Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Prebehlo to na Gnome Planet. Mňa by zaujímalo ako to vyzera tu.
history -2000 | awk '{a[$2]++}END{for(i in a){print a[i] " " i}}' | sort -rn | head
264 cd 242 wget 229 mplayer 135 sudo 90 gvim 71 rm 68 unrar 68 mv 58 svn 52 cat
Nie moc krátka próza o nešikovnom používateľovi, čiže mne. Asi tak pred štyrmi rokmi som sa rozhodol si postaviť nový pracovný počítač. Prezieravo som do neho dal 2 GiB ram, dva disky do RAID 1 a samozrejme Linux. Spočiatku Debian Testing, neskôr Ubuntu až do 7.10, ktorá sa mi nepozdávala, takže späť na Debian Stable. Ubuntu ma však navnadil na trochu lepšie Gnome ako 2.14, takže som nakoniec skončil tam, kde som začal, Debian Testing. A užíval som si stabilitu, bezproblémový chod. Venoval som sa svojej práci a vôbec som nepotreboval riešiť OS, čo po rokoch strávených na Windows bola dosť úľava. Mám však obavy, že táto situácia spôsobila odumieranie mozgových buniek. A tak som bol absolútne nepripravený, keď jedno pekné ráno, začiatkom roku, som naštartoval počítač a skončil som s hláškou Keyboard not found. Press F1 to continue
.