Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nic zajímavého zde nehledejte, jen jsem si nainstaloval openSUSE 10.1. Tak jak to vlastně dopadlo...
Na notebooku značky Acer 2700 jsem už vyzkoušel kde co, Windowsy, Debian, Mandrake, Ubuntu, Gentoo, pár systémů na který si nevzpomenu a teď i openSUSE. Instaloval jsem z netu a zhruba za 3h tu byl nový systém.
Podotýkám, že notebook je jak z reklamy na ATI, takže zde nalezneme IDE řadič od ATI, zvukovku a modem od ATI, usb od ATI a samozřejmě i grafiku od ATI. Možná toho bude víc, ale rozvádět to nebudu... ACPI je nestadardní, taže baterie jako kdyby nebyla, klávesnice se musí někdy přemlouvat, aby napsala písmenko, zvuk někdy nenaskočí, ovladače usb se musí zavádět jako moduly a to na 2x. Nedávno mi přestal fungovat touchpad s tím, že mi nejde ani ve Windows. Grafika je taky bezva. Doma mám sice mnohem starší, ale v Linuxu podstatně výkonější. Jen bych doplnil, že infrared si funguje jak chce, ale asi jsem ho nenastavil úplně optimálně...
Po instalaci openSUSE se však situace změnila. Baterie nalezena a indikace stavu baterie tak běží jako nikdy, klávesnice už neodmlouvá, usb funguje tak jak má a považte i touchpad začal reagovat. Zvuk hraje, no a grafika zase běží nějak pomalu. IRDA jsem příliš nezkoušel.. Také mi v konzoli funguje klávesa háček/čárka, to se může zdát normální, ale při kódování utf-8 jsem to viděl prvně.
Jedinou nevýhodou je, že to je celé nějaké pomalé (hlavně ten superinstalátor programů), ale nemůžem mít hned všechno, že? Jako grafické prostředí jsem zvolil Gnome (moc toho na výběr nebylo) a tak mě docela vyvedla z míry neschopnost instalovaných přehrávačů přehrát soubory mp3. (Což koneckonců už dnes zvládá kdejaký telefon..) Nakonec jsem si nainstaloval xmms a je opět klid. Taky to nepřehrávalo DVD, taková "fičůrka" tohoto systému. (Aspoň jsem se řádně seznámil s YASTem a dohnal trochu spánkového deficitu).
Výsledek? Vypadá to docela dobře, zkusím to nějakou dobu používat, ale Gentoo si tam zatím nechám.
Tiskni
Sdílej: