Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
není monokulturníCož je jinak obrovská výhoda.
- takže do nového kompu musíte nahodit nové distro a jádro.Nemusíte. Můžete.
Víc se mi líbí windows - pořád stejný systémPořád stejně špatný. Ani to není úplná pravda, vždyť ten systém se sám rozežírá zevnitř. A to nemluvím o virech a malware.
, a vesele se to dá do cajku pomocí ovladačů z CD nebo z netu.Vesele? Kdybych měl tohle dělat, asi bych se rozeřval.
Můžete vzít jakýkoliv ovladač (respektive pro dané major verze) co najdete a nainstalovat.Pokud se to podaří, pak buď může nebo nemusí fungovat.
Můžete vzít jakýkoliv program z internete, CD, odkudkoli a nainstalovat. (A svatá makrelo, ono to funguje.)Nebo ho tam může nainstalovat kdokoli jiný. Nebo se ten program může naintalovat úplně sám a pak třeba krást hesla a čísla kreditek.
- takže do nového kompu musíte nahodit nové distro a jádro. Nemusíte. Můžete.Jasně, jinak je tady vždycky ta strašně lákavá možnost si ty drivery nabackportovat vlastnoručně.
Už jsem parkrát nad tímto přístupem s ovladači parkrát zanadával.
Nebo ho tam může nainstalovat kdokoli jiný.Jako by se to u linuxu nemohlo stát taky...
BFU instalaci určitě nezvládne tak jako nezvládá instalaci woken. Zkušený windowsák si s instalací Debianu a jeho derivátů typu *buntu neporadí, ale Mandriva nebo OpenSuSE mu může fungovat na první pokus. Tyto distribuce mají novější ovladače. O tom jsem se přesvědčil letos v únoru, kdy jsem taky instaloval Linux na novou sestavu.
Však ono nainstalovat Windows XP na počítač se SATA řadičem bývá taky porod, nebo možná ještě větší.Tvoje blbost, když nepoužíváš nejnovější dostupnou verzi, asi SP3? Minimálně od SP2 disketa není potřeba.
Už jsem zažil pár začátečníků s Linuxem. Debian jsem jim nedoporučil, spíš Ubuntu. S tím jich pět ze šesti pohořelo. Tak jsem doporučil OpenSuSE nebo Mandrivu. Sám tyto distribuce nepoužívám - jsem spokojeným uživatelem Ubuntu 8.04. Většina si vybrala Mandrivu a na té spokojeně „válčí“ s Linuxem už nějaký ten rok a někteří začínají pokukovat po něčem jiném.
uz "brzo" z nej bude Debian Stableto znie zaujímavo, vieš to upresniť? joka
nechápem, prečo sa z verzie na verziu meni chovanie celho distra, to co chodilo v starej verzii nechodi v novej (nastastie je to aj naopak), dalej niektore softy menia zauzivane funkcnosti a vyhadzuju casti kodu...Jak sám píšete, může to mít různé důvody. Ale obecně vzato, pro stabilní produkční prostředí jsou tu enterprise verze operačních systémů spolu s technickou podporou - a ty se, pokud nejsem úplně mimo, po vyladění na určitý HW prakticky neupgradují, provádějí se jen bezpečnostní updaty a případně ještě implementace požadovaných funkcí do aplikací. Za druhé, pro jakžtakž zaručeně stabilní desktop je tu cesta, kdy distribuce nabízí jednu verzi aplikací, které už jen případně opravuje, ale v zásadě nemění: když si jednou něco nainstalujete a ono vám to pracuje, tak přece nemáte důvod upgradovat. A pokud vám to nepracuje podle vašich představ, profesionální správce systému by neupgradoval dříve než si ověří, že jsou v nové verzi všechny požadované funkce dostupné a že správně fungují. No, a ten zbytek, ti žijou ve stálem experimentu, protože se z uživatelů stali hobby-administrátory a testery: chtějí pořád měnit svůj software za ten novější a nejnovější, bez analýzy přínosu pro svou práci a samozřejmě bez zdlouhavých testů funkčnosti na tom kterém HW a pro ty které účely.
robím v branži okolo testovania softu (bankového) a testujeme dosť brutálne... neodvažujem sa zisťovať ako sa testuje a na základe akých TC Debian... rád by som to vedel... ale keď si pomyslím, že by tým u mňa toto distro kleslo dosť v hodnotení... tak radšej to ani nezisťujemTestuje se asi tak, jak jste si to objednal a zaplatil, stejně jako se to dělá ve vaší branži ... tzn. že se asi testuje především to, co zajímá momentálního vývojáře.
neviem kde sa uberá linux... ale začínam mať pocit, že tá cesta nebude až taká ako si viacerí predstavujeme... a to sa ešte v svojich predstavách držím vcelku pri zemi...Že by tedy byla chyba v těch představách? Např. dosud převažuje trend každý sám sobě adminem...
Takže odpoveď na otázku: Vyzrál již Linux na desktopu pro běžné uživatele? je každého subjektívny pocit a nič to nehovorí o realite ...Pro běžné uživatele jistě ano, otázka je, zda taky pro BFA(dministrátory), kteří by to měli těm uživatelům před "užíváním" kvalitně nakonfigurovat.
jsou tu enterprise verze operačních systémů spolu s technickou podporou - a ty se, pokud nejsem úplně mimo, po vyladění na určitý HW prakticky neupgradují, provádějí se jen bezpečnostní updaty a případně ještě implementace požadovaných funkcí do aplikací.no áno, ale tu je už len jediná výhoda a to "sloboda", keďže, za takéto distro už musím zaplatiť a v porovnaní s ponúkanými Vistamy na legalizáciu (alebo XP), je to cca na rovnakej cenovej hladine ... takže tu sa už stráca rozdiel pre bežných BFU a nastupuje skôr subjektívny výber, zvyčajne podľa toho čo má PGS("pc-guru-sused") nainštalované... ľudia, pokiaľ si už majú za niečo zaplatiť, tak berú Windows... to je asi jasné... ja mám skôr smolu na sled udalostí, ktorý sa mi doma udial cca za posledné 3 týždne a dostal ma do stavu, že som skoro linux vypráskal von oknom.... bohužiaľ... na štandartnej zostave dosť neštandartné problémy :( joka Autor nie je zarytý Linuxák a ani netrpí inou antiMS úchylkou, len mu to už začína liezť riadne hore krkom :)
Tápal jsem, co jsem zapomněl nainstalovat. Nicméně jsem se dopálil a upravil jsem si /etc/apt/sources.list na unstable, aktualizoval systém a nainstaloval jádro 2.6.25-2. Po naběhnutí grafiky všechno fungovalo, tak jak má a počítač šlape jako hodinky.Už chápete proč neustále na nejrůznějších místech omílám že na desktop jedině Debian unstable a unstable u Debianu že nemá nic společného se stabilitou software?
Tu medvědí službu linuxu (konkrétně Debianu) dělají ti, co kalí vodu a opatrným doporučují jedině stable, maximálně ještě tak testing.Hm, tak se podívejme, kdo je ten hlavní kalič vody: Stabilní verze je nejnovější oficiálně vydanou distribucí Debianu. Jedná se o produkční verzi, kterou doporučujeme používat na prvním místě. Verze s označením nestabilní je ta, ve které dochází k aktivnímu vývoji Debianu. Tuto distribuci provozují v zásadě vývojáři a dobrodruzi, kteří rádi žijí na samé hranici (jak nejčerstvějšího software, tak také nejnovějších a neočekávaných problémů). Zdroj: www.debian.org
... Co se tyce testingu, tak tam je problem, ze k nemu nejsou bezpecnosti updates...Ale sú.
Co se tyce testingu, tak tam je problem, ze k nemu nejsou bezpecnosti updatesDocela by mě teda zajímalo, kterej záškodník a odkud mi je v Aptitude do chlívku "Bezpečnostní aktualizace" pořád strká (Lenny).
(xp v sobě nemají SATA drivery) postup je dost netriviální.mal som ten istý problém, ASUS X51 pre moju dcéru, tak poďme nainštalovať Ubuntu 8.04... smola.. grafika bola rosypaná, gnome lišty plávali niekde na desktope... no des.... 30 sekúnd hľadania v google a postup ako upraviť inštalačné CD WinXP bol u mňa, za cca 5 minút som mal nachystaný nový image XP CDcka s podporou SATA diskov.... podotýkam, že návod bol doslova formou wizardu aj s peknými obrázkami, okomentovanými do posledných detailov... takže naozaj stačilo urobiť len copy&paste a bolo to.... netvrdím, že to zmákne BFU.. ale zrovna toto porovnávať s Linuxom, nie je až tak zrovna vhodné, keď v tomto prípade Linux pekne zlyhal :(, apropo, na tom ASUS je intel grafická karta.... joka Autor nie je zarytý Linuxák a ani netrpí inou antiMS úchylkou, len mu to už začína liezť riadne hore krkom :)
Vyzrál již Linux na desktopu pro běžné uživatele?Ano. Zcela.
Já jsem si poradil, díky určitým (i když nedokonalým) znalostem a zkušenostem s tímto operačním systémem, ale myslím na běžného uživatele. Dnes je díky novým, uživatelsky přátelským distribucím Linux dost populární i mezi lépe poučenou veřejností.Spíš myslíte na běžného administrátora, protože běžnému uživateli to musí zpravidla někdo nainstalovat a nastavit. Na tohle se tu na portálu hodně zapomíná, protože zdejší návštěvníci nejsou běžní uživatelé (ale úchylná "verbež", jak už víme
Ale statistiky (mimochodem dost nepřesné, ale přesto něco ukazující) uvádějí, že rozšíření Linuxu na desktopu je kolem 2% (neberte mě za slovo). Co brání jeho dalšímu rozšíření? Domnívám se, tady ještě není všechno ideální.Tipnul bych si, že rozšíření ani tak nebrání výše zmíněné problémy při instalaci, jako nedostatek poučených a ochotných administrátorů, kteří by dokázali systém nastavit skutečně podle potřeb běžného uživatele, totiž "k používání". Instalaci by totiž běžný uživatel nikdy řešit neměl, stejně jako v naprosté většině neřeší, co za operační systém mu v tom jeho compu běží (proč by taky měl). A dobrý admin těžko vyroste na instalacích formou Next Next Finish, které asi u opensource projektů nikdy nebudou tak uniformně univerzální jako jsou ty u monolitů. Rozšíření Linuxu brání podle mě především nízká úroveň profesionalizace, malá schopnost a ochota aktivním lidem kolem Linuxu dodat konkrétní fungující řešení.
Nedávno jsem byl u kamaráda a jeho vnuk měl problémy s kopírováním v Tomto počítači. Když jsem mu vysvětlil princip fungování schránky a jak s její pomocí kopírovat a přesouvat soubory vypadlo z něho že se za těch pár minut ode mě naučil víc než za celý rok ve škole.
V převážné většině učí informatiku učitelky které o počítačích nevědí vůbec nic nebo jen že je to „kouzelná bedna“, s jejíž pomocí si může vyrobit nějaký ten dokument (třeba rozvrh hodin) a že se snadno zaviruje. Maximálně vědí že na počítači je Windows - ale o pojmech operační systém a podobně nemají ani potuchy. Když jim řeknete o Linuxu tak si myslí že je to nějaká jim neznámá sprostá nadávka. Ve většině případů tedy děti vědí víc než učitelky, na hodinách informatiky si hrají na Internetu hry a na učitelky zvysoka kašlou. Ani se tomu stavu nedivím a zatím jsem skeptikem co se kvality výuky informatiky týče. Netvrdím že takové jsou všechny učitelky, ale z pohovorů s dětmi příbuzných a známých z různých míst republiky mi vychází velice nelichotivý obrázek výuky informatiky.
Teď už znám případy, kdy nefungují některé integrované zvukové kartyJo, to je problem s tim, ze je vsechno integrovane a tak s novym mainboardem ma clovek i novou sitovku a zvukovku. Do desktopu muzu aspon dat osm let starou sitovku zi zvukovku, ktera pro me ucely funguje uplne stejne dobre (pro gigabit/s stejne nemam switch a 6.1 zvuk vubec nepotrebuji) a ma bezproblemove drivery.
Co mi vadí v ekonomice vůbec jsou silné monopolní tendence, které jsou brzdou rozvoje a způsobují cenové deformace na trhu.To je ale řekl bych přirozený vývoj neregulovaného kapitalistického systému: peníze dělají peníze, takže se celkem přirozeně vytvářejí monopoly tím, že ti bohatší všechny konkurenty postupně skoupí a tím vyřadí. To jen k těm, kteří rádi opakují, jak regulace v ekonomice brzdí rozvoj a deformují ceny.
Tajemná ruka trhu není všemocná, pokud by měla dobře fungovat musí zároveň fungovat mechanismy, které v maximální míře zabraňují korupci, což je běh na dlouhou trať a záleží na každé konkrétní zemi, jaké korupční prostředí má.Ta tajemná ruka trhu je především metafyzická konstrukce ani ne z učebnice, ale hlavně v ideologii některých pseudoekonomů (pakliže je vydávána za princip fungování trhu, původce tohoto výrazu to tak, pokud si dobře vzpomínám, zdaleka nemyslel). Ano, aby mohla ten "všelék" působit, musel by fungovat v ideálním prostředí, kde mají všichni zákazníci i podnikatelé vždy k dispozici všechny potřebné informace a podnikatelé zaručeny rovné šance (tj. neexistuje ani možnost korupce). No jo, ale to je pak něco jako komunismus v bledě modrým: neexistuje "obchodní tajemství", je zakázana klamavá (takže všechna) reklama a všechny transakce probíhají maximálně veřejně a transparentně. Tohle zastánci "neviditelné ruky trhu" skutečně chtějí? Nezdá se mi...
Konkurence je hlavní hybnou silou společnosti a tam, kde chybí, dochází z douhodobého hlediska k zaostávání ve vývoji.Jo, ale jak chcete zabránit soustřeďování bohatství a prostředků v jedněch rukou? 100 % dědickou daní? Pravidelnou měnovou reformou? - Jen tohle by totiž asi zajistilo skutečné zachování konkurence: aby totiž nemohlo nic nekontrolovaně vyrůst a konkurenci prostě sežrat.
Jenže v případě OSS (potažmo Linuxu) to nejde, protože funguje na jiném základě. A to je důvod, proč mu fandím. MS má zdatného partnera, se kterým musí počítat. Škoda, že to takhle nefuguje u ČEZu, Plynárenské společnosti a u jiných monopolů.No, když by byla k dispozici "opensource" energie, tak by to asi šlo...
Takové problémy jsou samozřejmě nepříjemné. Otázka ovšem je, jak by dopadla instalace (například) Windows Vista na ten stroj a zda by ihned fungovala grafika (se všemi vymoženostmi)... Rozdíl je především v tom, že Windows Vista instaluje minimálně v 90% případů nějaký servisní technik, aby to měl BFU už připravené, zatímco u Linuxu tyto služby nejsou zatím tolik rozšířené. Kdekdo vybízí uživatele, aby ho vyzkoušeli sami. Kdyby se Linux standardně dodával na desktopech v míře řádově srovnatelné s Windows (tedy aspoň 10% prodaných strojů), myslím si, že by ubylo nejen fám o problémech s Linuxem, ale i problémů samotných. Technik, který ví, že daný motherboard bude muset zprovoznit ještě stokrát, si už zjistí potřebné informace, nahlásí bugy a podobně. Uživatel to v horším případě vzdá a v lepším případě to bude notnou dobu řešit, což je nepříjemné.
Dlužno podotknout, že každý nový motherboard a každá nová grafická karta se otestuje s Windows velmi důsledně ještě dřív, než si ji vůbec může někdo koupit. Kdyby se v Linuxu dělo totéž, nebyly by nikde problémy.
Například zmiňovaná konfigurace grafiky je jedním z problémů, které opravdu mohou někoho na první pokus odradit. Neexistuje distribuce, která by dokázala sama vyplodit funkční xorg.conf. Grafických karet a možností nastavení je prostě tolik, že něco takového není ani myslitelné. Grafiku si prostě nastavuji sám a nečekám, že to udělá někdo za mě. Totéž platí pro některá jiná zařízení, například televizní přijímač nebo webovou kameru. Nakonec fungují, ale podporu srovnatelnou s Windows asi nemají. (Což ale pouze odhaduji, ježto Windows nemám.) Ta konfigurace grafiky by nejspíš stála za vylepšení.
Opět platí, že běžní uživatelé chtějí (například) omalované ICQ/MSN se smajlíky a hramiS tímto naprosto nesouhlasím. IMHO běžní uživatelé chtějí jednoduchou, přehlednou a funkční aplikaci typu Pidgin, která nebude ukazovat reklamy a vytěžovat procesor.
, chtějí si povídat s přáteli hlasem a videem (nevím, možná Skype už funguje spolehlivěji)Se Skype pro GNU/Linux mám tytéž zkušenosti jako pro Windows. Není o nic horší.
, chtějí si sem tam pustit hru,...například Solitair. Takových a duchaplnějších her je pro GNU fůra.
chtějí použít program pro výuku/práci, který nejde ve Wine,Už zase.... no dobrá.
mají speciální hardware nebo webkameru, chtějí se jednoduše připojit do školní wi-fi a na tiskárnu...Což s GNU a dobře zvoleným počítačem není žádný problém.
Chtějí fungovat co možná s nejméně starostmi.Ano, například s méně starostmi o viry a malware, méně starostmi s aktivací/odaktivací Windows, starostmi s defragmentací, zpomalováním systému, čištěním systému od balastu, ruční aktualizace každé aplikace zvlášť atd.
Pokroky Wine a virtualizace jsou sice obrovské, ale ještě zbývá dlouhá cesta.Dle mého názoru ani Wine, ani virtualizace nejsou rozhodující. Je potřeba se úplně zbavit závislosti na Windows, krátkým procesem. Čím rychleji to člověk zvládne, tím lépe v konečném důsledku pro něj. Spoléhat na Wine v dlouhodobém horizontu je chybou.
Já to vím. Já to zkoušel. A nevím, jak by se s tím běžný uživatel chtěl trápit - ani zkušenější kamarád s tím nehne.Uživatel se trápit nemusí. Uživatel má užívat. Schopní lidé instalují a spravují pro ty méně schopné (to platí i u Windows). Řekl bych, že nejvíc alternativním systémům brání v rozšíření malý počet ochotných lidí co umí instalovat, spravovat a předávat zkušenosti svému okolí. Mám v rodině a mezi přáteli hromadu běžných, netechnických uživatelů GNU, kteří po Windows netouží a nepotřebují je. GNU/Linux může dnes používat naprosto každý. Někteří v práci, někteří doma, někteří kdekoli. Nikde není dáno, že člověk musí používat jenom jeden počítač a systém.
Pak tedy máš kolem sebejiné uživatele než já.Opět platí, že běžní uživatelé chtějí (například) omalované ICQ/MSN se smajlíky a hramiS tímto naprosto nesouhlasím. IMHO běžní uživatelé chtějí jednoduchou, přehlednou a funkční aplikaci typu Pidgin, která nebude ukazovat reklamy a vytěžovat procesor.
Ještě donedávna to tak růžové nebylo., chtějí si povídat s přáteli hlasem a videem (nevím, možná Skype už funguje spolehlivěji)Se Skype pro GNU/Linux mám tytéž zkušenosti jako pro Windows. Není o nic horší.
Zeptej se běžných uživatelů. Oni chtějí i jiné hry., chtějí si sem tam pustit hru,...například Solitair. Takových a duchaplnějších her je pro GNU fůra.
Jaképak zase? je to důležité? Ano.chtějí použít program pro výuku/práci, který nejde ve Wine,Už zase.... no dobrá.
Většina lidí už počítač má a jen tak součástky měnit nebude, když už jim to něke funguje.mají speciální hardware nebo webkameru, chtějí se jednoduše připojit do školní wi-fi a na tiskárnu...Což s GNU a dobře zvoleným počítačem není žádný problém.
Ujišťuji tě, že lidé z mého okolí mají takové starosti, které předhazuješ, minimální. Mnohem více je trápí to, že s notebookem nemůžou jen tak běhat po fakultách a posílat úlohy na síťové tiskárny. U Windows je to otázka nastavení 2 minut. V Linuxu je to peklo a už mě nebavilo se s tím srát déle než tejden. Normální lidi by to vzdali hned.Chtějí fungovat co možná s nejméně starostmi.Ano, například s méně starostmi o viry a malware, méně starostmi s aktivací/odaktivací Windows, starostmi s defragmentací, zpomalováním systému, čištěním systému od balastu, ruční aktualizace každé aplikace zvlášť atd.
Ve světle toho, jak lidi v reálném světě fungující, jsi se zcela zapomněl v jiném světě. To, co píšeš, jsou nekompetentní kecy slepého fanatika ("Je potřeba se úplně zbavit Windows, krátkým procesem.")Pokroky Wine a virtualizace jsou sice obrovské, ale ještě zbývá dlouhá cesta.Dle mého názoru ani Wine, ani virtualizace nejsou rozhodující. Je potřeba se úplně zbavit závislosti na Windows, krátkým procesem. Čím rychleji to člověk zvládne, tím lépe v konečném důsledku pro něj. Spoléhat na Wine v dlouhodobém horizontu je chybou.
To, co jsem psal, nejde vyřešit ani kdyby jim to instaloval sám Linus. Je mnoho aplikací a úloh, které tam nejdou i kdyby ses na hlavu stavěl.Já to vím. Já to zkoušel. A nevím, jak by se s tím běžný uživatel chtěl trápit - ani zkušenější kamarád s tím nehne.Uživatel se trápit nemusí. Uživatel má užívat. Schopní lidé instalují a spravují pro ty méně schopné (to platí i u Windows).
Pak tedy máš kolem sebejiné uživatele než já.To je dost možné.
Ještě donedávna to tak růžové nebylo.OK.
Zeptej se běžných uživatelů. Oni chtějí i jiné hry.Někteří určitě.
Jaképak zase? je to důležité? Ano.Zase, protože tohle vytahuješ kdekoli můžeš. Uznávám, že to je důležité. Záleží ale na konkrétním jedinci a jeho potřebách.
Většina lidí už počítač má a jen tak součástky měnit nebude, když už jim to něke funguje.Pravda. Lidé ale počítače kupují opakovaně (a často jich vlastní víc současně). A člověk co se chce odprostit od břemene Microsoft vybere hardware, který mu v tom nebude bránit.
Ujišťuji tě, že lidé z mého okolí mají takové starosti, které předhazuješ, minimální.No já ti nevím. Když někomu řeknu (po pravdě), že s GNU a Linuxem nebude muset řešit viry a antiviry, úplně pokaždé se zasněně zamyslí a toužebným pohledem aspoň na chvíli zaprosí, abych mu ho tam dal (GNU na disk, myslím).
Mnohem více je trápí to, že s notebookem nemůžou jen tak běhat po fakultách a posílat úlohy na síťové tiskárny.Co by nemohli? Na mojí fakultě běhá plno lidí s notebookem a Linuxem a vše jim funguje. Sdílení tiskáren není problém. Ovšem pokud nějaké jelito neudělá síť, která brání svobodě volby OS. To pak je sabotáž.
U Windows je to otázka nastavení 2 minut.Jak kdy.
V Linuxu je to peklo a už mě nebavilo se s tím srát déle než tejden.Asi se to může stát.
Normální lidi by to vzdali hned.Jasně.
Ve světle toho, jak lidi v reálném světě fungující, jsi se zcela zapomněl v jiném světě. To, co píšeš, jsou nekompetentní kecy slepého fanatika ("Je potřeba se úplně zbavit Windows, krátkým procesem.")Proč fanatika? Já žiju v reálném světě, zbavil jsem se jich (relativně krátkým procesem) a jsem tomu rád. Něco jsem získal, o něco přišel, ale bilance je kladná.
To, co jsem psal, nejde vyřešit ani kdyby jim to instaloval sám Linus. Je mnoho aplikací a úloh, které tam nejdou i kdyby ses na hlavu stavěl.Neříkám, že je GNU+Linux připraven pro i tebe. Mluvím obecně o široké populaci. Většina lidí může přejít alespoň částečně ze dne na den. Všichni ne a někteří nikdy, to dá rozum.
Ano, to vždy u všeho. Jenže si myslím, že až moc posuzuješ většinu normálních lidí podle sebe. Tak se lidi nechovají. Už to, že používáš Linux svědčí o tom, že se vymykáš normálu.Jaképak zase? je to důležité? Ano.Zase, protože tohle vytahuješ kdekoli můžeš. Uznávám, že to je důležité. Záleží ale na konkrétním jedinci a jeho potřebách.
Jenže ty se bavíš o většině normálních lidí a ta protě ani neví, že nějaký Linux je, natož aby se chtěli odprostit od břemene a rozuměli tomu proč.Většina lidí už počítač má a jen tak součástky měnit nebude, když už jim to něke funguje.Pravda. Lidé ale počítače kupují opakovaně (a často jich vlastní víc současně). A člověk co se chce odprostit od břemene Microsoft vybere hardware, který mu v tom nebude bránit.
Jenže to je právě chyba. Ty jsi moc jednostranný a tendenční. Pokud jim prezentuješ Linux coby výhodu pro vyřešení problémů s bezpečností, pak bys jim měl hezky svědomitě a objektivně říct, co tam udělají hůře nebo vůbec, čeho se budou muset vzdát. Až to uděláš, tak si povíme o tom, jak toužebné pohledy budou mít. Resp. jak to funguje v praxi, až takoví lidé budou třeba půl roku na Linuxu.Ujišťuji tě, že lidé z mého okolí mají takové starosti, které předhazuješ, minimální.No já ti nevím. Když někomu řeknu (po pravdě), že s GNU a Linuxem nebude muset řešit viry a antiviry, úplně pokaždé se zasněně zamyslí a toužebným pohledem aspoň na chvíli zaprosí, abych mu ho tam dal (GNU na disk, myslím).
U nás to tak jednoduché není. A opět - neposuzuj podle sebe většinu lidí. Žiješ v pohádce, ale ve skutečnosti to tak růžové není.Mnohem více je trápí to, že s notebookem nemůžou jen tak běhat po fakultách a posílat úlohy na síťové tiskárny.Co by nemohli? Na mojí fakultě běhá plno lidí s notebookem a Linuxem a vše jim funguje. Sdílení tiskáren není problém. Ovšem pokud nějaké jelito neudělá síť, která brání svobodě volby OS. To pak je sabotáž.
Tak mluvím z vlastní zkušenosti tisíců studentů MU, které by se z větší části kryly s tou tvou jakousi většinou BFU.U Windows je to otázka nastavení 2 minut.Jak kdy.
Jak vidíš, může. Proto bys neměl být v těch svých soudech tak rezolutní.V Linuxu je to peklo a už mě nebavilo se s tím srát déle než tejden.Asi se to může stát.
Na tom se prostě neshodneme. Trvám na tom, že ze svého okolí znám dost lidí a umím si představit, s čím se potýkají při přechodu na linux, a jak pracují s PC a co tam dělají, protože to prostě vím. Klidně se můžeme bavit o tom, zda by mohlo používat ze dne na den bez větších problémů desetkrát více lidí než dnes (10, možná 20 %). To možná ano. Ale pokud mluvíš o většině (běžných) uživatelů (tzn. > 50 %), tak jsi zcela mimo realitu.To, co jsem psal, nejde vyřešit ani kdyby jim to instaloval sám Linus. Je mnoho aplikací a úloh, které tam nejdou i kdyby ses na hlavu stavěl.Neříkám, že je GNU+Linux připraven pro i tebe. Mluvím obecně o široké populaci. Většina lidí může přejít alespoň částečně ze dne na den. Všichni ne a někteří nikdy, to dá rozum.
Ano, to vždy u všeho. Jenže si myslím, že až moc posuzuješ většinu normálních lidí podle sebe. Tak se lidi nechovají. Už to, že používáš Linux svědčí o tom, že se vymykáš normálu.Jo a ne. To že někdo používá GNU/Linux nebo nějaký operační systém o něm něco vypovídat může a nemusí. Ano, já se vymykám, ale například moji blízcí, kteří GNU také používají, se nevymykají. Používali by cokoli co by měli na počítači a co by jim sloužilo. Čím dál víc úplně normálních lidí používá GNU. Brzo přestane úplně platit, že co uživatel svobodného OS to podivín. Vlastně to IMHO neplatí už dnes.
Jenže ty se bavíš o většině normálních lidí a ta protě ani neví, že nějaký Linux je, natož aby se chtěli odprostit od břemene a rozuměli tomu proč.No já nevím kde se pohybuješ, ale moje okolí (nevím jestli i díky mě, ale pochybuju) o Linuxu ví dávno (a já jim jenom říkám, že Linux je jádro). Co spousta lidí neví je, že GNU+Linux je operační systém, který splňuje všechny nebo většinu z jejich požadavků. Spousta lidí co znám na MS sprostě nadává a většina je nespokojena s Windows, zdá se mi.
Jenže to je právě chyba. Ty jsi moc jednostranný a tendenční. Pokud jim prezentuješ Linux coby výhodu pro vyřešení problémů s bezpečností, pak bys jim měl hezky svědomitě a objektivně říct, co tam udělají hůře nebo vůbec, čeho se budou muset vzdát.S tou bezpečností mám naprostou pravdu a neboj, pokud se mi někdo svěří, že chce zkusit GNU/Linux, tak mu dám dlouhou přednášku o tom, co všechno bude muset oželet.
Až to uděláš, tak si povíme o tom, jak toužebné pohledy budou mít. Resp. jak to funguje v praxi, až takoví lidé budou třeba půl roku na Linuxu.Zatím se mi nestalo, že by někdo po vyzkoušení svobodného systému na něj nadával. Většina lidí, kterým jsem ho připravil k použití ho chválí, nebo uznává, že je to plnohodnotný systém. Někteří nadávají, že je jiný než Windows, to ano...
U nás to tak jednoduché není. A opět - neposuzuj podle sebe většinu lidí. Žiješ v pohádce, ale ve skutečnosti to tak růžové není.Nežiju v pohádce, žiju kde žiju, a tam není problém s GNU/Linuxem žít úplně normální, plnohodnotný život. Pokud to u tebe nejde, máš problém tam. Tak ho řeš a nesváděj to na OS.
Tak mluvím z vlastní zkušenosti tisíců studentů MU, které by se z větší části kryly s tou tvou jakousi většinou BFU.Na MU je bordel, fajn. Na UK, zdá se, nebrání šíření GNU skoro nic.
Jak vidíš, může. Proto bys neměl být v těch svých soudech tak rezolutní.Naopak. To že můžou nastat problémy, což nepopírám, není pro tebe důvod zavrhovat GNU/Linux. Ty problémy nastanou jen v určitých případech. V těch ostatních je tento OS bezproblémovou volbou.
Ale pokud mluvíš o většině (běžných) uživatelů (tzn. > 50 %), tak jsi zcela mimo realitu.Ano, zcela vážně mluvím o většině, dejme tomu o > 75% obyvatelstva, kteří by mohli pro většinu svých aktivit přejít ze dne na den, pokud by dostali nainstalovaný počítač s plně funkčním desktopem v jejich jazyce. Nevidím důvod, proč by většina lidí nemohla GNU používat denně na většinu věcí. Uveď ho. Možná přeceňuješ co všechno lidé potřebují. Ano, ti co potřebují AutoCAD, Photoshop, všechny hry a jiné takové věci si přechod dovolit nemůžou. Kolik takových asi je? Na tom se neshodnem. Možná si lidé myslí, že je potřebují (mylně), ale to je jiná věc. Já je rozhodně nepotřebuju, a to bych řekl, že jsem nad průměr náročný jedinec.
chtějí použít program pro výuku/práci, který nejde ve WineStejně jako si kdysi lidi chtěli film, který si koupili na videokazetě, přehrát na DVD-přehrávači. Co se změnilo? Začaly se přizpůsobovat přehrávače videokazetám anebo producenti filmů vydávat na DVD? Stejně tak tento problém není záležitost linuxového operačního systému, ale právě a jedině toho softwaru a jeho producentů.
mají speciální hardware nebo webkameru, chtějí se jednoduše připojit do školní wi-fi a na tiskárnu...Tak pro to musí být systém nastavený. Chyba opět není v operačním systému samotném, ale v nedostatku lidí, kteří jej dokážou kvalifikovaně nastavit. Instalační médium operačního systému zkrátka není produkt pro konečného zákazníka, ale polotovar, který musí administrátor systému teprve svou přidanou prací v konečný produkt (funkční operační systém) transformovat. A ten výsledný produkt bude takový, jaké jsou schopnosti administrátora. To platí i o Windows.
Chtějí fungovat co možná s nejméně starostmi.To není až tak pravda, to by nepoužívali Windows. Úplně každý BFU s Windows, kterého znám, má téměř pravidelně starosti s tím, jak si systém nějak rozhasí, že nefunguje to a to, s viry... řeší se otravováním známých, kteří řeší problémy za BFU. Rozdíl oproti Linuxu je, že je takových rádoby-adminů pro Windows spousta, většinou je jejich jedinou kvalifikací to, že se jim náhodou povedlo u sebe doma Windows párkrát přeinstalovat (v rámci "řešení" vlastních problémů). BFU si totiž nevybírají cestu co možná s nejméně starostmi, oni si cestu nevybírají vůbec a jdou nejraději se stádem. Už si vůbec racionálně vybrat není vůbec samozřejmá činnost.
Pokroky Wine a virtualizace jsou sice obrovské, ale ještě zbývá dlouhá cesta. Já to vím. Já to zkoušel. A nevím, jak by se s tím běžný uživatel chtěl trápit - ani zkušenější kamarád s tím nehne.Například by mě zajímalo, co vám nejde provozovat v instalaci třeba Windows XP ve VirtualBoxu, kam se dostanete v linuxovém desktopu pouhým přepnutím na zvolenou plochu.
Stejně jako si kdysi lidi chtěli film, který si koupili na videokazetě, přehrát na DVD-přehrávači. Co se změnilo? Začaly se přizpůsobovat přehrávače videokazetám anebo producenti filmů vydávat na DVD?? Spotřebitelé se začali přizpůsobovat tomu, že se filmy vydávali na DVD. Takže povedená analogie k tomu, že si uživatel vybere Windows...
Spotřebitelé se začali přizpůsobovat tomu, že se filmy vydávali na DVD. Takže povedená analogie k tomu, že si uživatel vybere Windows...1. Uživatel si nevybere Windows, uživatel Windows prostě dostane v ceně. Nejčastěji rovnou s počítačem. Až pak na něj shání programy. Nikoliv naopak. 2. Není chyba Linuxu, že v něm neběží software udělaný speciálně pro jinou platformu. Je chyba softwaru, že není pro běh v Linuxu přizpůsobený. K tomu se mimochodem vztahovala ta analogie.
..., než se mi podařilo přeložit si 2.6.21 tak, aby nabootovalo.To vyznělo jako kdyby to ve vanilce jelo až od 2.6.21.
Tiskni
Sdílej: