Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tiskni
Sdílej:
na nějaké strankce ceske vlady to tuším taky je, ale ten uživatelský komfort je neporovnatelný, dobrej projekt :)
Stahování zákonů zakázáno není. Ostatně zákony a další právní předpisy jsou úřední díla, takže to ani zakázat nejde.No, třeba nemusí copyrightovat zákony jako takové, ale způsob jejich zpracování - že je převedli do CP-1250 TXT s podivným odsazením a zalamováním řádků.
Ovšem už zpracovávání nějakých dalších dat (třeba i včetně seznamu zákonů) už může být problematické, protože už o úřední díla nejde.Naštěstí ten skript seznam zákonů nezpracovává, jenom si zjistí (odsud) číslo posledního zákona v daném roce (říkejme mu třeba N) a pak se pokouší stáhnout 1/rok Sb. až N/rok Sb.
Databáze, která je způsobem výběru nebo uspořádáním obsahu autorovým vlastním duševním výtvorem a jejíž součásti jsou systematicky nebo metodicky uspořádány a jednotlivě zpřístupněny elektronicky či jiným způsobem, je dílem souborným.
(1) Zvláštní práva k databázi (§ 90) přísluší pořizovateli databáze, pokud pořízení, ověření nebo předvedení obsahu databáze představuje kvalitativně nebo kvantitativně podstatný vklad bez ohledu na to, zda databáze nebo její obsah jsou předmětem autorskoprávní nebo jiné ochrany.a teď babo raď, jestli je publikace hromaty TXT souborů podstatný vklad. Pokud jo, pak
(5) Opakované a systematické vytěžování nebo zužitkování nepodstatných částí obsahu databáze a jiné jednání, které není běžné, přiměřené a je na újmu oprávněným zájmům pořizovatele databáze, není dovoleno.a mimochodem by bylo zajímavé zjistit, jestli je možné se takovéhle ochrany vzdát. Protože kdyby ne, OpenStreetMap je de-iure databáze a generování dlaždic je opakovaným a systematickým vytěžováním.
Do práva pořizovatele jím zpřístupněné databáze též nezasahuje oprávněný uživatel, který vytěžuje nebo zužitkovává podstatnou část obsahu databáze c) pro účely veřejné bezpečnosti nebo správního či soudního řízení.No…
Nevim, ale proste se mi nelibi projekt vznikly vybagrovanim databaze portalu verejne spravy.Proc? Proc se ti nelibi projekt, ktery je zda se uzitecny?
Me se tedy toto evropske pojeti autorskych prav, kdy stat muze mit autorska prava, vubec nelibi.V tomto případě zřejmě mnohdy nemá autorská práva stát, nýbrž různé dodavatelské firmy. Stát jen zprostředkovává případné poskytnutí licence (tj. stát slouží soukromým firmám k tomu, aby vydělávaly).
V Americe to maji mnohem lepe poresene - kdyz je to zaplacene z dani, autorska prava se na to nevztahuji a je to v public domain.To je zcela v pořádku. EU se pokusila o polovičaté řešení, tedy o používání podivné licence EUPL (která je naštěstí přelicencovatelní na GPL). Ale ani tuto licenci ČR příliš nepoužívá, a to ani u věcí, které se realizovaly v nedávné době (u starších děl bych to ještě chápal, protože je určitá smlouva s dodavateli, ale u těch novějších už se to dalo ošetřit).
V tomto případě zřejmě mnohdy nemá autorská práva stát, nýbrž různé dodavatelské firmy. Stát jen zprostředkovává případné poskytnutí licence (tj. stát slouží soukromým firmám k tomu, aby vydělávaly).Ja to chapu a o to je to horsi.
Ano? Kdyz reknu, ze se mi nejaky produkt libi, musim ho nutne pouzivat nelegalne? Nejak mi unika logika v tom schovana.Hledáš logiku v něčem, co sis sám vymyslel, a nemůžeš ji najít? To naštve.
nechapu proc, kdyz nekdo rekne aspi rulez, by to mel byt znak toho, ze dany produkt pouziva nelegalneJá netvrdím, že je to znak toho či onoho. Je tvrdím, že to říkají nejčastěji ti, kdo ho (podobně jako jiný drahý proprietární software) používají nelegálně. To nijak neimplikuje, že by každý, kdo to říká, ho používal nelegálně. Jinak též jsem ASPI používal (legálně - na fakultě, kde byl součástí softwarového vybavení), je to kvalitní software, ale pro většinu lidí je to zbytečný luxus. Taky mohu říkat třeba "Ferrari rulez", ale je to velmi podobný případ.
Taky mohu říkat třeba "Ferrari rulez", ale je to velmi podobný případ.nějak mi tam ta analogie uniká, když to Ferrari si jaksi jouda z Horní-Dolní nemůže zadarmo zkopírovat ... (jinak tedy s původním příspěvkem souhlasím, též mám tu zkušenost - ještě by se dalo doplnit, že je to stejná sorta lidí, co říká, jak je Linux nepoužitelný, protože se bez těch programů běžících nativně prostě neobejdou, prostě si tu jednu fotku za rok musí oříznout a vložit do ní text s novoročním přáním ve Photoshopu ...)