Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Neradujte se předčasně, už ty uvozovky naznačují, že funkčnost pod GNU/Linuxem - nebo aspoň čímkoli jiným než MSIE, třeba i jen na Windows - se (aspoň zatím) nekoná. Ale i tak ta změna stojí za zmínku, protože dosavadní úroveň bezpečnosti se za dostatečnou označit nedala.
Kdo má účet u Komerční banky, asi už to ví. Od 25. srpna bude k autorizaci transakcí potřebovat nejen své elektronické klíče, ale i mobilní telefon. Na něj mu totiž přijde autorizační SMS, bez které nikdo nikam peníze nepošle. Jak se ještě zmíním, je to změna dost podstatná, protože nynější způsob autorizace byl docela výhodný pro útočníky různého druhu.
Banky používají různé druhy ověření totožnosti a práva provádět určité operace. Shrňme si nejrozšířenější z nich:
Je zajímavé sledovat, jak různé banky volí různé metody. Např. eBanka (kdysi Expandia Banka) začínala nejprve s autentizační kalkulačkou, pak přidala další metody (mj. TAN přes mobil). Jiné banky mívají nabídku trochu jinou, ale v zásadě už platí, že se vždycky najde nějaká dostatečně bezpečná a současně dostatečně přenositelná metoda. Pouze Komerční banka pokulhává a nabízí pouze verzi s klíčem buď v souboru nebo v chipu, od nynějška také vždy s TAN posílanými přes mobil.
I když samozřejmě pro výběr banky existují i mnohá jiná kritéria, pro leckoho právě tyto věci mohou být důležité. Právě nynější okamžik byl vhodný pro to, aby bylo původní mizerně zabezpečené bankovnictví nahrazeno lepším, které by bylo i přenositelné. Bohužel, nestalo se, banka nenásledovala své konkurenty, kteří v tomto ohledu vykonali velké množství práce, přestože mají třeba podstatně méně klientů, kterých by se to týkalo. Ať si to každý přebere jak chce, ale lze to považovat za důležitý signál pro budoucnost.
Odkazy:
Tiskni
Sdílej:
Btw. ja by som elektronicke bankovnictvo v zivote nepouzil (som totiz programator a viem o com to je).Za nesrovnatelně nebezpečnější považuji platební karty (i když je také používám). Zdaleka ne všude se používá PIN (dokonce ani v mnoha velkých obchodech) a zhruba 4 z 5 pokladních absolutně nekontrolují podpis. Takže stačí ztratit kartu a je vymalováno
uz treba to, ze se mi v mozille povede vubec otevrit https://www.mojebanka.cz/InternetBanking/JSPLogin (https://www.mojebanka.cz) je celkem pokrok; uz by pomalu mohlo stacit priohnout identifikaci javy a hura na to."Otevřít" tu stránku v Mozille nebo Opeře už jde poměrně dlouho. Ale to je tak všechno. Je také otázka, jakou úlohu v tom hraje ActiveX.
odchycení hesla keyloggerem mozna na neduveryhodnych strojich, ktere by se ke komunikaci s bankou uz z principu pouzivat nemelyJenže leckdy to v bankách (byl jsem např. svědkem minulý týden v ČSOB) nabízejí s tím, že lze k účtu přistupovat odkudkoliv, třeba z internetové kavárny. Pokud se použije OTP, pak ať na tom stroji má kdokoliv cokoliv, žádnou transakci prostě neudělá. Kromě toho řada domácích uživatelů má na počítači různé červy typu W32/BadTrans (známý např. z někdejší infikace českého NBÚ), které funkci keyloggeru obsahují.
jen že tam tahle možnost chybělaJasně. A zapomněl jsem určitě i na nějaké další možnosti
Velmi pěkný a poučný článek.Díky
V naší firmě jsme již před rokem od KB odešli a nejen kvůli internetovému bankovnictví. Ale pokud se bude KB tvářit, že neexistuje na světě nic jiného než IE a ActiveX, časem bude ztrácet další klienty.Můj pocit je ten, že KB je hodně ovlivněna svou historií, tedy tím, že vznikla roce 1990 odštěpením od SBČS a převzetím podnikové klientely. Takže i když se později vrhla i do retailového sektoru, pro zásadní rozhodnutí bere v úvahu prakticky jen požadavky těch největších klientů - jenže struktura trhu jen dnes úplně jiná než na začátku 90. let. Bývalé státní podniky po privatizaci mnohdy přešly k jiným bankám. Takže se běžně stává, že KB zavede nějakou službu, která je již od počátku technicky zastaralá a nikdo o ni nemá zájem. Samozřejmě i jiné banky mají řadu neduhů, ale většinou netrpí takovou těžkopádností a setrvačností.
Jak je to s tema SMS? Budou zadara? Ci se budou platit? Nebo prechodne obdobi ala pohyby na uctech? Pac to budu potrebovat pouzivat z ciziny a jak to tam bude chodit...Nikde jsem to nenašel. Ale do ciziny by to mělo chodit úplně stejně jako normální SMS.