Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
hlavne ze KB mela argument ze nemuzou podporovat linux, protoze by to neslo tak zabezpecit. banda kretenu, nic vic.Zde je vyjádření Komerční banky (Jan Kotelenský a Kateřina Peterová) z 1.11.2005: Analýzou tohoto požadavku se již zabýváme ve vazbě k obchodním a technickým aspektům takového řešení. Jejím cílem je nalézt nejvhodnější variantu umožňující provozovat internetové bankovnictví mojebanka i mimo prostředí Windows a Internet Explorer, avšak při zachování současného uživatelského komfortu. Během letošního roku chceme učinit v této otázce zásadní strategické rozhodnutí o dalším postupu pro budoucí období. Tak nevím, jaké "strategické rozhodnutí" učinili. Podle výsledků asi moc pozitivní nebude. Asi by nebylo od věci to znovu prověřit.
Hm, ve včerejších snad Černých ovcích bylo o "přehmatu jednoho pracovníka ČSOB", jeden klient ztratil kartičku s ... přístupem? PINem? jednorázovými hesly? a při postupu zablokování konta mu zablokovali ten nový přístupový kód a starý, ten, co už byl "někde v luftě", nechali dostupný. Navíc prý bylo možno změnit číslo pro posílání autorizačních smsek, když už byl volný přístup (s tím prozrazeným heslem) ... tak se mi ta jejich (ČSOB) implementace nezdá.
ČKA, odprodování nekvalitních pohledávek? Jinak nevim.
ach ti fanoušci!!! Držíme palce
Během poslední doby se to stalo i Citibance. No, snad bych sám prokouk něco nekalého ... nejradši platim přímo z mobilum tedy i když někdo něco chce, přesměruje, že to skrze eBanku zaplatí, tak si to tak pak opíšu ... A jak že to KB má? Certifikát v pc? Bez autorizační smsky? Jo, jen tak dál ...
Jj, já taky dneska "vyhrál" milion euro
Cele by to resily klientske certifikaty, ale to je utopie...Myslim, ze utopii je i tato veta. Myslite si, ze si klienti nejak ty certifikaty zabezpeci? Uz jsem byl nekolikrat v jedne firme, kde pouzivaji bankovnictvi CSOB a meli tu karticku ve ctecce, byt zrovna s bankou nepracovali. Asi by stacilo pozorne prohlidnout ramecek monitoru, pripadne prohrabnout papiry na stole... Domnivam se, ze jedine rozumne zabezpeceni je potvrzovani transakce jinym kanalem (SMS), takze se oddeli to, co ma clovek v browseru od moznosti udelat transakci. Zdravi Honza Marek
Snad každá banka má ještě nějaké potvrzení transakce (TAN by SMS, chip, ...).Tady o tom píšu. Od 25. srpna (resp. 26.) zavádí právě TAN přes SMS. Tak si docela říkám, že ty případy s tím souvisejí, možná chtěli na poslední chvíli využít toho, že to ještě jde.
Protoze je potreba mit soucit s pocitacove negramotnymi lidmi, kteri se za svoji negramotnost ani nestydi? Jejich blbost, jejich chyba...Protože si banka spočítá, že ji vyjde levněji, když vyplatí ukradené peníze těmto pitomcům, než aby přišla o zákazníky z řad podobných pitomců, kteří by si řekli: "Banka blbě zabezpečila 'ten internet' a teď se k chudákům ještě postaví zády". Je to marketing...
Písemný projev mnohých vysokoškoláků budí silné rozpaky.Problém je v systému, VŠ mylně předpokládají, že se tohle všechno člověk naučí předtím. No a předtím se člověk spíše učí bitvu na Bíle Hoře a zánik Velkomoravské říše, nebo podobné zbytečnosti (ve srování se zvládnutím rodného jazyka).
Internet si možná také vytvoří skupinu lidí, co budou "majiteli klíčů" -- schopnosti se v tom vyznat.Nejde ani tak o nějaké zázračné schopnosti, ale o čas a úsilí, které tomu člověk musí věnovat. Těch věcí je tolik, že to pro normálního člověka není možné obsáhnout.
Můžete napsat něco víc? To jsou ty děti bez rodičů od rána do večera? Tělocvik je v tom taky započítán? Uvidíme, co z nich, těch dětí, vyroste.
No, pěkný ... mně tam nesedí to, že jsou dlouho ve škole ... to dojíždí denně? Nějak mi to s mou vzpomínkou na asi 30ti hodinový rozvrh na základce nesedí, těžko si představuji, co bych tam dělal ... připouštím, že by se mi to možná líbilo.
Bílá hora, ani Velkomoravská říše není zbytečnost.Ve srovnání s pořádným zvládnutím rodného jazyka ano. Tohle jsou jenom informace bez dalšího významu (pokud nejsi historik, nebo nejsi v nějaké soutěži), které se dají kdykoliv dohledat (stačí vědět kde). Co já bych dal třeba za to, kdyby mě ve škole cepovali třeba za rukopis
Pokud ovsem rodny jazyk zvlada i vyucujici dotycnych predmetu ...Myslím, že toto je podstata problému. Já nikde nehlásal zvýšení hodinových dotací na Inf./ČJ tím spíš na úkor dějepisu, který je na českých školách nepředstavitelně degenerován. Z gymplu jsem vylezl před 2 roky a jako budoucí učitel informatiky a matematiky (snad) se o situaci ve školství stále aktivně zajímám. A situace je taková, že většina učitelů si odučí to nejnutnější, k látce se nevrací, zásadně nepoukazuje na souvislosti s jinými předměty a ignoruje, když studenti opisují (nebo trestá jen špatnou známkou). To je principiálně špatně. Látka se musí opakovat. Ideální je připomenout třeba za dva měsíce v rámci neznámkované desetiminutovky s předvedením řešení na začátku hodiny (třeba v matice). Jedna opakovací pololetní písemka je k ničemu. Také snížím v informatice studentovi známku, pokud mi do písemky napíše třeba "počítače se vypli", protože čeština je prostě prerekvizitou -- kdo neumí česky, s tím se nebavím ani v češtině ani v jiném předmětu. A dějepis? O celkové špatné koncepci výuky tohoto předmětu se básní už nevím jak dlouho a pořád nic. Mimochodem o nadměrně kladeném důrazu na faktografii v literatuře místo na češtinu jako jazyk v hodinách "českého jazyka" jsme se tu už také párkrát bavili. Až bude na MŠMT nějaký kompetentní člověk, až si vláda uvědomí význam školství, až budou učitelé motivováni ke své práci nejen delší dovolenou a osobním přesvědčením, až se na učitelských oborech bude učit pedagogika a psychologie žáka v prakticky použitelné podobě, pak se třeba dočkáme i nějakých výsledků. -- Jo, je to bohužel utopie...
Mám otázku k tomu Phishingu: viděl jsem podvodné stránky napodobující citibank. Podle všeho ta stránka sebrala id/heslo a zrovna člověka nalogovala, takže nic nepoznal.
Může bankovní server poznat podle HTTP hlaviček, že k něčemu takovému došlo? Jinými slovy, dá se spolehnout na to, že když je v Referer napsaná nějaká adresa, tak je pravdivá?
Jinými slovy, dá se spolehnout na to, že když je v Referer napsaná nějaká adresa, tak je pravdivá?Nedá, je to jedna z mnoha hlaviček, které posílá prohlížeč, a "může" si tam vymyslet, co chce. Ovšem na druhou stranu prohlížeče, se kterými lze provozovat internetové bankovnictví, si referrer zpravidla nevymýšlejí. Na druhou stranu různé firewally, antiviry či proxy mají tendenci referrer ukrývat, možná, že ho i falšují…
Tiskni
Sdílej: