V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Včera jsem šel na letošní ročník brněnské Muzejní noci. Akce to byla veskrze vydařená, kdo mohl a nešel, prohloupil.
Na začátek jsem šel do Technického muzea Brno. Když jsem přišel, měl jsem trochu problém rozdýchat délku fronty. Nicméně jsem se do ní postavil a čekal jsem. zhruba v polovině vypadala nějak takto:
Čekání jsem si zkrátil focením fotičů, budovy muzea a projíždějících historických vozů:
(Ano, ten nízkopodlažní autobus je už muzeálním kouskem. ) V samotném muzeu jsou kromě běžných exponátů "za provázkem" nebo "ve vitrínách" i různé praktické ukázky a exponáty "k osahání". V části, kde se střídají dočasné expozice, byla tentokrát výstava Nonsens zaměřená na nesmysly všeho druhu.
Bonusem Muzejní noci zde byly různé živé expozice (zubní ordinace, holičství, obchod s módou 20. let), cimbálka hrající na "prvorepublikovém náměstíčku" a různá vystoupení v hlavní hale. Po 1,5 hodině strávené vevnitř vypadala fronta stále ještě takto:
Potom jsem se přesunul do hotelu Avion, kde byla přístupná jeho část, která byla odstrojena kvůli brzké rekonstrukci. Na souvislejších plochách byly grafiky s vítězi nějakých uměleckých soutěží nebo fotky z hotelu čerstvě po jeho uvedení do provozu. Na ulici poblíž pak koncertovala nějaká mladá skupina:
Prohlídka Avionu mě nevzala víc, než 20-25 minut, ale opravdu stála za to. Pak jsem se pomalu přesunul na Špilberk. Po cestách proudily oběma směry davy, ale hýbalo se to mnohem rychleji, než fronta na TMB z kraje večera. Na Špilberku jsem hned zamířil na věž a měl jsem štěstí - zrovna tam hrála věžní hudba v podání Moravský žesťů. Z věže a ochozu byly úžasné výhledy. Tady jsou ty povedenější obrázky z hradu i z věže:
Pod hradem pak stál připravený autobus speciální linky E, který pak jel kolem mě dolů:
Tiskni
Sdílej:
Ty blaho, takovou ucast bych necekal:-O To slo cely Brno, ne?:) Na jednej muzejni noci jsem byl a bylo to super, pokud si vzpominam, nastesti nebylo tolik lidi, tak se to dalo.
Skvělá akce. Letos jsem si naplánoval Wannieck Gallery. Komentovaná prohlídka s uměleckým ředitelem Richardem Adamem byla dokonalá. Galerii určitě navštívím nejenom o Muzejní noci.
Galerii jsem objevil také na Facebooku. Byl v ní vystaven také obraz tučňáka.
Taky jsem byl, i když jsem toho kromě technického muzea moc nestihl...
na muzejní noci jsem nebyl jelikož se mnou lomcuje kašlík a chřipajzna doufám že ne mexická. Ale technické muzeum v Brně navštěvuju obvykle tak jednou ročně velice rád. Kdo tam byl tak jistě pochopí proč když napíšu že jsem hodinář a mechanik.
Zažil jsem dvakrát muzejní noc v Praze a již nikdy více. Lidí tolik že jsem kromě nich snad nic neviděl. To si člověk raději koupí vstupenku a zajde do muzea v normální dny. První muzejní noc (tuším tři roky zpět) ještě ušla ale na druhé noci (o rok později) bylo zhruba 5x tolik lidí. Vypravované autobusy ani zdaleka nepojaly lidi. Ze zastávky odvezli stěží desetinu cestujících ač ti venku pomáhali zavírat dveře autobusu. A v muzeích to vypadalo na chlup stejně. A když vidím ty davy na Tvých fotkách... Brno je evidentně dost podobný případ.
btw: Ten nízkopodlažní autobus není jenom muzejní kousek ale také jediný existující prototyp typu který se nikdy nezačal vyrábět. Konstrukčně je mnohem zajímavější než svým věkem.
Tak pokud je vaším cílem podívat zdarma do muzea tak nevím nevím Jde spíš o tu atmosféru ne?
Letošní Muzejní noc byla výborná. Byl jsem zase v Moravském zemském muzeu (už potřetí ), ale porpvé úplůně nahoře, podívat se na historii Moravy. A pak v Knihovně Jiřího Mahena na Kobližné, na přednášce Jirky Duška (ředitele Hvězdárny Mikuláše Koperníka) na téma "Jak to dělají kosmonauti" a na představení divadla Radost a dvou stepařek. Pak jsem chtěl jít ještě na Hvězdárnu, ale tam bylo tolik lidí, že jsem to vzdal a šel domů.
Asi nejlepší z letošní noci byla akce, na které jsem nebyl a která nebyla ani v porgramu uvedená. A to dlažební kostky na Husově: