Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
:after
.
\2197
(nevím o jiném způsobu, jak to do CSS vložit; a nový Konqueror tohle akceptuje bez potíží, starý zobrazil čtvereček).
:after
je správné, ten obsah je vložen jakoby dovnitř elementu, u kterého je pseudoelement :after
uveden. To podtržení by se muselo řešit tak, že by se do všech <a>
dal <span>
a teprve tomu by se nastavilo podtržení textu (nebo naopak všechny <a>
<span>
em obalit a :after
nastavit u něj). Bohužel princip, že HTML bude vyjadřovat jen obsah a pomocí CSS se řekne, jak se má ten obsah zobrazit, je stále v nedohlednu, a s vývojem CSS to nevypadá, že by to v nejbližší době mohlo opravdu takhle fungovat.
Z toho důvodu taky nemám rád různé služby na zkracování URL, protože pak se nedozvím, kam vlastně odkaz vede (a moji ochotu na odkaz kliknout to opravdu snižuje).
Čímž ovšem říkáte, že se tak jako tak díváte i na URL odkazovaného dokumentu. Pak je ale šipka zbytečná.
Na Abíčku to asi bude mít i opačný efekt, až se zase ve zprávičce jako odkaz pod názvem programu objeví odkaz do slovníku nebo softwaru na Abíčku, uvidím na první pohled, že to není externí odkaz a že je (bohužel) zbytečné na ten odkaz klikat.
Tady je ovšem problém podle mne spíš v tom, že se někteří autoři chovají, jako by byli placeni podle počtu odkazů, a bezhlavě linkují jednotlivá slova nebo sousloví bez ohledu na to, jestli to má nějaký smysl.
Čímž ovšem říkáte, že se tak jako tak díváte i na URL odkazovaného dokumentu. Pak je ale šipka zbytečná.Není, protože u odkazů bez šipky se na URL dívat nemusím. Pokud tedy je někde poblíž nějaké URL se šipkou, nebo si pamatuju, že daný web šipky používá.
Tady je ovšem problém podle mne spíš v tom, že se někteří autoři chovají, jako by byli placeni podle počtu odkazů, a bezhlavě linkují jednotlivá slova nebo sousloví bez ohledu na to, jestli to má nějaký smysl.
Moje zkušenost co by autora zpráviček je, že redakce tam vnitřní odkazy (do slovníku, seznamu programu) dopisuje z vlastní iniciativy.
IMHO to naprosto názorně ilustruje propastný rozdíl mezi pohledem uživatele a provozovatele webu. Uživateli je úplně jedno, jestli jde o odkaz v rámci webu nebo mimo něj a nevidí tudíž žádný důvod, proč mezi těmito dvěma typy odkazů rozlišovat. Pro (některé) provozovatele webu je ale jakýkoli odkaz mimo web potenciální riziko, že uživatel na něj klikne a "odejde a už se nevrátí".To je samozřejmě pravda - chceme, aby návštěvníci strávili co nejvíce času na našem webu. A když už chtějí někam klikat, tak ať je to, pokud možno, v rámci našeho webu
místo poměrně běžné praxe automaticky otevírat veškeré odkazy mimo vlastní web v samostatných oknech.To souvisí se zkušenostmi, které popisuji výše. Tuhle "vymoženost" (
target="_blank"
) nesnáším (až na výjimečné, ryze praktické případy), takže na AbcLinuxu se neobjeví (dokud do toho budu moci kecat).
Hezky udělané, nijak to neruší. Díky.
... celkově dávám pouze "uspokojivý" - viděl jsem už lepší šípky
tak třeba tady je nějaký ten šípek a nebo v příloze ... dokonce i ta wikipedijácká mi nepříjde špatná ... jj, bude to o zvyku
AbcLinuxu.cz je asi poslední web, který konečně zavedl vizuální odlišení odkazů, které vedou pryč z portálu.
Marně se snažím přijít na nějaký výklad této věty, se kterým bych mohl souhlasit.
Už chápu co jsou ti titěrné podivnosti přilepeny u těch odkazů
.obal a[href^="http://"], .obal a[href^="https://"], .obal a[href^="ftp://"] { background-image: none !important; padding-right: 0px !important; } .obal a[href^="http://"]:hover, .obal a[href^="https://"]:hover, .obal a[href^="ftp://"]:hover { background-image: none !important; padding-right: 0px !important; }
Jo jo. Ta šipka je kontraproduktivní. Nejprve by se mělo zadefinovat, co má označovat.
Řekl bych, že značka má smysl jen pro lidi, co si neumí přečíst URL. Na tomto serveru to je tedy opravdu zbytečná ozdoba.
Nejprve by se mělo zadefinovat, co má označovat.Tak už je to WONTFIX, čímž je definice jasná. Ábíčko je pouze ta část začínající na WWW.
Btw. co se kromě šipek mrknout ještě na můj oblíbený bug (viz také příloha...)Mrknu.
Mám, pravda, OperuNo jo, to se pak nemůžete zapojovat do diskusí o tom, jaké standardy ještě chybí implementovat v internetových prohlížečích…
Skvěle! Moc se mi to líbí. Překvapilo mě, že to někdo může udělat vkusně. Ostatní řešení (třeba na té zmíněné Wikipedii) jsou zpravidla humpolácká.
Kromě toho jsem sjednotil zobrazování hvězdičky značící nové komentáře v diskusi (dříve byla někde součástí odkazu, někde ne atp.) a nahradil obyčejný asterisk za low asterisk (∗) ve výpisu poraden, protože tam vypadá lépe.
Tak proto se mi na mobilu přestaly hvězdičky zobrazovat. Teď mám místo toho paznak. Ale je viditelný, takže pohoda.
Nevadí. Na funkci to vliv nemá. Je to jen vizuální nedostatek.
Ale: jestli mě paměť nešálí, v minulosti existovalo něco pro PDA, ne? Nebo to bylo jen pro zprávičky? Už si to nepamatuji…
Tiskni
Sdílej: