Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Mám ho asi týden, a z původního nadšení jsem docela vystřízlivěl. Foťák potřebuje fakt hodně světla, stačí když je polojasno a už zvedá ISO a žehlí šum. GPSka má divnej způsob nabíhání- když byl fix během poslední cca 1-2h, chytne se během 15s. Když nebyl, tak postupně naskáčou satelity (to trvá tak minutu), pak zjistí že je něco blbě, tak všechny satelity zase naráz zmizí a začnou naskakovat podruhé, což trvá další 1-2 minuty. Pak už drží docela dobře. Pořád ale lepší než N560, ta klidně hledá satelity pod čistým nebem třeba 5 minut. Mechanické provedení je docela dobré, jen ta krytka na objektivu začne brzo drhnout, a ani předtím mobil nemusí padat do písku. Za největší nevýhodu pak považuju slabou výdrž baterky. Nevím jestli tolik žere zapnutá GPSka, TrekBuddy v nějakém busy-loopu, nebo jenom blbě napsaný Java runtime který se furt vrtí na CPU, ale během cca 3h spadla baterka z 100% na nějakých 25%, to prostě nepovažuju za normální... Jo a TB neumí GIFy, neumí pořádně kalibrovat mapy, podezřívám ho že jen vezme 3 krajní body, spočítá afinní zobrazení, a tím pak všecko prožene- za to ale mobil samozřejmě nemůže.
ale během cca 3h spadla baterka z 100%...tak to fakt nevim co s tim děláš??!!
Foťák potřebuje fakt hodně světla, stačí když je polojasno a už zvedá ISO a žehlí šum.Jo, však na těch lesních fotkách nebo v interiéru je to vidět. Nicméně jako pohotovostní foťák to stačí bohatě a s trochou cviku (a pevné ruky
GPSka má divnej způsob nabíhání- když byl fix během poslední cca 1-2h, chytne se během 15s. Když nebyl, tak postupně naskáčou satelity (to trvá tak minutu), pak zjistí že je něco blbě, tak všechny satelity zase naráz zmizí a začnou naskakovat podruhé, což trvá další 1-2 minuty. Pak už drží docela dobře.Jo, tak nějak to funguje. Akorát bez předchozí zkušenosti s GPSkama jsem to nedokázal pojmenovat. Každopádně na realtime střelku si můžu nechat zajít chuť. A taky na měření rychlosti, pokud nejsem někde na rovině v poli.
Za největší nevýhodu pak považuju slabou výdrž baterky. ..., ale během cca 3h spadla baterka z 100% na nějakých 25%, to prostě nepovažuju za normální...Můj předchozí mobil byl SE K300i, který neměl BT, GPS a foťák stál za <|>. Vydržel 6-8 dní s o něco slabší baterkou (750 vs 900 mAh, obojí LiPol). Takže příčinu bych hledal někde tady. Taky jsem byl za odpoledne - nějaké 4 hodiny - schopen vyžrat celou kapacitu. Na druhou stranu je to LiPol, takže nehrozí, že by odešla dřív, než telefon.
Sem si říkal, co mi ty fotky tak připomínají a ono je to Brno :D
nech si vravi kto chce co chce, najpodarenejsi fotomobil je imho nokia n82, resp. n85 ...
Tiskni
Sdílej: