Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Po roce jsem se s rodinkou opět vydal k moři, tentokrát na Tureckou riviéru. Přestože byl téměř konec září, počasí bylo nádherné a zážitky nezapomenutelné. Jelikož syn si v daném termínu musel přihlásit předměty do dalšího ročníku, vzali jsme s sebou notebook, i když v prospektu bylo uvedeno, že internet je hostům k dispozici a dokonce zdarma.
Tak jsme zajásali. Když jsme přijeli do hotelu, tak nás čekal zářící monitor vedle recepce a ihned jej vyzkoušeli. Bylo divné, že počítač byl volný, i když byl jediný na celý hotel pro 400 hostů. A hned bylo jasno: Stroj již něco pamatoval, na nálepce se skvěl nápis "Windows 98 SE". Podle toho vypadala práce s ním. Deset minut trvalo, než se člověk dostal na poštu, tak jsme se obrátili na recepci, zda je zde wifi. Recepční pokrčil rameny asi tak, jako bych se ho ptal na existenci černé díry ve vesmíru
Uviděli jsme pak místního ajťáka s notebookem v podpaží a zeptali se ho na totéž. Ten týpek byl velmi ochotný a řekl, že tady wifi je a dokonce nám za 1 EURO bakšiše pošeptal heslo do přístupu k síti. Znělo "1234567890"
Tak to jsem zalapal po dechu, kopnul do sebe panáka jejich skvělé rakije a jali jsme se zprovoznit notebook. Kolem nás se shromáždilo asi padesát německých turistů a dívali se do monitoru.
"Ku - bun - tu" hláskoval nesměle jeden z nich při zavádění systému. "Co to je? To je nový mac? A je tam Nero?" Ptal se. Odpověděl jsem mu, že je to nikoliv Mac, ale Linux. Po té informaci něco zamumlal, že to v životě neviděl a po třech pivech odpadl.
Tak jsme se přihlásili úspěšně do systému a syn najednou povídá: Hele, já jsem v hotelové síti a tohle jsou soubory toho ajťáka!
Ten seděl na druhém konci haly s otevřeným notebookem s nějakými Windows a netušil, že se mu v něm někdo prohání
Jako slušní lidé nenahlížíme do cizí korespondence a síť jsme opustili. Jen by mě zajímalo, kolik asi toho ajťáka hotel platí a spíš zda by neměl mít takový hoch padáka Kdyby nás hotel hodně namíchnul, pět minut před odjezdem jsme jim mohli smáznout všechna data.
Ale nebylo to nutné. Služby vzorné, personál pozorný a vynikající strava. Jen se člověk diví, jak profesionálně může mít takový hotelový řetězec zabezpečenou síť ..
Jinak ale nezapomenutelné zážitky z dovolené jsou zachyceny tady ..
Tiskni
Sdílej:
Po té informaci něco zamumlal, že to v životě neviděl a po třech pivech odpadl.To je tak ked niekto pol zivota chlasta a pol zivota je v kome
Opravdu by jsme turecké hospodářství neměli urážet. Byl jsem na dovolené v Turecku před týdnem a plná spokojenost (na placené cenu a přežíračku vůči Praze přímo komunismus). Připojoval jsem se v různých placených internet-podnicích a v průměru za hodinu připojení chtěli 20 Kč. V Česku do těchto podniků nechodím, ale chlubí se 3x vyšší cenou 60Kč/hodina. Možná jsem měl jen štestí. I to se mi občas stane.
Drobná poznámka: Stále jsem se nemohl přihlásit do mých stránek heslem, které obsahuje "i". Po chvíli jsem zjistil, že mají na klávesnici dvě "i" - bez tečky na pozici našich otečkovaných "i" a otečkované "i" u klávesy Enter.