Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Před více než rokem jsem napsal několik blogů týkajících se poštovního serveru, jehož postavení by měl zvládnout i začínající admin nebo člověk, jehož posláním je úplně něco jiného než studovat dlouhé manuály a přesto by nechtěl tuto záležitost úplně vložit do cizích rukou.
Uplynula poměrně krátká doba a dneska má takový člověk ještě o něco lehčí práci. Stačí si založit účet u Googlu.
O co se vlastně jedná? Již asi dva měsíce umožňuje Google (gmail.com) stahovat poštu přes IMAP a založit si účet v Thunderbirdu a sledovat poštu přímo u Googlu místo na svém poštovním serveru. Nastavení takového serveru tím pádem trvá několik málo minut a příslušný admin nemusí mít ani nijaké zvláštní znalosti.
Cílem tohoto zamyšlení není nějaké poučování o triviálních věcech, spíš konstatování, jak v této oblasti jde technika dopředu a uživatelům stále více ulehčuje život.
Přesto bych krátce pro zájemce shrnul základní poznatky:
Po založení účtu u Googlu je třeba přejít do nastavení, vybrat si anglickou jazykovou mutaci (v české to zatím nefunguje) a nastavit možnost stahování přes IMAP. Pak lze klidně přejít zpět na českou verzi.
V Thuderbirdu (a nejen tam) se pak jednoduše přidá účet, jméno a e-mailová adresa dle založeného účtu u Googlu, adresa serveru je imap.gmail.com a port 993. Jméno uživatele opět dle účtu u Googlu, zapneme SSL.
Samozřejmě Google umožňuje také smtp - smtp.gmail.com (vyžaduje autentizaci), na portu 465 nebo 557 a TLS (v některých klientech jako SSL - nezkoušel jsem). Dosavadní adresu jinde netřeba rušit. Stačí si zajistit přeposílání kopie na gmail.
Určitě jsou tyto základy práce s e-mailem většině zdejších uživatelů zcela jasné, ale věřím, že se někomu tyto informace mohou hodit, zvláště na cestách. Nevýhody tohoto řešení jsou nasnadě - stačí výpadek internetu a člověk je odříznut od pošty, ale od toho se zálohuje, že?
Tiskni
Sdílej:
Co to ma spolecneho s vlastnim postovnim serverem? Tohle reseni mam taky, ale email sluzby mi poskytuje muj provider hostingu. Nicmene vlastni postovni server je neco uplne jineho!Dobrá, tvůj provider hostingu poskytuje pro tvé účely dostatečný email, nicméně evidentně existuje nožina lidí, kteří třeba ani nemají potřebu mít příliš komfortní placený hosting, mají veřejnou IP a tak je pro ně cestou nejmenšího odporu si založit svůj malý mail server. Tento zápisek jen poukazuje na to, že v jistém scénáři je pohodlnější (a v důsledku levnější) použít gmail.
Polskej pivovar pošle 2 svoje piva na mezinárodní soutěž. Jak už to ale s poštou chodí, zásilka se omylem dostane na veterinu. Za 14 dní přijde pivovaru dopis. Oba koně jsou zdraví, příště neposílejte vzorky moči v pivních láhvích.