Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tak jsem se ze sdělovacích prostředků dozvěděl, že meteorologové obdrželi silného pomocníka - superpočítač - NEC SX9. Má prý zlepšit předpověď počasí, stál 70 milionů korun a má kapacitu stovky domácích počítačů. Informace je tady.
Tak mi trochu vrtá hlavou: Kolik stojí domácí počítač (bez monitoru a klávesnice) - pokud jde o silnější, na hry, počítejme kolem 30 tisíc Kč (možná víc, ale pro zjednodušení: 100 x 30 000 = 3 000 000 korun.
Nejsem odborník a tak se obracím na experty :
Neudělaly by podobnou službu vhodně zvolené clustery než jeden superpočítač? Daly by se ušetřit náklady, aniž by byl dotčen výkon a kapacita stroje?
Člověk je už podezíravý, ale někdo znalý možná tuto problematiku vysvětlí.
Tiskni
Sdílej:
Těžko soudit, ale vím, že v ČHMÚ jsou linux-pozitivní a ábčko ve volném čase čtou, takže se třeba nějaký fundovaný insider ozve a podrobněji vysvětlí, jak to počítá.máme zájem o rozhovor
Vyborne. A ted si spocitejte jak dlouho bude trvat kdyz si ma kazdy s kazdym vymenit 50MB dat. Nejdrive pro pripad, ze se jedna o broadcast a v druhem pripade, ze se kazdy stroj ma poslat kazdemu jinych 50MB dat.
Nedava. Navic jste jaksi presel na architekturu, kde je sdilena jedna velka pamet a jakysi master. Navic to co jste popsal je pocatecni rozdistribuovani dat pro vypocet. V dalsich krocich se musi poslat 100*99*50MB dat po te jedne uzasne 1Gbps sbernici.
Na spoustu ukolu lze jiste vyuzit 100 paralelnich netbooku. Jen zapomente na to, ze by jste chtel aby si vymenovali prilis mnoho dat.
Myslim, ze se nema cenu o tom dal bavit. Pokud nezname jak vypadaji ulohy co se na tom pocitaji tezko se dostaneme k nejakym kloudnym vysledku. Nicmene podival jsem se na tu tiskovou zpravu. Tam uvadi, ze to ma mit vykon 1.6tflops. Zajimave je, ze NEC uvadi 1.6tflops jako maximalni mozny vykon jednoho nodu v clustru. To mi prijde nejake podezrele (jako ze by meli treba 8 nodu s osminovym vykonem). Takze by me zajimalo kolik to ma teda nodu a jak jsou osazene. Pak se ma teprve cenu bavit o tom jestli to jde zbastlit. (Protoze by me fakt zajimalo jak zbastlite rychly pristup k pameti pro vsechny nody mezi sebou.(opet mrknete do materialu NECu jakou maji propustnost oni)). No a bastleni diskoveho pole uz se resilo u nejakeho clanku (a tohle ma mit 100TB).
Ale hlavne je treba prestat uvazovat v intencich beznych PC.
(Tím nechce přímo naznačit, že se tohle v tomto konkrétním případě staloCož bych si troufl doufat, že se daleko méně pravděpodobně napakuje nějaké to "bratrstvo neviditelné pracky" než kdyby se jednalo o financování "z peněz ČR".
A argument, že to platí EU mi připadá ovšem trochu zcestný
Tohle financování všeho možného "penězi z EU" už mi leze krkem. Ale musím uznat, že z propagandistického hlediska je to vynikající tah, na který by byl pyšný i sám Goebbels. Přemýšlím, jestli bych to nemohl zavést u nás v práci. Že by mi kolegové posílali část výplaty a já bych jim z toho financoval jejich projekty. Samozřejmě by mi s posuzováním projektů vznikaly určité náklady a občas by se také stalo, že by se jim peníze nepodařilo vyčerpat
Tohle financování všeho možného "penězi z EU" už mi leze krkem. Ale musím uznat, že z propagandistického hlediska je to vynikající tahI z praktického. Všimněte si, co se financuje "z peněz EU" a co za kraviny naproti tomu se financuje (pokud vůbec) "z peněz ČR". Přesně proto ty programy EU existují, aby ze svých daní měli občané členských států taky něco užitečnýho, a ne jen tunely ze státních zakázek.
Přemýšlím, jestli bych to nemohl zavést u nás v práci. Že by mi kolegové posílali část výplaty a já bych jim z toho financoval jejich projekty.Kdepak, to by kolegové jistě neudělali. Ti chytří jako vy by si na své projekty raději brali úvěry a posílali ještě větší část výplaty nějaké bance. Jak byste si to představoval vy? Že by do těchto projektů namísto odvodů do kasy EU investovala dobrovolně nějaká česká vláda? Cha cha cha.
I z praktického. Všimněte si, co se financuje "z peněz EU" a co za kraviny naproti tomu se financuje (pokud vůbec) "z peněz ČR".
Taková sjezdovka na ostrově, kde téměř nesněží a nejvyšší kopec má 100 metrů, to je ryze praktická a smysluplná věc. Klíčem pro získaní peněz z EU je správný "paperwork", nikoliv praktičnost a užitečnost projektu.
Jak byste si to představoval vy? Že by do těchto projektů namísto odvodů do kasy EU investovala dobrovolně nějaká česká vláda? Cha cha cha.
Jaký je princip EU peněz? Státy pošlou balík peněz do EU a EU jim pošle plus mínus stejné peníze zpět. Nula od nuly pojde, jen na tom napakuje aparát v Bruselu, aparát v ČR a konzultační firmy.
Klíčem pro získaní peněz z EU je správný "paperwork", nikoliv praktičnost a užitečnost projektu.To platí naprosto obecně o získání jakýchkoliv peněz odkudkoliv.
Jaký je princip EU peněz? Státy pošlou balík peněz do EU a EU jim pošle plus mínus stejné peníze zpět. Nula od nuly pojde, jen na tom napakuje aparát v Bruselu, aparát v ČR a konzultační firmy.Princip EU peněz je postupné řešení (a tedy vyrovnávání) ekonomických a sociálních struktur v členských státech. Třeba proto, aby se časem nepřestěhovali všichni bohatí na jedno jediné upravené místo obklopené zanedbanými chudinskými státečky. Nebo aby se v případě Česka aspoň částečně obešly místní politickopodnikatelské mafie. Že se na základě zlodějských národních iniciativ za přispění tupého případně zkorumpovaného národního úřednictva leckde ujede, nic nemění na faktu, že peníze ze strukturálních fondů pomáhají hlavně v menších obcích financovat projekty zkulturňování životního prostředí obyvatel, co by jinak nebyly možné - ani z rozpočtu obcí, ani z rozpočtu české vlády. Protože ta má kupodivu vždycky úplně jiné priority než blaho občanů v celé republice. Je totiž sice hezké, že by bez příspěvků do fondů EU měli naši politici k dispozici víc peněz k soukání do vlastních kapes, ale účelem ani státní ani veřejné správy není hromadit úspory nebo dokonce vytvářet zisk. Cílem by mělo být zlepšování kvality života občanů. A tohle plní podle mě projekty financované z fondů EU lépe než projekty financované přímo ze státního rozpočtu ČR. Nebo si snad myslíte, že když jdou dotace přímo od vlády ČR, tak se na tom nenapakují vládní politici, úřednické aparáty a konzultační (či jiné) firmy? Já osobně považuji český úřednický aparát za mnohem horší než ten "bruselský", a myslím si, že má v naprosté většině na svědomí to, co se tu mediálně a populárně vydává za "byrokracii Bruselu".
To platí naprosto obecně o získání jakýchkoliv peněz odkudkoliv.
To asi ano. Proto nechápu, proč do řetězce přidávat další článek. Protočením peněz přes Brusel se nic neřeší, jen naroste byrokracie. S rostoucí vzdáleností navíc klesá informovanost. Kdyby se mnou zmiňovaná sjezdovka stavěla za obecní peníze, určitě by se našlo dost zastupitelů nebo občanů, kteří by takový nesmysl zatrhli. V Bruselu takové "detaily" nikoho netrápí, hlavně když jsou správně vyplněné papíry.
Nebo aby se v případě Česka aspoň částečně obešly místní politickopodnikatelské mafie.
Opravdu se na projektech financovaných EU nenapakují politickopodnikatelské mafie? Jakým způsobem je Brusel obchází? Nijak. Příliv peněz z Bruselu naopak znamená více zakázek, menší tlak na úspory, více korupce atd.
Nebo si snad myslíte, že když jdou dotace přímo od vlády ČR, tak se na tom nenapakují vládní politici, úřednické aparáty a konzultační (či jiné) firmy?
Napakují se na tom úplně stejně. Proto se opět ptám, co Brusel vlastně řeší.
Proto se opět ptám, co Brusel vlastně řeší.Brusel řeší například to, že na rozdíl od Prahy dá peníze na rekonstrukci mostu v malém městě nebo na silnici a chodníky v malé obci. I když tam žije tak málo potenciálních voličů, že je to českým politikům běžně naprosto u prdele. Nebýt fondů EU, musely by si potřebné obce zařizovat u nějakého toho posrance správnou porci medvěda. Jestliže namítnete, že by vlády měly dávat peníze místo do Bruselu přímo obcím, tak vám odpovím, že na hajzly platí jen když je zkope někdo silnější. Co myslíte, je ve vztahu k našim politikům silnější malá česká obec anebo bruselská byrokracie? Takže ano, EU je pro mě především jakžtakž civilizovaný dohled nad domácím chlívem. Stokrát raději se nechám buzerovat od úředníka bruselského než od úředníka domácího. Ta první varianta má totiž skoro vždycky nějaké řešení, ta druhá je pohřbená předem.
Brusel řeší například to, že na rozdíl od Prahy dá peníze na rekonstrukci mostu v malém městě nebo na silnici a chodníky v malé obci. I když tam žije tak málo potenciálních voličů, že je to českým politikům běžně naprosto u prdele.
Takhle optimistické to asi v praxi nebude. Peníze dostane ten, kdo si najme správnou konzultační a má prošláplé cestičky na ministerstvo pro místní rozvoj, které je také důležité. EU financuje jen část projektu, většinu si obec stejně musí sehnat jinde. A hlavně - jak Brusel ohlídá, aby rekonstrukce silnice v zapadlé obci nebyla nechutně předražená a starosta neshrábnul tučnou provizi od stavební firmy? Nijak, protože na papíře to bude všechno sedět.
Kdyby se mnou zmiňovaná sjezdovka stavěla za obecní peníze, určitě by se našlo dost zastupitelů nebo občanů, kteří by takový nesmysl zatrhli.Pokud by to ovšem nebyla přímo iniciativa zastupitelů, či mocného místního bratrstva, že, což v naprosté většině případů tak bývá. Šance, že něco zatrhne kvůli nějakým křivárnám, opoziční zastupitelstvo nebo snad nějaká občanská iniciativa, je dost mizivá. Viz jen tak namátkou. Naopak musí vždycky přijít kontrola shora.
...nejlepší počítač nezvládne říci, jaké bude koncem ledna počasí.Proboha, ale proč plánovat výměnu oken v zimě??!!