Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Po roce jsem se s rodinkou opět vydal k moři, tentokrát na Tureckou riviéru. Přestože byl téměř konec září, počasí bylo nádherné a zážitky nezapomenutelné. Jelikož syn si v daném termínu musel přihlásit předměty do dalšího ročníku, vzali jsme s sebou notebook, i když v prospektu bylo uvedeno, že internet je hostům k dispozici a dokonce zdarma.
Tak jsme zajásali. Když jsme přijeli do hotelu, tak nás čekal zářící monitor vedle recepce a ihned jej vyzkoušeli. Bylo divné, že počítač byl volný, i když byl jediný na celý hotel pro 400 hostů. A hned bylo jasno: Stroj již něco pamatoval, na nálepce se skvěl nápis "Windows 98 SE". Podle toho vypadala práce s ním. Deset minut trvalo, než se člověk dostal na poštu, tak jsme se obrátili na recepci, zda je zde wifi. Recepční pokrčil rameny asi tak, jako bych se ho ptal na existenci černé díry ve vesmíru
Uviděli jsme pak místního ajťáka s notebookem v podpaží a zeptali se ho na totéž. Ten týpek byl velmi ochotný a řekl, že tady wifi je a dokonce nám za 1 EURO bakšiše pošeptal heslo do přístupu k síti. Znělo "1234567890"
Tak to jsem zalapal po dechu, kopnul do sebe panáka jejich skvělé rakije a jali jsme se zprovoznit notebook. Kolem nás se shromáždilo asi padesát německých turistů a dívali se do monitoru.
"Ku - bun - tu" hláskoval nesměle jeden z nich při zavádění systému. "Co to je? To je nový mac? A je tam Nero?" Ptal se. Odpověděl jsem mu, že je to nikoliv Mac, ale Linux. Po té informaci něco zamumlal, že to v životě neviděl a po třech pivech odpadl.
Tak jsme se přihlásili úspěšně do systému a syn najednou povídá: Hele, já jsem v hotelové síti a tohle jsou soubory toho ajťáka!
Ten seděl na druhém konci haly s otevřeným notebookem s nějakými Windows a netušil, že se mu v něm někdo prohání
Jako slušní lidé nenahlížíme do cizí korespondence a síť jsme opustili. Jen by mě zajímalo, kolik asi toho ajťáka hotel platí a spíš zda by neměl mít takový hoch padáka Kdyby nás hotel hodně namíchnul, pět minut před odjezdem jsme jim mohli smáznout všechna data.
Ale nebylo to nutné. Služby vzorné, personál pozorný a vynikající strava. Jen se člověk diví, jak profesionálně může mít takový hotelový řetězec zabezpečenou síť ..
Jinak ale nezapomenutelné zážitky z dovolené jsou zachyceny tady ..
Tiskni
Sdílej:
Po té informaci něco zamumlal, že to v životě neviděl a po třech pivech odpadl.To je tak ked niekto pol zivota chlasta a pol zivota je v kome
Opravdu by jsme turecké hospodářství neměli urážet. Byl jsem na dovolené v Turecku před týdnem a plná spokojenost (na placené cenu a přežíračku vůči Praze přímo komunismus). Připojoval jsem se v různých placených internet-podnicích a v průměru za hodinu připojení chtěli 20 Kč. V Česku do těchto podniků nechodím, ale chlubí se 3x vyšší cenou 60Kč/hodina. Možná jsem měl jen štestí. I to se mi občas stane.
Drobná poznámka: Stále jsem se nemohl přihlásit do mých stránek heslem, které obsahuje "i". Po chvíli jsem zjistil, že mají na klávesnici dvě "i" - bez tečky na pozici našich otečkovaných "i" a otečkované "i" u klávesy Enter.