Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Včera proběhl první z řady ohňostrojů letošní přehlídky Ignis Brunensis. Tradiční bylo místo konání Nové Sady i tvůrčí skupina Theatrum Pyroboli.
Byl jsem na zahajovacím ohňostroji podruhé a docela jsem si ho oblíbil, přestože je oproti soutěžním představením kratší. Odpalování totiž probíhá z Denisových sadů pod Petrovem, kde je oproti publiku o pár desítek metrů výše a diváci jsou tak k vlastnímu ohňostroji nejblíže, jak to jen jde. Díky tomu pak stačí k ozvučení pár silnějších repráků, nikdo se netlačí, protože dobře vidí všichni, kteří se nepostavili přímo pod některou z lamp, na dobrý výhled stačí přijít asi půl minuty před zahájením a ohňostroj je schopen vyplnit celé zorné pole.
Letos měli organizátoři štěstí, přestože to v Brně vypadalo jen několik hodin před akcí takto:
byla noc úplně jasná a vál slabý SZ vánek, který odfukoval kouř pryč, takže se v něm rachejtle "netopily" - vizte pár snímků prostřední části a cesty zpátky.
PS: hledám nějakou webovou galerku - službu. Ideálně takovou, aby uměla řazení podle tagů, uživatelsky přívětivé procházení alb (tzn. ne nějaký miniodkaz na další, který je u každé fotky někde jinde), standardní rozměr delší strany defaultní velikosti fotky okolo 1000 px a hromadné nahrávadlo... Poradíte?
Tiskni
Sdílej:
Tak u Picasy se přeci jen dá nahoře vpravo měnit velikost náhledů, ta největší už je o chlup větší, než poštovní známka. A o dost větší ve srovnání s Facebookem.