Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Dnes jsem obdržel telefonickou nabídku na internetové připojení od 02. Dosud jsem používal (již několik let) wifi od czspeed.net. Je takový přechod dobrá volba? Tuším, že tento "dotaz" nepatří do klasické poradny, dávám jej do fóra.
O2 mi nabízí připojení až 8 Mbit/s, zatímco stávající připojení sotva dosahuje jednoho a cena je dost vysoká. Co však potřebuji, je mít pevnou IP adresu z důvodu openVPN, což mi dosavadní připojení umožnilo.
Dále bych potřeboval (pochopitelně) modem, který bez problémů funguje v Linuxu - ethernetové připojení, neboť k němu mám připojen
domácí wifi router, který rozděluje signál do dalších počítačů. Mohl by mi někdo, kdo tyto zkušenosti má, poradit? Dík
Tiskni
Sdílej:
No dík, máma se ráda dívá přes počítač na seriály ČT1 (ivysílání), záznam se trhá, neustále načítá, k pokoukání to není . Chtěl jsem něco rychlejšího. Zejména právě večer rychlost wifiny klesá dost znatelně. Kaffeine nebo totem-xine, vše je stejné ...
no, potřebuji se často připojovat z domova i v noci jak na poštu, tak na soubory a databázi, pevná IP adresa to zajišťovala bez problémů.
Dík, tohle vyzkouším u domácího stroje, kde mám připojení UPC bez pevné adresy ..
mohl by jdi trochu priblizit jak se to da udelat, na strankach jsem se prihlasil, ale nevim vubec jak dal, a jak to funguje, dik
Nemuzu posoudit kvalitu resp. agregaci pripojeni u O2 ve vetsim meste, ale mam v nasi firme (Bor u Tachova) a pobocce (stejne mesto) ADSL od O2 a rychlost 8Mbit/512kbit tam opravdu dava. Co se tyce DNS serveru pouzivam OpenDNS. Od O2 jsme dostali verejnou IP adresu, ale pozor NE pevnou (o tu je treba pozadat a priplatit cca 70Kc).
+1
+1
No ja mam asi stesti, ale jsem 4,7Km od ustredny a O2 ADSL mi vali 4Mbit (v realu tak 3,5 - 3,7 Mbit). Vypadky nejsou, pevnou IP mam (ona i ta nepevna se moc nemeni)
UPC u vas asi nejde. To bych doporucil ja. Za 5 kil 10MBit (a bezne ho dosahuju).
Hlavne si vzit ten Zyxel, ne Huawai ci jak se to pise...
No minimalne po SW strance je ten Zyxel o hodne lepsi. Ja ho mam za dobry usmev ze spravnych mist, ve srovnani je zatim nesrovnatelny...
jo, upload ten je strasnyMáš na to nejaké podklady? Pásmo uploadu (neboli směr od uživatele k DSLAMu) je na nižších frekvencích než download a tedy na dlouhých drátech nebude imho tak utlumeno.
No přesně .. takový servřík mám taky a potřebuji se k němu připojovat třeba z chalupy, přenášet i větší datové soubory mezi sebou.
Tohle nebude pro domácnost, ale pro firmu (fyzickou osobu). Tak možná podmínky budou jiné.
Jo, díky za vysvětlení .. taky mi to vrtalo hlavou.
Ahoj ,
jedu na O2 celkem hodně dlouho, u nás nic jiného není. Používal jsem Draytec Vigor 2500VE a nyní mám D-LINK DSL 2641-B. Nyní jsem na 8MBitu - Wifi i Metaliku mám po celém domě. Maximum se pohybuje kolem 950 Kbps, co se mi podařilo změřit. Samozřejmně záleží u agragace s kým sousedíte , můžete narazit na děcka a pak budete rád , že pojedete kolem 300 Kbps. 02 rychlost negarantuj.
O2 nabízí u Home verze pouze Dynamic IP - za statickou platíte cca 100,- / měsíc.
www.cz.o2.com/osobni/2971-doplnkove_sluzby/40771-pevna_ip_adresa.html O2 obyčejně rádo padá , oni dělají údržbu , kdy se jim zamane , z ničeho-nic to celé padne. Ale u nás třeba nic jiného není.
Hyuawei nebrat , doporučuji spíše D-LINK , NEXTGEAR.