Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Po roce jsem se s rodinkou opět vydal k moři, tentokrát na Tureckou riviéru. Přestože byl téměř konec září, počasí bylo nádherné a zážitky nezapomenutelné. Jelikož syn si v daném termínu musel přihlásit předměty do dalšího ročníku, vzali jsme s sebou notebook, i když v prospektu bylo uvedeno, že internet je hostům k dispozici a dokonce zdarma.
Tak jsme zajásali. Když jsme přijeli do hotelu, tak nás čekal zářící monitor vedle recepce a ihned jej vyzkoušeli. Bylo divné, že počítač byl volný, i když byl jediný na celý hotel pro 400 hostů. A hned bylo jasno: Stroj již něco pamatoval, na nálepce se skvěl nápis "Windows 98 SE". Podle toho vypadala práce s ním. Deset minut trvalo, než se člověk dostal na poštu, tak jsme se obrátili na recepci, zda je zde wifi. Recepční pokrčil rameny asi tak, jako bych se ho ptal na existenci černé díry ve vesmíru
Uviděli jsme pak místního ajťáka s notebookem v podpaží a zeptali se ho na totéž. Ten týpek byl velmi ochotný a řekl, že tady wifi je a dokonce nám za 1 EURO bakšiše pošeptal heslo do přístupu k síti. Znělo "1234567890"
Tak to jsem zalapal po dechu, kopnul do sebe panáka jejich skvělé rakije a jali jsme se zprovoznit notebook. Kolem nás se shromáždilo asi padesát německých turistů a dívali se do monitoru.
"Ku - bun - tu" hláskoval nesměle jeden z nich při zavádění systému. "Co to je? To je nový mac? A je tam Nero?" Ptal se. Odpověděl jsem mu, že je to nikoliv Mac, ale Linux. Po té informaci něco zamumlal, že to v životě neviděl a po třech pivech odpadl.
Tak jsme se přihlásili úspěšně do systému a syn najednou povídá: Hele, já jsem v hotelové síti a tohle jsou soubory toho ajťáka!
Ten seděl na druhém konci haly s otevřeným notebookem s nějakými Windows a netušil, že se mu v něm někdo prohání
Jako slušní lidé nenahlížíme do cizí korespondence a síť jsme opustili. Jen by mě zajímalo, kolik asi toho ajťáka hotel platí a spíš zda by neměl mít takový hoch padáka Kdyby nás hotel hodně namíchnul, pět minut před odjezdem jsme jim mohli smáznout všechna data.
Ale nebylo to nutné. Služby vzorné, personál pozorný a vynikající strava. Jen se člověk diví, jak profesionálně může mít takový hotelový řetězec zabezpečenou síť ..
Jinak ale nezapomenutelné zážitky z dovolené jsou zachyceny tady ..
Tiskni
Sdílej:
Po té informaci něco zamumlal, že to v životě neviděl a po třech pivech odpadl.To je tak ked niekto pol zivota chlasta a pol zivota je v kome
Opravdu by jsme turecké hospodářství neměli urážet. Byl jsem na dovolené v Turecku před týdnem a plná spokojenost (na placené cenu a přežíračku vůči Praze přímo komunismus). Připojoval jsem se v různých placených internet-podnicích a v průměru za hodinu připojení chtěli 20 Kč. V Česku do těchto podniků nechodím, ale chlubí se 3x vyšší cenou 60Kč/hodina. Možná jsem měl jen štestí. I to se mi občas stane.
Drobná poznámka: Stále jsem se nemohl přihlásit do mých stránek heslem, které obsahuje "i". Po chvíli jsem zjistil, že mají na klávesnici dvě "i" - bez tečky na pozici našich otečkovaných "i" a otečkované "i" u klávesy Enter.