Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Nic zajímavého zde nehledejte, jen jsem si nainstaloval openSUSE 10.1. Tak jak to vlastně dopadlo...
Na notebooku značky Acer 2700 jsem už vyzkoušel kde co, Windowsy, Debian, Mandrake, Ubuntu, Gentoo, pár systémů na který si nevzpomenu a teď i openSUSE. Instaloval jsem z netu a zhruba za 3h tu byl nový systém.
Podotýkám, že notebook je jak z reklamy na ATI, takže zde nalezneme IDE řadič od ATI, zvukovku a modem od ATI, usb od ATI a samozřejmě i grafiku od ATI. Možná toho bude víc, ale rozvádět to nebudu... ACPI je nestadardní, taže baterie jako kdyby nebyla, klávesnice se musí někdy přemlouvat, aby napsala písmenko, zvuk někdy nenaskočí, ovladače usb se musí zavádět jako moduly a to na 2x. Nedávno mi přestal fungovat touchpad s tím, že mi nejde ani ve Windows. Grafika je taky bezva. Doma mám sice mnohem starší, ale v Linuxu podstatně výkonější. Jen bych doplnil, že infrared si funguje jak chce, ale asi jsem ho nenastavil úplně optimálně...
Po instalaci openSUSE se však situace změnila. Baterie nalezena a indikace stavu baterie tak běží jako nikdy, klávesnice už neodmlouvá, usb funguje tak jak má a považte i touchpad začal reagovat. Zvuk hraje, no a grafika zase běží nějak pomalu. IRDA jsem příliš nezkoušel.. Také mi v konzoli funguje klávesa háček/čárka, to se může zdát normální, ale při kódování utf-8 jsem to viděl prvně.
Jedinou nevýhodou je, že to je celé nějaké pomalé (hlavně ten superinstalátor programů), ale nemůžem mít hned všechno, že? Jako grafické prostředí jsem zvolil Gnome (moc toho na výběr nebylo) a tak mě docela vyvedla z míry neschopnost instalovaných přehrávačů přehrát soubory mp3. (Což koneckonců už dnes zvládá kdejaký telefon..) Nakonec jsem si nainstaloval xmms a je opět klid. Taky to nepřehrávalo DVD, taková "fičůrka" tohoto systému. (Aspoň jsem se řádně seznámil s YASTem a dohnal trochu spánkového deficitu).
Výsledek? Vypadá to docela dobře, zkusím to nějakou dobu používat, ale Gentoo si tam zatím nechám.
Tiskni
Sdílej: