Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Komiks třeba z Roota. Budete se jich muset zeptat, ale zkusil bych to. Výsledkem bude 1x týdně přilákání lidí k nástěnce a potom už si možná všimnou i jiného obsahu.
Jen větu přímo od provozovatele ICQ (AOL), kterou zveřejnil v popisu ICQ protokolu: You may use this documentation of the OSCAR protocol to develop, test, and deploy your own instant messaging client and you may release that client under an open source or a proprietary license.Jen větu přímo od provozovatele ICQ (AOL), kterou zveřejnil v Open AIM Developer License, odstavec V.A: Any Custom Client or Web AIM Developer Application that you distribute must include at least two of the following features or functionalities ("Additional Features") as an integral part of such distributed Developer Application: […] To pomíjíte úmyslně? Nebo kdo touží po reklamě a edišenl fíčrs od AOL v klientovi, kterého si instaluje, aby se podobného hnusu zbavil (IMHO nejčastější důvod k instalaci jiného klienta)? Takže posvěcení máme, dokumentaci máme, ale, jaksi, ehm, je nám to k ničemu
Zároveň pak dal k dispozici oficiální dokumentaci ICQ protokolu verze 10, aby mohli alternativní klienti bez problémů opravit protokol.Jenže k té dokumentaci je dost ostrá licence, takže dokumentaci bych se být OSS projekty z dálky vyhýbal.
Tiskni
Sdílej: