Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Nový mobil má v sobě nový foťáček. SE C702 je z řady CyberShot, co by měla mít to nejlepší, co je v oboru nejmenších zařízení typu camera obscura k dispozici
Foťáček (obr. 1) má maximální rozličení plně dostačující 3,2 MP, konkrétně 2048x1536. Ohnisková vzdálenost je 4,2 mm, clona pevná na f/3,2. Zorný úhel odpovídá 35mm objektivu u kinofilmu. Rozsah ISO a časů je mi neznámý, nicméně to vypadá, že se ISO pohybuje v hodnotách 80-640 a čas mezi 1/7000-1/4 s. Objektiv umístěný za šoupací krytkou a ochranným sklem se umí hýbat dopředu a dozadu kvůli zaostřování. Close-focus je někde okolo 3 cm od zadní strany mobilu. Samotné zaostření trvá asi 0,5-1,5 s podle vzdálenosti a nastaveného režimu zaostřování (tedy pokud není nastavený na nekonečno). Shutter lag je též někde okolo 0,5 s. Při focení čehokoliv rychlého je potřeba s tím počítat, stejně jako s efektem svislé závěrky, kdy jsou spodní části obrazu exponovány později, než horní (obr. 2).
Objektiv mírně poduškuje, ale není to nic, čeho by si člověk všimnul, kdyby by se po tom nepídil (obr. 3). Dynamický rozsah čipu nic moc, přesně podle očekávání. Flare není problém a prasátka se objevují až v hodně extrémních scénách (obr. 4). Objektiv trpí vinětací (obr. 5), na většině plochy je u netestovacích scén neznatelná, nicméně v horních rozích jsou výrazně tmavší trojúhelníky, které by už rušit mohly. Obrázek trochu zkresluje, jeho pravá strana měla o něco méně světla, než levá.
Jako spoušť se dá využít buď střední tlačítko na klávesnici, nebo "foťáková" spoušť na pravém boku mobilu. Ta má jednu nepříjemnou vlastnost: k jejímu domáčknutí je potřeba vyvinout poměrně velkou sílu, a tak je docela pravděpodobné, že si tím člověk snímek zbytečně rozmaže (obr. 6). Pomocí mačkání váhy tlačítkem mi vyšlo, že je k domáčknutí potřeba 4x-5x větší síla, než k namáčknutí (4-5 N oproti 1 N). A když už jsem u těch tlačítek, tak ani ostatní dva čudlíky na boku, použitelné k přibližování/oddalování už vyfocených snímků, nejsou nic moc. Jinak je mobil po mechanické stránce proveden výborně.
Když už se mi povedlo vyfotit obrázek 6, vyzkoušel jsem sportovní režim a ještě jednou normální, tentokrát s pevnějším stiskem. Výsledky jsou obrázky 7 a 8. Sportovní režim podle očekávání zvedne ISO a šum pak potlačuje vyblitím barev.
V režimu "Dokument" jsou obrázky lehce přeostřeny pro lepší čitelnost (obr. 9), typičtější scény s menším dynamickým rozsahem jdou fotit bez prolémů, detaily jsou docela jemně prokreslené a doostření je tak akorát, aby nerušilo a zároveň aby nebylo potřeba ho dělat dodatečně. Close focus je při zaostření na nekonečno někde okolo půl metru (obr. 10.)
Všechna důležitá nastavení mimo ISO/čas (kompenzace expozice, typ AF, vyvážení bílé, přisvícení) jsou k dispozici, ovšem ne všechny jsou dostupné přímo nebo přes zkratku, které okupují takové blbosti, jako je tvorba panoramat (naprosto nezvládnutá, viz obr. 11).
Obrázky z interiérů taky nestojí za moc (obr. 12)
Je možné i natáčet video ve formátu 320x240. Ve videu se moc nevyznám, tak jen napíšu, že se netrhá obraz ani zvuk, +- 10min kousek má 26,7 MB a mplayer o něm vykecá toto:
Playing MOV00051.MP4. ISO: File Type Major Brand: 3GPP Profile 5 Quicktime/MOV file format detected. [mov] Video stream found, -vid 0 [mov] Audio stream found, -aid 1 VIDEO: [mp4v] 320x240 24bpp 10.000 fps 0.0 kbps ( 0.0 kbyte/s) xscreensaver_disable: Could not find XScreenSaver window. GNOME screensaver disabled ========================================================================== Opening video decoder: [ffmpeg] FFmpeg's libavcodec codec family Selected video codec: [ffodivx] vfm: ffmpeg (FFmpeg MPEG-4) ========================================================================== ========================================================================== Forced audio codec: mad Opening audio decoder: [faad] AAC (MPEG2/4 Advanced Audio Coding) AUDIO: 32000 Hz, 2 ch, s16le, 40.0 kbit/3.91% (ratio: 5000->128000) Selected audio codec: [faad] afm: faad (FAAD AAC (MPEG-2/MPEG-4 Audio) decoder) ========================================================================== AO: [pulse] 32000Hz 2ch s16le (2 bytes per sample) Starting playback... VDec: vo config request - 320 x 240 (preferred colorspace: Planar YV12) VDec: using Planar YV12 as output csp (no 0) Movie-Aspect is 1.33:1 - prescaling to correct movie aspect.
Závěr: je super mít něco takového furt v kapse, přeci jenom s sebou člověk nemůže tahat zrcadlo furt. A když člověk vezme na vědomí limitace foťáčku, dají se s ním pořídit celkem pěkné snímky. Například ty od 13. obrázku dál.
Tiskni
Sdílej:
Mám ho asi týden, a z původního nadšení jsem docela vystřízlivěl. Foťák potřebuje fakt hodně světla, stačí když je polojasno a už zvedá ISO a žehlí šum. GPSka má divnej způsob nabíhání- když byl fix během poslední cca 1-2h, chytne se během 15s. Když nebyl, tak postupně naskáčou satelity (to trvá tak minutu), pak zjistí že je něco blbě, tak všechny satelity zase naráz zmizí a začnou naskakovat podruhé, což trvá další 1-2 minuty. Pak už drží docela dobře. Pořád ale lepší než N560, ta klidně hledá satelity pod čistým nebem třeba 5 minut. Mechanické provedení je docela dobré, jen ta krytka na objektivu začne brzo drhnout, a ani předtím mobil nemusí padat do písku. Za největší nevýhodu pak považuju slabou výdrž baterky. Nevím jestli tolik žere zapnutá GPSka, TrekBuddy v nějakém busy-loopu, nebo jenom blbě napsaný Java runtime který se furt vrtí na CPU, ale během cca 3h spadla baterka z 100% na nějakých 25%, to prostě nepovažuju za normální... Jo a TB neumí GIFy, neumí pořádně kalibrovat mapy, podezřívám ho že jen vezme 3 krajní body, spočítá afinní zobrazení, a tím pak všecko prožene- za to ale mobil samozřejmě nemůže.
ale během cca 3h spadla baterka z 100%...tak to fakt nevim co s tim děláš??!!
Foťák potřebuje fakt hodně světla, stačí když je polojasno a už zvedá ISO a žehlí šum.Jo, však na těch lesních fotkách nebo v interiéru je to vidět. Nicméně jako pohotovostní foťák to stačí bohatě a s trochou cviku (a pevné ruky
GPSka má divnej způsob nabíhání- když byl fix během poslední cca 1-2h, chytne se během 15s. Když nebyl, tak postupně naskáčou satelity (to trvá tak minutu), pak zjistí že je něco blbě, tak všechny satelity zase naráz zmizí a začnou naskakovat podruhé, což trvá další 1-2 minuty. Pak už drží docela dobře.Jo, tak nějak to funguje. Akorát bez předchozí zkušenosti s GPSkama jsem to nedokázal pojmenovat. Každopádně na realtime střelku si můžu nechat zajít chuť. A taky na měření rychlosti, pokud nejsem někde na rovině v poli.
Za největší nevýhodu pak považuju slabou výdrž baterky. ..., ale během cca 3h spadla baterka z 100% na nějakých 25%, to prostě nepovažuju za normální...Můj předchozí mobil byl SE K300i, který neměl BT, GPS a foťák stál za <|>. Vydržel 6-8 dní s o něco slabší baterkou (750 vs 900 mAh, obojí LiPol). Takže příčinu bych hledal někde tady. Taky jsem byl za odpoledne - nějaké 4 hodiny - schopen vyžrat celou kapacitu. Na druhou stranu je to LiPol, takže nehrozí, že by odešla dřív, než telefon.
Sem si říkal, co mi ty fotky tak připomínají a ono je to Brno :D
nech si vravi kto chce co chce, najpodarenejsi fotomobil je imho nokia n82, resp. n85 ...