Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Čerstvě mi jede k plné spokojenosti swsusp v Ubuntu 6.06. Jak na to:
Na začátek je třeba povolit hibernaci a to v souboru
/etc/default/acpi-support
:
ACPI-HIBERNATE=true
To by mělo stačit pro většinu notebooků - Ubuntu to má dobře ošetřené. Pokud patříte mezy tyto šťastlivce, tak byste možná ocenili možnost uspávat uspávacím tlačítkem. Co bude uspávací tlačítko spouštět řídí obsah souboru
/etc/acpi/events/sleepbtn
. Pokud má provádět hibernaci, měl vypadat takto:
# /etc/acpi/events/sleepbtn
# Called when the user presses the sleep button
event=button[ /]sleep
action=/etc/acpi/hibernate.sh
Problém je, že ten můj notebook mezi ty bezprobémové zrovna nepatří. Zajímavé na tom bylo to, že v GNOME to nefungovalo, zatímco jinde ano. Časem jsem došel k tomu, že za to může gnomí ovládání hlasitosti, které „sedí“ na zvukovce a nedovolí odebrat její moduly.
Je tedy nutné ten applet nějak odstranit a zrovna Dapperu je poměrně snadné to zařídit: existuje adresář /etc/acpi/suspend.d
, ve kterém jsou skripty, které se provedou před vlastní hibernací. Sem je možné dát skript, který onen mixer_applet2
zabije:
$cd /etc/acpi/suspend.d
$ sudo touch 01-mixer_applet2
$ sudo chmod +x 01-mixer_applet2
$ sudo gedit 01-mixer_applet2
Vnitřek skriptu může vypadat takto. Pokud je to moc jednoduché, můžete to natáhnout:
#!/bin/sh
killall mixer_applet2
Po probuzení se applet automaticky znovu načte, takže tento workaround nijak neruší.
Používám dualboot se sdílenou datovou partišnou (ext3). V této situaci je neradno bootovat druhý systém když je ten první hibernovaný. Kdo si to ale má pamatovat, že? Inspiroval jsem se a funguje mi tento postup:
Nepoužívám v GRUBu timeout - potom můžu mít v /boot/grub/menu.lst
zakomentovaný ten nejkratší:
#timeout 0
Rozjet savedefault. K tomu je potřeba přidat ke všem OS v /boot/grub/menu.lst
položku savedefault
Ten druhý systém si vystačí s jedinou položkou v GRUBu na pozici 0. Hibernované jádro je to aktuální na pozici 1
Přidat do /etc/acpi/suspend.d
skript, který nastaví jako výchozí první jádro a odkomentuje timeout:
#!/bin/sh
grub-set-default 1
sed -ie 's/^#timeout/timeout/' /boot/grub/menu.lst
Zrušit ten timeout po probuzení skriptem v /etc/resume.d
:
#!/bin/sh
sed -ie 's/^timeout/#timeout/' /boot/grub/menu.lst
Samozřejmě to lze vylepšit - pokud by někdo ošetřil obecněji ten timeout nebo tam zapracoval zjišťování verze jádra pomocí uname
, tak bych se vůbec nezlobil.
Tiskni
Sdílej: