Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Před více než rokem jsem napsal několik blogů týkajících se poštovního serveru, jehož postavení by měl zvládnout i začínající admin nebo člověk, jehož posláním je úplně něco jiného než studovat dlouhé manuály a přesto by nechtěl tuto záležitost úplně vložit do cizích rukou.
Uplynula poměrně krátká doba a dneska má takový člověk ještě o něco lehčí práci. Stačí si založit účet u Googlu.
O co se vlastně jedná? Již asi dva měsíce umožňuje Google (gmail.com) stahovat poštu přes IMAP a založit si účet v Thunderbirdu a sledovat poštu přímo u Googlu místo na svém poštovním serveru. Nastavení takového serveru tím pádem trvá několik málo minut a příslušný admin nemusí mít ani nijaké zvláštní znalosti.
Cílem tohoto zamyšlení není nějaké poučování o triviálních věcech, spíš konstatování, jak v této oblasti jde technika dopředu a uživatelům stále více ulehčuje život.
Přesto bych krátce pro zájemce shrnul základní poznatky:
Po založení účtu u Googlu je třeba přejít do nastavení, vybrat si anglickou jazykovou mutaci (v české to zatím nefunguje) a nastavit možnost stahování přes IMAP. Pak lze klidně přejít zpět na českou verzi.
V Thuderbirdu (a nejen tam) se pak jednoduše přidá účet, jméno a e-mailová adresa dle založeného účtu u Googlu, adresa serveru je imap.gmail.com a port 993. Jméno uživatele opět dle účtu u Googlu, zapneme SSL.
Samozřejmě Google umožňuje také smtp - smtp.gmail.com (vyžaduje autentizaci), na portu 465 nebo 557 a TLS (v některých klientech jako SSL - nezkoušel jsem). Dosavadní adresu jinde netřeba rušit. Stačí si zajistit přeposílání kopie na gmail.
Určitě jsou tyto základy práce s e-mailem většině zdejších uživatelů zcela jasné, ale věřím, že se někomu tyto informace mohou hodit, zvláště na cestách. Nevýhody tohoto řešení jsou nasnadě - stačí výpadek internetu a člověk je odříznut od pošty, ale od toho se zálohuje, že?
Tiskni
Sdílej:
Co to ma spolecneho s vlastnim postovnim serverem? Tohle reseni mam taky, ale email sluzby mi poskytuje muj provider hostingu. Nicmene vlastni postovni server je neco uplne jineho!Dobrá, tvůj provider hostingu poskytuje pro tvé účely dostatečný email, nicméně evidentně existuje nožina lidí, kteří třeba ani nemají potřebu mít příliš komfortní placený hosting, mají veřejnou IP a tak je pro ně cestou nejmenšího odporu si založit svůj malý mail server. Tento zápisek jen poukazuje na to, že v jistém scénáři je pohodlnější (a v důsledku levnější) použít gmail.
Polskej pivovar pošle 2 svoje piva na mezinárodní soutěž. Jak už to ale s poštou chodí, zásilka se omylem dostane na veterinu. Za 14 dní přijde pivovaru dopis. Oba koně jsou zdraví, příště neposílejte vzorky moči v pivních láhvích.