Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Čerstvě mi jede k plné spokojenosti swsusp v Ubuntu 6.06. Jak na to:
Na začátek je třeba povolit hibernaci a to v souboru
/etc/default/acpi-support
:
ACPI-HIBERNATE=true
To by mělo stačit pro většinu notebooků - Ubuntu to má dobře ošetřené. Pokud patříte mezy tyto šťastlivce, tak byste možná ocenili možnost uspávat uspávacím tlačítkem. Co bude uspávací tlačítko spouštět řídí obsah souboru
/etc/acpi/events/sleepbtn
. Pokud má provádět hibernaci, měl vypadat takto:
# /etc/acpi/events/sleepbtn
# Called when the user presses the sleep button
event=button[ /]sleep
action=/etc/acpi/hibernate.sh
Problém je, že ten můj notebook mezi ty bezprobémové zrovna nepatří. Zajímavé na tom bylo to, že v GNOME to nefungovalo, zatímco jinde ano. Časem jsem došel k tomu, že za to může gnomí ovládání hlasitosti, které „sedí“ na zvukovce a nedovolí odebrat její moduly.
Je tedy nutné ten applet nějak odstranit a zrovna Dapperu je poměrně snadné to zařídit: existuje adresář /etc/acpi/suspend.d
, ve kterém jsou skripty, které se provedou před vlastní hibernací. Sem je možné dát skript, který onen mixer_applet2
zabije:
$cd /etc/acpi/suspend.d
$ sudo touch 01-mixer_applet2
$ sudo chmod +x 01-mixer_applet2
$ sudo gedit 01-mixer_applet2
Vnitřek skriptu může vypadat takto. Pokud je to moc jednoduché, můžete to natáhnout:
#!/bin/sh
killall mixer_applet2
Po probuzení se applet automaticky znovu načte, takže tento workaround nijak neruší.
Používám dualboot se sdílenou datovou partišnou (ext3). V této situaci je neradno bootovat druhý systém když je ten první hibernovaný. Kdo si to ale má pamatovat, že? Inspiroval jsem se a funguje mi tento postup:
Nepoužívám v GRUBu timeout - potom můžu mít v /boot/grub/menu.lst
zakomentovaný ten nejkratší:
#timeout 0
Rozjet savedefault. K tomu je potřeba přidat ke všem OS v /boot/grub/menu.lst
položku savedefault
Ten druhý systém si vystačí s jedinou položkou v GRUBu na pozici 0. Hibernované jádro je to aktuální na pozici 1
Přidat do /etc/acpi/suspend.d
skript, který nastaví jako výchozí první jádro a odkomentuje timeout:
#!/bin/sh
grub-set-default 1
sed -ie 's/^#timeout/timeout/' /boot/grub/menu.lst
Zrušit ten timeout po probuzení skriptem v /etc/resume.d
:
#!/bin/sh
sed -ie 's/^timeout/#timeout/' /boot/grub/menu.lst
Samozřejmě to lze vylepšit - pokud by někdo ošetřil obecněji ten timeout nebo tam zapracoval zjišťování verze jádra pomocí uname
, tak bych se vůbec nezlobil.
Tiskni
Sdílej: