Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Stále se ve svém okolí potýkám s názory, že zabývat se Linuxem je pro laika, navíc podnikatele, který se živí v jiném oboru, úplný nesmysl a jen techologické nadšení. Slýchávám to při každé příležitosti. Jde o ztrátu času, žádný užitek a je to jen koníček, jako třeba sbírání známek. Prý používání majoritního operačního systému ušetří čas a počítač je třeba aby sloužil a není třeba se mu nějak věnovat, nejsem-li profesionál.
Téměř by člověk těmto argumentům uvěřil, není divu - čas není na rozdávání.
Náhodou jsem zabrousil na server centrum - digitálně a zaznamenal řadu problémů, které se řeší na majoritním OS - zastavení aktualizace systému. No, nejde o žádný závažný problém - středně zručný admin nebo uživatel to zvládne.
Odkaz jsem uvedl, přesto bych zde citoval odpověď jednoho guru:Dobře, je to trošku složitější, ale určitě to zvládnete.Odpověď zněla:
Klikněte na Start
Spustit a vepište "regedit" (bez uvozovek), vypíše
se Vám registr a v něm
kliknutím na + /plus/ (levý sloupec) vždy rozbalíte
kořen, musíte se tedy proklikat
následující cestou
- HKEY_LOCAL_MACHINE > System > CurrentControlSet >
Control >
Session Manager > SubSystemsHKEY_LOCAL_MACHINE >
System > CurrentControlSet > Control > Session Manager >
a tady kliknete
pouze na žlutou složku SubSystems. V pravém okně
(sloupečku) je položka Windows -
klikněte na ní pravým tlačítkem a dejte Změnit
- je třeba dopsat v řetězci
hodnotu 512 (pokud tam není) a klikněte na OK.
Přikládám výřez z řetězce: ...
Windows SharedSection=1024,3072,512 Windows... celý
řetězec najdete na
stránce v odkazu jak jsem psal minule. Pokud vám není
cokoliv jasné, klidně se ozvěte sem do poradny.
Moc děkuju za radu i překlad. Bohužel je situace stále
stejnáJsem už z toho zoufalý
Tohle zamyšlení nepíšu proto, abych nějak škodolibě (a navíc na linuxovém serveru, kde je to zbytečné) poukázal na to, jak ty Windows mají také chyby. Člověk je tvor chybující a nedostatky jsou všude. Spíš mne zaujal fakt, že v řadě případů se člověk bez "odborného" zásahu neobejde nikde. Jeden z hlavních argumentů zastánců majoritního OS je to, že se snadno všude nainstaluje, jeho správa je snadná a původní výdaje za nákup licence se vrátí zpět snadnou údržbou, kterou zvládne každý průměrný foxteriér, na rozdíl od Linuxu,
jehož správu musí provádět odborník a jeho práce je mnohem nákladnější.
Po přečtení těchto připomínek tento dojem prostě nemám
Tiskni
Sdílej:
Jenže mezi začátečnikama se tak nějak traduje, že je jednodušší se zeptat.Tohle mě vytáčí, když lidi začnou volat o pomoc, aniž by to nejdřív sami zkusili. S dnešním softwarem nemají většinou* co zkazit, takže kdyby to zkusili nejdřív sami, třeba zjistili, že pustit si DVD je snadné, i když u toho OS sedí poprvé v životě. *) pokud tedy neřízeně neklikají jako vzteklá opice v transu.
pro laika, navíc podnikatele, který se živí v jiném oboruPři vší úctě, pro lidi, kteří se o počítač absolutně nechtějí starat, je nejlepší, když jim to někdo nainstaluje a bude poskytovat technickou podporu (s tím, že je schopný problémy řešit tak nejpozději do 1 dne, pokud jde o něco pracovního, tak rychleji). A pak je prakticky jedno, jaký OS se zvolí. Pokud by nebyl problém s nějakým specifickým softwarem (třeba v mém připadě to zkrachovalo na jediném programu), tak bych ten Linux klidně použil. Možná by mohl být vhodnější MacOS X (ale ruce do ohně bych za něj nedal).
Přijde mi, že času na pochycení zákonitostí v obou systémech je +- stejně, akorát se to tak z dálky nejeví.
Že by to bylo počtem školení a certifikátů?