Byla vydána beta verze Linux Mintu 21.3 s kódovým jménem Virginia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze Cinnamon 6.0 s experimentální podporu Waylandu. Linux Mint 21.3 bude podporován až do roku 2027.
Pavel Bašta se v příspěvku Internetové kšefty podíval na podvody při nákupech a prodejích zboží přes různé bazarové služby. Podělil se o rozhovor, který vedl s jedním podvodníkem. V závěru upozorňuje na databází podvodníků Podvod na bazaru.
Michal Strehovský na svých stránkách píše jak v C# vytvořit "bootovací hru" pro Raspberry Pi, tj. hru, která nepotřebuje operační systém (bare-metal). Zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Greg Kroah-Hartman vydal Linux 6.6.6 (LKML) aneb Linux s číslem šelmy. Řeší regresi ve Wi-Fi.
Debian 12.3 byl kvůli chybě v jádře 6.1.64-1 nakonec přeskočen. Vydán byl rovnou Debian 12.4.
Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Creating compile log /var/log/sorcery/compile/rlwrap-0.33.bz2 Creating tablet in directory /var/state/sorcery/tablet/rlwrap/20091126140339 Creating install log /var/log/sorcery/install/rlwrap-0.33 Creating MD5 log /var/log/sorcery/md5sum/rlwrap-0.33 Creating cache file /var/cache/sorcery/rlwrap-0.33-i686-pc-linux-gnu.tar.bz2 rm: invalid argument: `' Finished processing install requests. Spells installed successfully: ------------------------------ rlwrapZprvu se předpokládalo, že se jedná o chybu v sorcery. Stejná hláška se ale začala objevovat i při překladě ze zdrojových kódů pomocí ./configure; make. Například balíček libXt:
make[3]: Entering directory `/usr/src/libXt-1.0.7/src' CC ActionHook.lo rm: invalid argument: `' CC Alloc.lo rm: invalid argument: `' CC ArgList.lo rm: invalid argument: `'Změnilo se chování příkazu rm. V souboru NEWS se u příkazu rm píše pouze o změnách při práci s read-only souborovým systémem. Tady se ale o read-only souborový systém nejedná. Nakonec se zjistilo, že danou hlášku lze vypsat příkazem rm "".
# rm "" rm: invalid argument: `'Nikdo asi nebude úmyslně mazat soubor "", což vlastně není žádný soubor, poněvadž jsou uvozovky zpracovány shellem. Problém nastává, pokud chci v shell skriptu smazat soubor, jehož jméno mám v nějaké proměnné. Například rm "$A" v případě, že proměnnou A nemám definovanou. V sorcery byl problém vyřešen jednoduše. Prostě se před spuštěním příkaze rm zkontroluje, zda se opravdu jedná o soubor:
- rm -f $IW_LOG $C_LOG $TMP_INST_LOG $TMP_MD5_LOG "$STAGE_INST_LOG" \ - "$spell_sub_depends" "$spell_rsub_depends" "$spell_depends" + for file in "$IW_LOG $C_LOG" "$TMP_INST_LOG" "$TMP_MD5_LOG" \ + "$STAGE_INST_LOG" "$spell_sub_depends" "$spell_rsub_depends"\ + "$spell_depends" + do + [[ -f $file ]] && rm -f "$file" + doneJe tady ale jiný problém. Co se stane při spuštění příkazu rm a b "" c? Předchozí verze příkazu rm zahlásí chybu (rm: cannot remove `': No such file or directory) a soubory a b c smaže. Nová verze také zahlásí chybu (rm: invalid argument: `'), i když jinou, soubory ale nesmaže.
$ rm --version | head -n 1 rm (GNU coreutils) 7.6 $ touch a b c; rm a b "" c; ls rm: cannot remove `': No such file or directory # rm --version | head -n 1 rm (GNU coreutils) 8.1 # touch a b c; rm a b "" c; ls rm: invalid argument: `' a b cHolt není rm jako rm. Co by vlastně měl příkaz rm provést a jakou chybovou hlášku vypsat při spuštění rm ""? Je lepší "No such file or directory" nebo "invalid argument"? Těžko říct. Jisté ale je, že skripty fungující i několik let a využívající chybu nebo vlastnost předchozí verze rm se budou muset zkontrolovat a případně upravit.
Tiskni
Sdílej:
rm (GNU coreutils) 7.6
** Improvements rm: rewrite to use gnulib's fts This makes rm -rf significantly faster (400-500%) in some pathological cases, and slightly slower (20%) in at least one pathological case. rm -r deletes deep hierarchies more efficiently. Before, execution time was quadratic in the depth of the hierarchy, now it is merely linear. However, this improvement is not as pronounced as might be expected for very deep trees, because prior to this change, for any relative name length longer than 8KiB, rm -r would sacrifice official conformance to avoid the disproportionate quadratic performance penalty. Leading to another improvement: rm -r is now slightly more standards-conformant when operating on write-protected files with relative names longer than 8KiB.Ono totiz uz selze inicilalizace fts (inicializace souboru pro smazani). Predtim se soubory neinicializovali najednou (nepouzivalo se fts) a chyba se preskocila (ted selze inicializace jako celek). By me zajimalo jak to hodlaj resit, az se nekdo ozve.
-f
?
# rm --version | head -1 rm (GNU coreutils) 8.1 # touch -f a b c; rm a b "" c; ls rm: invalid argument: `' a b c #
# touch a b c; rm -f a b "" c; ls rm: invalid argument: `' a b c
Odpověď si můžeme přečíst v rm(1p):
For each file the following steps shall be taken: 1. If the file does not exist: a. If the -f option is not specified, rm shall write a diagnostic message to standard error. b. Go on to any remaining files.