Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Byla představena nová propagační identita Univerzity Karlovy (YouTube).
Mozilla z Firefoxu pro Android i iOS odstraní integraci „sledovacího“ systému Leanplum. Českých uživatelů se to prý příliš netýká. Leanplum je zapnutý ve výchozím nastavení pro 10 % uživatelů ve Spojených státech s jazykem prohlížeče nastaveným na angličtinu. Na mém telefonu s nastavením zařízení Čeština (Česko) je ale Leanplum ve výchozím stavu zapnutý (Nastavení / Sběr dat / Marketingová data). Jak je to u vás?
Tak jsem právě přišel o několik desítek emailů. Ztratily se někde ve výpočetním mraku (cloud). Přesněji někde na serverech Seznam.cz.
V nejnovější stabilní verzi správce souborů Midnight Commander (mc) 4.7.5.4 přestala fungovat kombinace kláves ctrl-x. Běžně porovnávám adresáře pomocí "ctrl-x d" nebo vkládám název aktuálního adresáře na příkazový řádek pomocí "ctrl-x p". V nejnovější verzi se místo porovnání adresáře pouze na příkazovém řádku zobrazí "d". Kombinace kláves ctrl-x je ignorována.
Včera jsem v Source Mage GNU/Linux aktualizoval spell linux. Jde samozřejmě o linuxové jádro. V přehledu nejnovějších balíků na DistroWatch se objevilo stabilní jádro 2.6.26.6, tak jsem jej hned nainstaloval (kástnul ) a přidal (komitnul
) do testovacího grimoire. V nabídce zavaděče lilo se mi následně objevila všechna linuxová jádra od 2.6.26 až po 2.6.26.6.
OSNews včera informoval (použil ale nepřesné URL) o softwarovém patentu 7,418,668 (Glass appearance window frame colorization). Microsoft jej získal 26. srpna 2008 a jedná se o "barevnou úpravu oken na základě požadavků aplikací". Okna různých aplikací nebo i okna stejné aplikace se mohou lišit barvou, odstínem, průhledností nebo i tvarem. Okno čekající na vstup může být výraznější než zbylá okna. Prostě věci, které se v linuxovém světě už dávno běžně používají.