Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Nic zajímavého zde nehledejte, jen jsem si nainstaloval openSUSE 10.1. Tak jak to vlastně dopadlo...
Na notebooku značky Acer 2700 jsem už vyzkoušel kde co, Windowsy, Debian, Mandrake, Ubuntu, Gentoo, pár systémů na který si nevzpomenu a teď i openSUSE. Instaloval jsem z netu a zhruba za 3h tu byl nový systém.
Podotýkám, že notebook je jak z reklamy na ATI, takže zde nalezneme IDE řadič od ATI, zvukovku a modem od ATI, usb od ATI a samozřejmě i grafiku od ATI. Možná toho bude víc, ale rozvádět to nebudu... ACPI je nestadardní, taže baterie jako kdyby nebyla, klávesnice se musí někdy přemlouvat, aby napsala písmenko, zvuk někdy nenaskočí, ovladače usb se musí zavádět jako moduly a to na 2x. Nedávno mi přestal fungovat touchpad s tím, že mi nejde ani ve Windows. Grafika je taky bezva. Doma mám sice mnohem starší, ale v Linuxu podstatně výkonější. Jen bych doplnil, že infrared si funguje jak chce, ale asi jsem ho nenastavil úplně optimálně...
Po instalaci openSUSE se však situace změnila. Baterie nalezena a indikace stavu baterie tak běží jako nikdy, klávesnice už neodmlouvá, usb funguje tak jak má a považte i touchpad začal reagovat. Zvuk hraje, no a grafika zase běží nějak pomalu. IRDA jsem příliš nezkoušel.. Také mi v konzoli funguje klávesa háček/čárka, to se může zdát normální, ale při kódování utf-8 jsem to viděl prvně.
Jedinou nevýhodou je, že to je celé nějaké pomalé (hlavně ten superinstalátor programů), ale nemůžem mít hned všechno, že? Jako grafické prostředí jsem zvolil Gnome (moc toho na výběr nebylo) a tak mě docela vyvedla z míry neschopnost instalovaných přehrávačů přehrát soubory mp3. (Což koneckonců už dnes zvládá kdejaký telefon..) Nakonec jsem si nainstaloval xmms a je opět klid. Taky to nepřehrávalo DVD, taková "fičůrka" tohoto systému. (Aspoň jsem se řádně seznámil s YASTem a dohnal trochu spánkového deficitu).
Výsledek? Vypadá to docela dobře, zkusím to nějakou dobu používat, ale Gentoo si tam zatím nechám.
Tiskni
Sdílej: