu atd., ale nyní je jedinou podobnou otázkou další osud MySQL. Pro zákazníky Sun Microsystems zatím zůstává vše ohledně podpory apod. při starém.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Spis budou branit tomu, aby to byla poradna databaze, a budou se to snazit prodat za nizsi cenu tem, kteri by si Oracle nekoupili.
Těch otazníků asi bude trochu více než jen MySQL. Třeba VirtualBox, protože Oracle má vlastni (byť jiný) virtualizační nástroj Oracle VM. Uvidíme, co z toho vypadne... z hlediska přežití zajímavách technologií, je to však asi lepší, než varianta s IBM. Jako vše, má své mouchy, ale Solarisu by byla bývala škoda.
Nejen to. Kromě Oracle VM (XEN) oracle nabízí i Enterprise Linux, který si bude konkurovat s (Open)Solarisem. V segmentu s MySQL je pak databáze OracleXE (zdarma s omezením výkonu), která má nízké rozšíření, ale v podstatě stejné vlastnosti s "velkou databází". Každopádně koupí kancelářského balíku si Oracle pokrylo i v podstatě celou škálu klientského software (OS - Office - EIS - CRM - Collaboration).
Pred par lety bylo dost velky hype okolo redakcnich systemu a ukladani dokumentu do dabazi. Oracle si na tom taky prihral polivcicku a implementoval indexator wordovych dokumentu do svy databaze. Kdyz se k tomu jeste prida v jakym tragickym stavu jsou Oracle Reports, tak se da predpokladat, ze se Oracle bude OOo hodit - akorat z toho bude OOOo.
Tohle jsem necekal, na druhou stranu to dava smysl. Ellison chce, aby Oracle stale rostl a stal se nejvetsi IT firmou (coz je HP). Proto nakupuje, co se da. Nejdrive rozsiril zaber o ERP, pak java aplikacni servery (BEA WebLogic), ted koupil celou Javu a k tomu divizi hardwaru. Minimalni prekryv se soucasnou nabidkou, velky prostor k rustu. Pokud tedy akvizici zvladnou. stejne me ale zajima, proc to Sun zabalil a chtel se nechat prodat. Kolik sefu firem by si nechalo useknout ruku za ziskovost 41%.
stejne me ale zajima, proc to Sun zabalil a chtel se nechat prodat. Kolik sefu firem by si nechalo useknout ruku za ziskovost 41%.Proc to zabalili? Vzdyt si na to i sam odpovidate - prece byli 209 mil. ve ztrate, a ten 'zisk', za ktery by si rada sefu nechala useknout ruku jak rikate, ziskali teprve tim ze to zabalili.
Opensolarisu, OOO a javy bude skoda? ....nejak se ti tam omylem zatoulala Java
Na MySQL mi příliš nezáleží. Kdo chce databázi s kupou fíčur, použije PostgreSQL. Kdo chce rychlý filesystém pro webové použití, použije MySQL, ale tenhle segment pomaloučku míří k věcem jako CouchDB/Compass nebo tak něco.Je fakt, ze kdyz se dneska clovek podiva na webove aplikace, tak pro dost z nich je i ta MySQL moc... ale setrvacnost je mocna sila
...
Rozhodně je blbost, že by si MySQL a Oracle DB nějak konkurovali.
...
Hmm a proč loni koupili InnoDB? Aby tím získal technologii těžko. Stále nic? Co takhle dostat MySQL do problémů? MySQL je v rukou Oracle určeno k likvidaci. MySQL A.G. si pečlivě hlídala aby měli autorská práva ke každému řádku kódu, aby mohli prodávat nonGPL verzi. Tyto práva teď přešli přes Sun na Oracle a ten skutečně nemá žádný zájem si MySQL hřát na prsou. Forkovat a vyvýjet projekt tohoto rozsahu bez zdroje peněz, ze kterého žila MySQL A.G., není moc pravděpodobné. Kdo by se o to pokusil by vždy žil s damoklovým mečem nad hlavou, že ho Oracle smete. Mrkne se na zdrojáky protože GPL, přeimplementuje a uzavřené prodá třeba za dumpingovou cenu protože může. Prostě vývoj MySQL právě začal konvergovat k nule.
Hmm a proč loni koupili InnoDB? Aby tím získal technologii těžko.Proč ne? Oni tenkrát měli takovýto typ databáze?
MySQL je v rukou Oracle určeno k likvidaci.Proč? Má místo něj Oracle nějakou náhradu? Nebo MySQL nevydělává? Koupě Oracle spíš MySQL pomůže. Oracle udělá MySQL strop, aby se nepokoušela konkurovat nadupaným databázím a byla stále tou svižnou databází, která sice není optimalizovaná pro získání stromu přes cluster strojů, ale je nepřekonatelná jako rychlé a jednoduché úložiště dat. MySQL měla poslední dobou tendence tuhle oblast vyklidit a přiblížit se více "velkým" databázím, tak pokud tomuhle Oracle zabrání a donutí zůstat MySQL jedničkou tam, kde teď jedničkou je, MySQL to jedině prospěje.
Hmm a proč loni koupili InnoDB? Aby tím získal technologii těžko.Proč ne? Oni tenkrát měli takovýto typ databáze?
Jaký typ? Transakční?
MySQL je v rukou Oracle určeno k likvidaci.Proč? Má místo něj Oracle nějakou náhradu? Nebo MySQL nevydělává?
Koupě Oracle spíš MySQL pomůže. Oracle udělá MySQL strop, aby se nepokoušela konkurovat nadupaným databázím a byla stále tou svižnou databází, která sice není optimalizovaná pro získání stromu přes cluster strojů, ale je nepřekonatelná jako rychlé a jednoduché úložiště dat. MySQL měla poslední dobou tendence tuhle oblast vyklidit a přiblížit se více "velkým" databázím, tak pokud tomuhle Oracle zabrání a donutí zůstat MySQL jedničkou tam, kde teď jedničkou je, MySQL to jedině prospěje.
Taky bych tomu chtěl věřit. Moc by se mi to líbilo vzhledem k tomu co dělám.
Jaký typ? Transakční?Jednoduchá databáze, která toho neumí mnoho z oblasti transakčních relačních databází pro velká nasazení, ale je rychlá a nenáročná a hodí se tak jako backend třeba pro mnoho webových aplikací.
Teda InnoDB koupili před čtiřmi roky, jak ten čas letí. Jako by to bylo včera.
Stale nechapu tu brutalni nesnasenlivost nekterych lidi vuci MySQL.A proč to píšete pod můj komentář? Já jsem o MySQL nic zlého nenapsal. Napsal jsem jen, že Oracle DB a MySQL je každé něco jiného a navzájem si nekonkurují. To není nic proti MySQL ani proti Oracle DB.
Jde o vase srovnavani MySQL a Oracle DB.Ze kterého plyne, že jsou to dva dost odlišné produkty. nevím, kde jste vzal nesnášenlivost k jednomu z nich a proč zrovna k MySQL.
Jde o to, ze mnohde puvodne mala nasazeni vyrustaji do velkych nasazeni v informacnich systemech.A na ta malá nasazení si nikdo nepořídí Oracle a na ta velká nikdo nenechá MySQL. Takže konkurence opět veškerá žádná.
A protoze na tom zacatku Oracle DB dnes casto nebyva a migrace je bolestiva, tak to Oracle citi (ne nadarmo za MySQL AB verejne nabizel 800 milionu rok a pul zpet).Bolestivost migrace se ale nevyřeší tím, že jeden z produktů zlikviduju. Stejně by někdo jiný začal dělat něco podobného, a migrace by zůstala stále stejně bolestivá. Odstranění bolestivosti migrace je možné jediným způsobem -- produkty se záměrně udělají kompatibilní, budou používat stejné nástroje, stejnou syntaxi atd. Což je přesně to, co může Oracle "snadno" udělat, když vlastní oba produkty -- a přesně to, co jsem napsal jinde v této diskusi.
dezinformaceKonkrétně?
To neres, je to zamestnanec SUNu placenej za budovani pozitivniho imidze, takze nemuze nic konkretizovat, jen fudovat...
Oracle dosud Sun nekoupil, ac je tu urcita pravdepodobnost, kdyz zastupci velkych akcionaru v dozorci rade to o vikendu schvalili.Weby obou spolecnosti jsou toho plne a v tiskovce je termin "definitive agreement", takze myslim, ze neni moc o cem diskutovat v tomhle ohledu.
Překryv portfolia není jen MySql. Je to i aplikační server - Oracle nedávno koupil BEA a tlačí aplikační server BEA (Vývoj Oracle App Serveru ukončili). Nyní ale se Sunem koupili Glassfish, tak jsem zvědav, který budou tlačit. Obávám se, že Glassfish pošlou do kytek
Já jsem glassfish vždycky chápal jako J2EE referenční implementaci pro developery. Možná naivní otázka, dala se používat i pro produkci, jako třeba JBoss?
No vzhledem k tomu ze Glassfish je postavenej na Tomcatu, tak se mu uz ani vic priblizit nemuze