E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Pokud potřebujete z jednoho operačního systému přebootovat do jiného a nechcete čekat na nabídku grubu, pak čtěte dále.
Základem je utilitka /sbin/grub-set-default
. Popis této utilitky najdete v dokumentaci grubu 19 Invoking grub-set-default nebo použitím příkazu info grub-set-default
. Potřebujeme dvě věci: trochu poeditovat /boot/grub/grub.conf
, aby se choval dynamicky a vytvořit soubor, z kterého grub bude číst při bootu defaultní hodnotu.
Přihlašte se jako root.
suVytvoříme v konfiguračním adresáři grubu soubor
default
. To provedeme spuštěním příkazu
grub-set-defaultPro kontrolu práv:
ls -l /boot/grub/default -rw-r--r-- 1 root root 191 kvě 6 22:29 defaultVýpis souboru:
cat /boot/grub/default 0 # # # # # # # # # # # WARNING: If you want to edit this file directly, do not remove any line # from this file, including this warning. Using `grub-set-default\' is # strongly recommended.Nyní upravíme
/boot/grub/grub.conf
:
Místo obvyklého default 0
napíšeme
default saved
. A ke každé položce (angl. entry) dopíšeme savedefault
. Problémy mám s nastavením explicitní hodnoty položky jako argument savedafault
u. Pokud by na to někdo přišel, ať to dopíše do diskuze, zatím jsem to nevyužil. Pokaždé mi grub zahlásil chybu v parsování souboru.
cat /boot/grub/grub.conf default saved timeout 20 splashimage=(hd0,3)/boot/grub/splash.xpm.gz title=Gentoo 2.6.11-r13 root(hd0,3) kernel (hd0,3)/boot/kernel-2.6.11-gentoo-r13 root=/dev/hda4 gentoo=nodevfs savedefault title=Gentoo 2.6.11-r11-r2 root(hd0,3) kernel (hd0,3)/boot/kernel-2.6.11-gentoo-r11-r2 root=/dev/hda4 gentoo=nodevfs savedefault title=Gentoo 2.6.11-r11 root(hd0,3) kernel (hd0,3)/boot/kernel-2.6.11-gentoo-r11 root=/dev/hda4 gentoo=nodevfs savedefault title wokna rootnoverify (hd0,0) makeactive chainloader +1 savedefault title=memtest root(hd0,3) kernel (hd0,3)/memtest86.bin savedefault
Jméno kernelu, který chcete spustit (například /boot/kernel-2.6.11-gentoo-r13
), najdete většinou v adresáři /boot/
. Ale to nemusíte vůbec měnit, pokud netušíte o čem je řeč, řádek začínajících na root
a kernel
se nedotýkejte.
Dalším nevyřešeným problémem je určení pořadí savedefault
ů. Nevím přesně, zda je nutné takto označit všechny položky nebo zda je možné savedefault
y u některé položky vynechat. Když jsem u některé položky vynechal savedefault
, pak mi reboot například do woken nefungoval. Otázkou je, jak se označují pak jednotlivé defaultní položky. Dalším problémem je u mě fallback
, prostě podle dokumentace jsem to nerozchodil. A ani mne to zvlášť netrápí.
Pak je jěště nutné zaregistrovat potřebné programy pomocí visudo
su visudoA doplňte si následující řádky:
Cmnd_Alias REBOOT = /sbin/reboot Cmnd_Alias POWEROFF = /sbin/poweroff Cmnd_Alias GRUBBOOT = /sbin/grub-set-default root ALL=(ALL) ALL elviin ALL = NOPASSWD: REBOOT elviin ALL = NOPASSWD: POWEROFF elviin ALL = NOPASSWD: GRUBBOOTMou přezdívku
elviin
nahraďte svou. Zjistíte ji příkazem whoami
. Zkontrolujte si správnost zápisu visudo -c
a nyní použijte jen nerootovskou konzoli.
Pak můžeme rebootovat do Woken bez rootovských práv takto:
sudo grub-set-default 3 && sudo /sbin/rebootTo znamená, že jsme zvolili čtvrtou položku, protože grub indexuje položky od nuly. Nyní po restartu z Linuxu nám grub nabídne wokna, protože jsme mu to výslovně přikázali. Defaultně po restartu z Linuxu nám nabídne opět Linux, po restartu z Woken, grub nabídne Wokna. V případě, že máme driver ve Windows pro zápis do souboru
default
, pak můžeme restartovat z Windows do Linuxu a obecně z jakéhokoliv systému, který může zapisovat do tohoto souboru.
Položku měníme sudo grub-set-default N
, kde N označuje N-tou položku. První položka začíná nulou. Dva znaky && je logický součin návratové hodnoty. V případě, kdy se nepovede zapsat do souboru default
, tak se ani nevykoná restart počítače.
Tiskni
Sdílej: