Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Po sérii spekulací o koupi Sun Microsystems bylo dnes překvapivě oznámeno, že kupcem se stává Oracle.
Tiskni
Sdílej:
Tak to je docela husty...jsem velmi zvedav, jaky to bude mit vliv na Javu a J2EE jako takove. Po akvizici BEA a Sun tu uz skutecne neni moc mist kam se za Java enterprise produkty podivat.
jaky to bude mit vliv na Javu a J2EE
Pořád lepší, než pod rouškou IBM. Ale stejně si jdu hledat nový obor.
Nerozpoutá. Když říkám jiný obor, tak tím myslím cokoli krom IT.
To jsi idealista. Mokrá tráva je pěkný svinstvo. Je studená a tím to jen začíná. Akurát by sis nachaldil ledviny a kulky.
Co je spatneho na IBM? Maji spoustu hezkych veci: DB2, Eclipse, Websphere, Geronimo, Derby, Lotus Notes ...
bea je bordel. glassfish dufajme zostane otvoreny, pripadne to niekto forkne.
co to znamena pre open-source produkty Sunu?
Sen Jonathana Schwartze o tom, jak free software nalaka lidi na hardware, se nesplnil a je na case si to priznat.A prodával Sun nějaké levné desktopy nebo laptopy, nebo samé předražené a ultravýkonné servery a pracovní stanice? Jestlipak ono to nebude hlavně tím. Bohužel to vypadá, že stejný problém zabije i POWER a Itania.
Programatori si ale holt budou muset zacit zvykat, zatim to vypada, ze budoucnost je v silnem paralelismu.
Jen se nebojte, ony tyhle amatérské pokusy naučit širokou masu programátorů programovat silně paralelně vymřením naivních pokušitelů.
Paralelní programování je v současné době velmi drahé a naprostá většina programátorů je neumí a asi ani nikdy spolehlivě umět nebude. Většina dnešních „programátorů“ jsou jen rychlokvašky, kteří teorii považují za zbytečnou, návrh architektury taktéž. Jenže ouha, vytvářet masívně paralelní aplikace metodou sednu a kóduji bez rozmyslu architektury a synchronizace moc dobře nejde. Protože ale ekonomika tlačí cenu programátorů dolů, a tedy i kvalitu, tak myslím nemají šanci Ti, co se masívně paralelní programování snaží zavádět, protože vývoj by byl mnohem mnohem dražší za stejného výsledku.
Takže za současné společenské situace je zavádění silného paralelismu jako běžného programátorského zvyku jen výrazem silné naivity a trh to ocení příslušným palcem dolů.
Možná až se změní společenské klima, až se bude více cenit kvalita programátorů, a až se bude kvalita po programátorech požadovat (což jak každý vidí, ve většině případů moc není, mimo jiné i plat tomu odpovídá) – tak možná paralelismus lze zavést jako běžnou součást. Ale to ještě hodně dlouho nehrozí.
protože vývoj by byl mnohem mnohem dražší za stejného výsledku.Rychleji běžící aplikace není stejný výsledek
Špatně naprogramovaným paralelismem snadno dosáhnete i mnohem pomalejšího výsledku.
Nehledě na to, že paralelizace také něco stojí a už vůbec, že zdaleka ne každý algoritmus je paralelizovatelný, nebo snadno paralelizovatelný.
Špatně naprogramovaným paralelismem snadno dosáhnete i mnohem pomalejšího výsledku.Kdežto špatně naprogramovaným jednovláknem taky, takže tu nevidím žádný relevantní argument.
Nehledě na to, že paralelizace také něco stojíJo, musí se zaplatit programátor, kterej ji umí. Co se hardwaru týče, tak tam je ta cena převážena ziskem.
No ono to není jen o paralelismu. To by bylo v průšvihu i to jinak naprosto standardní SMT PowerPC tříjádro v Xboxu. V Cellu navíc máte ty jádra nerovnocenná. Máte jeden normální procesor a několik takyjader která jeho prostřednictvím řídíte, a která mají odvést hlavní část práce. No řekněte, vypadá to jednoduše?
Ale jak psal deda.jablko výše, dnes na to existují príma nástroje a tak to zvládá každý.
Jestli jste postřehli v předcházejí větě ironii, je tam správně.
Ale SUN prodava vynikajici stanice za stejne penize jako Lenovo nebo HP. x86 servery maji take za rozumne kacky. O Power od IBM bych se nebal. Zrovna Linux a smer tlacit aplikace na servery mu silne nahravaji. A IBM s nejvetsi pravdepodobnosti jeste nejaky ten patek zustane dvornim dodavatelem superpocitacu pro US Gov., takze odbyt bude. Rozsireni Power dle meho nazoru nejvic brani urputna snaha firem se zuby nehty drzet MS produktu. Oracle si na Sparc a Solarisu mozna zacne stavet komplexni reseni a bude jej nabizet zakaznikum jako velkou stribrnou bedynku do ktere nacpou celou firmu i se SAPem
A IBM s nejvetsi pravdepodobnosti jeste nejaky ten patek zustane dvornim dodavatelem superpocitacu pro US Gov., takze odbyt bude.IBM je dvorni dodavatel pro mnohem vic zakazniku, vizte jejich z/Architecture, ktera zachovava kompatibilitu az do pocitacoveho praveku (da se bezet software, ktery si vymenoval data pres derne stitky...). Myslim, ze bychom se vsichni divili, kolik programu s davno ztracenym zdrojovym kodem se takto jeste provozuje.
Ale SUN prodava vynikajici stanice za stejne penize jako Lenovo nebo HP.
Ano, to bezpochyby. Kolik stojí vynikající stanice od HP? Patnáct tisíc korun to nebude, vynikající stanice vždy začínaly na dvojnásobku. Zkrátka chybí levný desktop pro vývojáře a (budoucí) manažery, kteří by ho mohli mít doma a pak ho v práci vehementně, i když bezdůvodně prosazovat.
Revoluce začínají zdola, proto taky končí zvolením špatného řešení. Dokud firmy nenabídnou produkty plebsu, nikdy se nerozšíří.
A co to znamená pro MySQL?
Treba Oracle bude mit MySQL jako ma RH ma Fedoru. K testovani. Ale moc tomu neverim. Jeste, ze existuje Postgres
Jen aby zachovali Javu a NetBeansy.
Jeste, ze existuje Postgres
Nejen…
Zázraky se moc často nedějou, naposledy před 2k lety kdy povstal z mrvejch Ježíš. Myslíš, že je ten správný čas?
Jen aby zachovali Javu a NetBeansy.U tech NetBeansu bohuzel nevidim moc duvod. Jednak jsou celkem vyraznym podporovatelem a uzivatelem Eclipse a za druhe posledni dobou celkem rozjeli vyvoj JDeveloperu a udajne je to uz dost schopne prostredi (minimalne pro ADF, o ktery jim prirozene jde nejvic). Jestli NetBeans budou mit nejakou budoucnost, tak bud jako fork nebo nejaky typ slouceni s JDeveloperem...
Muzes zdarma pouzivat IntelliJ pro opensource projekty. Mel by byt mnohem lepsi nez netbeany.
„A co to znamená pro MySQL?“
Fork a silné řeči, jak open source to bez problémů zvládne. Následně za tichého úpadku začne být postupně MySQL zastaralá a nepoužitelná, protože komunita nezvládne vývoj forku MySQL. A po nějakém čase zmizí fakticky ze scény. Byť setrvačnost daná masívním používáním MySQL je obrovská, takže to bude dloudho trvat.
Stejně největší sranda na tom je to, že MySQL se snažila zahodit InnoDb část, protože formu Inno db koupil Oracle a nechtěli být na Oracle závislí. A díky tomu investovali obrovské úsilí do vývoje nového engine Falcon a na InnoDb velmi dlouho kašlali. A pokud je koupí Oracle, možná to dost změní plány, protože InnoDb bude mít stejného majitele.
Právě to InnoDB spíš podle mne nahrává tomu, že bude snaha udělat MySQL syntakticky kompatibilní s Oracle a udělat z ní takovu "Oracle light".Jen kvuli tomu, aby meli dalsi entry-level hracku, budou udrzovat dva zcela odlisne projekty...? K tomuto ucelu jim podle me ted slouzi Oracle XE.
Tedy začněte s MySQL, a když vám přestane výkon stačit, přejděte na Oracle DB.
To bych tak úplně neřekl. MySQL se často používá právě tam, kde je potřeba při daném HW dosáhnout co nejvyššího výkonu, přičemž provozovatele příliš netrápí atomicita operací a konzistence dat (někdy bohužel proto, že netuší, že by ho takové věci zajímat měly). Což může být pro MySQL šance, protože se IMHO dá říci, že cílové skupiny MySQL a Oracle jsou prakticky disjunktní, takže je dost dobře možné, že Oracle bude dál vyvíjet obě databáze, ale s každou se zaměří na jiný segment trhu.
What does Oracle plan to do with MySQL? MySQL will be an addition to Oracle’s existing suite of database products, which already includes Oracle Database 11g, TimesTen, Berkeley DB open source database, and the open source transactional storage engine, InnoDB.FAQ Oraclu. Tenhle odstavec o MySQL je tak podezrele obecny, jak jen muze byt.... coz neni dobre znameni pro delfiny
a koupil to samotnej Oracle, nebo to bude dohromady s HP, jak se o tom mluvilo, v te zprave se nic takoveho nenachazi.
ale pro sparky to asi znamena smrt, pokud tudle cast firmy nekomu dal neprodaj
Me spise zajima budouci osud MySQL a VirtualBoxu. Na druhou stranu pokud by to melo znamenat zpelseni SW, tak sem jedine rad
+1. Sotva v poslední verzi změnili bootsplash z InnoTek na Sun, můžou ho zas měnit ze Sunu na Oracle...
Sun bude ako znacka dalej - aj AMD ked kupil ATI tak niesu karty AMD Radeon ale ATI Radeon....
Jenže to tak nemusí být navždy...
Oracle ma "vlastni" virtualizacni resini - myslim ze je to fork XENu. Pokud jde o databazi tak muze byt pro Oracle zajimavej tak maximalne NDBD cluster + vyvojari.
XEN patří Cytrixu, KVM RedHatu, VMWare je samostatné... Oracle žádnou opravdu "svojí" virtualizační platformu nemá, takže se těžko bude VirtualBoxu zbavovat. Jediné, o co se bojím, je MySQL...
To se dost divím... Nebylo to zase za nějaké šrotovné?
> Oracle Fusion Middleware, Oracle's fastest growing business, is built on top of Sun's Java language and software.
Takže to je aspoň z pohledu Javy pozitivní (resp. to minimálně není negativní) zpráva, ne?
včentě značek a filosofie ... pryč už je doba, kdy se kupující snažil vymazat logo koupených produktů ze světa a slučovat svoje produkty s koupenými ... diverzifikace portfolia ~ diverzifikace rizik
Co to znamená pro OpenOffice?
Tak koukam jak to tam mezi velkými firmami vymírá. Suny jsem měl rád, bylo by mi opravdu líto kdyby zahynula další větev procesorů v dnešním překotném úprku za x86 (x86_64) platformou. Moc s tím nesouhlasím, protože DECové taky zemřeli a nimi parádní stanice a servery a bohužel i Alphy. Jak tu někdo psal výše už těch pořádných procesorů moc nezbývá,?? UltraSparc ??, Power, Itanium a pak? Pusto x86 a ARM
S MySQL bych to černě neviděl, Oracle ji podle mého názoru bude držet dál a MySQL na tom tratit nebude.
Velká škoda by byla VirtualBoxu (i když v2.2 mne zklamala) a OpenSolarisu.
Snad s námi zůstanou a půjdou tím správným směrem pod vedením "toho, kterému velké není dost velké"
To "pusto x86" naopak vede jak cenou tak výkonem, proto se na něj taky tak překotně utíká. Ostatní architektury holt neamjí tu dynamiku. Škoda Alphy, ta asi měla výkonový potenciál, na rozdíl od SPARCů. To však byl přelom století. Od té doby x86 utíká konkurenci stále víc (zejména Intel s posledními dvěma architekturami - Nehalem už překonal desktopové nemoci, když dostal pořádné I/O po vzoru Opteronu).
To "pusto x86" naopak vede jak cenou tak výkonem, proto se na něj taky tak překotně utíká.Apple od PowerPC utekl primarne kvuli neschopnosti Motoroly/Freescale hnat takty procesoru vysoko, coz byl sice nesmysl, ale bylo to potreba jako zbran proti intelovskemu The Megahertz Mythu, kvuli neschopnosti dodavat tolik kolik Apple chtel a nakonec kvuli neschopnosti (nebo spis nezajmu) IBM tahnout vyvoj PowerPC pro desktop a hlavne notebooky (vzit serverovy cip a s minimalnimi upravami ho prejmenovat na G5 neni vyvoj). A nakonec kvuli moznosti nalakat uzivatele Windows na Macy. Secteno a podtrzeno, kvuli architekture samotne to nebylo temer vubec. Kdyby slo ciste o architekturu, Apple o x86 ani nezakopne -- proc taky?
Od té doby x86 utíká konkurenci stále vícJenze s jakymi investicemi do R&D? Vydaje Freescalu na R&D v r. 2007 napr. nedosahly ani ctvrtiny toho, co do R&D vrazil Intel. Je fakt, ze Freescale nedela grafiky a chipsety, ale to stejne v Intelu sezere minimum nakladu.
Kdyby slo ciste o architekturu, Apple o x86 ani nezakopne -- proc taky?No to byla lehce nadsazka, OS X bezel interne na Intelu uz od prvni verze. Ovsem co jsem tim chtel rici, je asi zrejme
Ona IBM je dost bohémská firma a je to vidět na každém kroku. IBM sama zrušila OS/2 (a management IBM nenáviděl OS/2 od první chvíle a neustále se jí snažil zničit a ukončit, dodnes nevím, kde se berou ty mýty, že za konec OS/2 může MS), zrušila notebooky, zrušila divizi pevných disků a stejně tak bez skrupulí zruší cokoli desktopového. Utíkat od IBM co se mi za patama jenom práší, pokud chci dělat kvalitní osobní počítače je nejrozumnější možné rozhodnutí.
Investice a výdaje do čehokoli jsou naprosto nepodstatné, podstatný je zisk. Vynaložit dolat a vydělat dva je sice nízká investice, ale vynaložit milión dolarl a vydělat třeba miliardu je určitě zajímavější, přestože byste to odsoudil pro větší náklady. Poznámka: Čísla jsou čistě ilustrativní, vycucaná z prstu a nemají vazbu na IBM – jsou je pro ilustraci, že náklady jsou nezajímavé z hlediska hodnocení, zda je to dobře, nebo špatně.
zrušila notebooky, zrušila divizi pevných disků a stejně tak bez skrupulí zruší cokoli desktopového. Utíkat od IBM co se mi za patama jenom práší, pokud chci dělat kvalitní osobní počítače je nejrozumnější možné rozhodnutí.Evidentne se nekdo v IBM chytil alespon trosku za nos
i když v2.2 mne zklamalaMě taky. Aspoň pod Windows Vista (v Linuxu mám zatím verzi 2.1), kde přestalo fungovat síťování - chce to, abych vybral síťovku hostitele, ale nabízený seznam je prázdný. Verze 2.2 ani nejde odinstalovat - pokus o odinstalaci tiše selže. Pěkný šmejd to je!
Oracle ji podle mého názoru bude držet dál a MySQL na tom tratit nebude.
Taky si myslím. Naopak, když za ní bude stát jméno Oracle, může to MySQL pomoci i do firem, kde zatím nemá šanci, protože bez Velké Značky nepůsobí dost důvěryhodně.
Spíš si myslím, že Oracle stopne, nebo přiškrtí investice do MySQL a ta pak následkem podvýživy chcípne sama. Byť to bude léta trvat.
Jsem přesvědčen, že komunita fork a vývoj MySQL nezvládne.
Takže spíše se bojí toho, že bude muset přejít na jinou dbms.
Možná je to šance, jak prosadit kvalitnější lightweight databázi, než je MySQL.
Myslíte tu PostgreSQL, kde dodnes není rovnocenný port na Windows a trvalo velmi mnoho let, než něco použitelného vzniklo? Ale stále je v manuálu, že Windows nedoporučují pro produkční databázi, tedy moc tomu sami nevěří, že to udělali dobře. A i tak PostgreSQL používá newindovsovské věci, které tam nejsou zvykem.
Myslíte tu PostgreSQL, která před sedmou verzí nebyla zrovna synonymem spolehlivosti?
Ne, komunita vývoj MySQL nezvládne, tím jsem si téměř jist. Za prvé kvalita programátorů se snižuje (už nejsou nuceni projít zkouškou ohněm na low level jazycích, na slabém hw, a dalším, což ještě programátoři programující PostgreSQL byli nuceni, a tudíž byli kvalitnější a v té době schopní to nějak zvládnout). Za druhé je čím dál více projektů – mě přijde neustálé ujišťování, že komunita zvládne čím dál více projektů asi stejná chiméra jako ekonomická teorie o neustálém růstu na omezené ploše zeměkoule.
A o příspěvku velkých firem pro MySQL – tomu moc nevěřím.
Upřímně, bez Sunu by byl Linux v mnohem horší pozici. Java byla požehnání pro Linux, OpenOffice je též počin Sunu jako dar, aby vůbec existovalo něco srovnatelného s MS Office. Velmi pochybuji, že by jiná firma měla tendenci být tak rozdávačná a chtivá vývoje jako Sun. O Javu jistě bude postaráno, ale o MySQL dosti pochybuji.
Proč by Google svěřoval data open source databázi bez záruky? Ano, databáze zaštítěná firmou něco znamená, ale databáze jen tak volně bez ničeho pro velkého hráče je příliš velkým hazardem. To spíše Google připraví přechod na jinou databázi. Přeci jenom na datech firmy stojí a padá celá jeho existence. Tohle by velká firma skutečně neriskla.
už nejsou nuceni projít zkouškou ohněm na low level jazycích, na slabém hw, a dalšímTento pocit mám také. Přímo bují neuvěřitelně žravé a pomalé programy v Pythonu a Perlu (a také založené na Monu - viz odporný Beagle, který mi vždycky nějak infiltruje do systému, ačkoli se ho vytrvale snažím hubit), kterými už je GNU/Linux doslova zaplevelen.
Myslíte tu PostgreSQL, kde dodnes není rovnocenný port na WindowsNalistujte si kalendář o pár stránek dál, už je rok 2009.
Vyčistěte si brýle – a znovu si přečtěte a zamyslete se nad významem slova rovnocenný.
Jenže Firebird měl za sebou obrovskou základnu vývojářů v Borlandu a na Delphi. Pokud jste nezažil posledních 15 let na Windows platformě, pak nedokážete ani docenit co to znamená.
Ale ani tak není vývoj Firebirdu bez šrámu. Například dokumentace Firebirdu je snad to nejhorší, co jsem kdy u jakého projektu viděl – totiž většinou naprosto a zcela chybí.
Nebýt staré Borlandské dokumentace, tak po Firebordu neštěkne ani pes. Jenže ta je čím dál zastaralejší a nereflektuje současný výoj Firebirdu.
Otázka je jak dlouho to Firebirdovské komunitě vydrží. Kolem sebe vidím, že Firebird a jeho používání jde prudce dolů. Ono když nejdřív si musíte koupit komerční materiály, abyste vůbec mohli s novinkami Firebirdu pracovat, pak je to dost vysoká laťka k tomu, aby Firebird upadal.
Já si myslím, že Firebird brzy upadne do zapomění. Nikdo vlastně ani pořádně neví, jak by se Firebord měl chovat, jaké má všechny vlastnosti, co je vlastně chyba, a co feature. Já osobně jsem upustil od jejího nasazení.
Ono je to lákávé, napsat dobrou dokumentaci je tak 50% práce na projektu, a možná 99% rozhoduje o jeho úspěchu. Firebird rozhodně nezvládl 50% projektu. A o tom, jestli je dobrý, nebo ne? Kdo ví? Když není ani detailně známo vlastně, jaké jsou jeho vlastnosti, co všechno umí, a co ne – tyto informace má jenom pár zasvěcenců na světě. Ostatní, pokud ho používají, tak používají zlomeček jeho schopností, protože nemají moc šanci se rozumně dozvědět něco víc.
Nikde o něm nepíšou, prostě Firebird mi přijde jako projekt, který by se měl ukazovat jako učebnicový příklad, jak potopit nadějnou db kašláním na dokumentaci. Nedávám mu moc šanci.
Jenže Firebird měl za sebou obrovskou základnu vývojářů v Borlandu a na Delphi. Pokud jste nezažil posledních 15 let na Windows platformě, pak nedokážete ani docenit co to znamená.
To sice ano, ale troufám si tvrdit, že postavení MySQL mezi vývojáři webových aplikací je ještě dominantnější, než bylo tehdy postavení Interbase u delphistů a C++ builderistů. Za to si ale mohl Borland do značné míry sám, protože jejich politika někdy působila dojmem, jako by existenci Interbase chtěli před veřejností utajit.
Ono když nejdřív si musíte koupit komerční materiály, abyste vůbec mohli s novinkami Firebirdu pracovat,
To už trochu přeháníte. Nevzpomínám si, že by nějaká významná nová funkce, která se dotýká uživatelů, nebyla zdokumentována v Release Notes. Že to není nejpohodlnější, to je samozřejmě věc jiná.
Například dokumentace Firebirdu je snad to nejhorší, co jsem kdy u jakého projektu viděl – totiž většinou naprosto a zcela chybí.Tohle je důvod, proč na řadu věcí používám MySQL, přestože bych mnohem raději použil Firebird. Jenže právě problémy s dokumentací Firebirdu (a relativně dobrá dokumentace MySQL) vedou k tomu, že v rámci efektivity vývoje raději používám MySQL, i když jsem si vědom různých neduhů této databáze.
O Javu určitě strach nemám. Oracle ji podporuje již dlouho, údajně od jejího vzniku 1995, na mnoha úrovních, od databáze, přes ORM (TopLink), web UI (ADF Faces) až po aplikační servery.
http://www.oracle.com/technologies/java/index.html
Oracle nedávno koupil předního výrobce javovského aplikačního sw BEA WebLogic a víceméně tím zahodil vlastní, ne tolik úspěšnou, implementaci - Oracle Application Server. Trochu to taky předjímá osud některých právě koupených aplikací a technologií - pokud jsou lepší je Oracle ochoten zahodit vlastní.
http://en.wikipedia.org/wiki/WebLogic
http://en.wikipedia.org/wiki/Oracle_Application_Server
Situace na trhu s aplikačními servery se hezky pročistí, zůstane Oracle BEA WebLogic, IBM WebSphere a RedHat JBoss. Jo, je to dog-eat-dog world.
Špatně to vidím s NetBeans.
http://www.theregister.co.uk/2008/07/01/oracle_bea_convergence/ se tvrdí, že po nákupu BEA WL Oracle i tam tlačí IDE směrem k JDeveloperu. Nebylo náhodou WebLogic IDE založené na Eclipse?
Ještě hůř se Sun Java System Application Server/GlassFish. Oracle už i takhle zadhodil vlastní aplikační server na úkor BEA, nemá důvod živit dva, či dokoce tři AS. Nějaké části z toho asi vyzobe, ale moc asi ne, po fůzi OAS a BEA moc prázdných nebo slabých míst nezbylo. Naopak, GlassFish používal TopLink jako implementaci JPA.
Nemám představu jak to bude s podporou OpenOffice.org, SUN platil většinu placených vývojářů. Na jednu stranu to do žádné současné strategie na druhou stranu ani se to s ničím nekříží. Možná sami u Oracle nevědí. Hádám, že nezahodí a budou poporovat, otázka je "jak moc". Možná se jim to bude hodit jako taková karta střední hodnoty v rukávu proti Microsoftu.
Databáze - to už se tu probralo. Nezbývá než souhlasit, že s rozvojem MySQL to nevypadá dobře.
HW - do toho absolutně nevidím v praxi jsem se s tím setkal jen málo.
Že by Oracle něco z porfolia prodal? Nepravděpodobné, není to po fůzích obecně zvykem. navíc kdo by za současné kreditní situace koupil. Kdo by koupil i jinak, nějaká větší firma ;)? Menší, těžko, opačný trend je zjevný. Spíš to dá do Public Domain a přestane se starat (= platit).
Ještě hůř se Sun Java System Application Server/GlassFish. Oracle už i takhle zadhodil vlastní aplikační server na úkor BEA, nemá důvod živit dva, či dokoce tři AS.To by byla obrovska skoda a to proto, ze ve v3 ma byt GF diky modularni architekture nejen AS. Ma byt schopny konkurovat i lehkym kontejnerum jako Tomcat a Jetty a ja jsem se tesil, ze az trojka vyjde, trochu vody v oblasti kontejneru rozceri...
Nemám představu jak to bude s podporou OpenOffice.org, SUN platil většinu placených vývojářů. Na jednu stranu to do žádné současné strategie na druhou stranu ani se to s ničím nekříží. Možná sami u Oracle nevědí.Asi tak. A ja skepticky predpokladam, ze v dohledne dobe do tohohle projektu nijak vyrazne investovat nebudou.
Nezbývá než souhlasit, že s rozvojem MySQL to nevypadá dobře.V dnešní době by MySQL zahodil jenom blázen, a Oracle (ani nikdo jiný) nemá nic, co by MySQL mohlo konkurovat.
Úmyslně píšu o "rozvoji". Zahazovat se nebude, alespoň ne hned, možná v někajém hooodně dlohém horizontu. Ale může jednoduše snižovat rozpočet na vývoj (svede se to na krizi, restrukturalizaci, přejmenuje se to, sloučí se to s jiným produktem).
Mimochodem, víte někdo jak moc byla MySQL výdělečná/prodělečná? vzdělala si alespoň na svůj vývoj, na placené vývojáře?
Jak jsem psal jinde o MySql strach nemám, i kdyby nejhůř, je to stále open source, má to komunitu a hlavně je tu řada alternativ, opensource i free. O OpenOffice mám větší strach, tam použitelné alternativy prakticky nejsou.
Java ME / Java FX - tam si myslím, že je asi největší průser; mobily si SUN pomalu nechal ukrást googlem a java FX je stále loterieNa druhou stranu, všichni vidí v aplikacích přes web a mobilních aplikacích růžovou budoucnost, a Oracle v této oblasti dosud snad nic neměl. Takže je otázka, zda se skrze koupený Sun bude chtít dostati do této oblasti, nebo zda to někomu prodá. Otázka je, k čemu by to někomu bylo bez Javy. Tedy někomu jinému, než Googlu.
S NetBeans to vidím hodně špatně, jak jsem psal výše. Oracle má vlastní IDE - JDeveloper, který má (údajně) stejné vlastnosti, podporu řady jazyků včetně dynamických. Dokonce kvůli JDeveloperu už jedno odkoupené IDE opustil - BEA Workshop nebo jak se to jmenuje, bylo to snad postavené na Eclipse. The Register píše, že z toho něco málo vyzobali, zbytek uvolnili pod jako open source, vpodstatě by mělo jít o pluginy do Eclipse a přestali se o to starat. To je obávám se velmi pravděpodobný osud i NetBenasů. Vyvíjet dvě IDE je příliš nákladné i pro tak velkou firmu.
JDeveloper možná není tak dokonalý jako NetBeans (nevím, hádám) ale jednak je dobře integrován s ostatními Oracle technologiemi (ADF) teď asi dodělali i BEA WebLogic a hlavně - je to uzavření komerční produkt na kterém mohou něco vydělat. To se SUNu s NetBeans nepodařilo.
Ač jsem dlouholetým uživatelem Eclipse, a to víceméně spokojeným, osud NetBeans nepřeji, byla to vítaná konkurence. Mám obavu, že komerční subjekty stojící za Eclipse (hlavně IBM a QNX) zlenivějí a nezlepší se tak nástroje pro XML, UML a vizuálních designerů.
A to je konec jedné legendy...