Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
No dík, máma se ráda dívá přes počítač na seriály ČT1 (ivysílání), záznam se trhá, neustále načítá, k pokoukání to není . Chtěl jsem něco rychlejšího. Zejména právě večer rychlost wifiny klesá dost znatelně. Kaffeine nebo totem-xine, vše je stejné ...
no, potřebuji se často připojovat z domova i v noci jak na poštu, tak na soubory a databázi, pevná IP adresa to zajišťovala bez problémů.
Dík, tohle vyzkouším u domácího stroje, kde mám připojení UPC bez pevné adresy ..
mohl by jdi trochu priblizit jak se to da udelat, na strankach jsem se prihlasil, ale nevim vubec jak dal, a jak to funguje, dik
Nemuzu posoudit kvalitu resp. agregaci pripojeni u O2 ve vetsim meste, ale mam v nasi firme (Bor u Tachova) a pobocce (stejne mesto) ADSL od O2 a rychlost 8Mbit/512kbit tam opravdu dava. Co se tyce DNS serveru pouzivam OpenDNS. Od O2 jsme dostali verejnou IP adresu, ale pozor NE pevnou (o tu je treba pozadat a priplatit cca 70Kc).
+1
+1
No ja mam asi stesti, ale jsem 4,7Km od ustredny a O2 ADSL mi vali 4Mbit (v realu tak 3,5 - 3,7 Mbit). Vypadky nejsou, pevnou IP mam (ona i ta nepevna se moc nemeni)
UPC u vas asi nejde. To bych doporucil ja. Za 5 kil 10MBit (a bezne ho dosahuju).
Hlavne si vzit ten Zyxel, ne Huawai ci jak se to pise...
No minimalne po SW strance je ten Zyxel o hodne lepsi. Ja ho mam za dobry usmev ze spravnych mist, ve srovnani je zatim nesrovnatelny...
jo, upload ten je strasnyMáš na to nejaké podklady? Pásmo uploadu (neboli směr od uživatele k DSLAMu) je na nižších frekvencích než download a tedy na dlouhých drátech nebude imho tak utlumeno.
No přesně .. takový servřík mám taky a potřebuji se k němu připojovat třeba z chalupy, přenášet i větší datové soubory mezi sebou.
Tohle nebude pro domácnost, ale pro firmu (fyzickou osobu). Tak možná podmínky budou jiné.
Jo, díky za vysvětlení .. taky mi to vrtalo hlavou.
Ahoj ,
jedu na O2 celkem hodně dlouho, u nás nic jiného není. Používal jsem Draytec Vigor 2500VE a nyní mám D-LINK DSL 2641-B. Nyní jsem na 8MBitu - Wifi i Metaliku mám po celém domě. Maximum se pohybuje kolem 950 Kbps, co se mi podařilo změřit. Samozřejmně záleží u agragace s kým sousedíte , můžete narazit na děcka a pak budete rád , že pojedete kolem 300 Kbps. 02 rychlost negarantuj.
O2 nabízí u Home verze pouze Dynamic IP - za statickou platíte cca 100,- / měsíc.
www.cz.o2.com/osobni/2971-doplnkove_sluzby/40771-pevna_ip_adresa.html O2 obyčejně rádo padá , oni dělají údržbu , kdy se jim zamane , z ničeho-nic to celé padne. Ale u nás třeba nic jiného není.
Hyuawei nebrat , doporučuji spíše D-LINK , NEXTGEAR.
Tiskni
Sdílej: