Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tento zápisek je "externí paměť". Windows samy o sobě přehrají úplný prd, to ví každý. Prostě jim chybí kodeky a ne zrovna málo. Býval to průšvih, protože bylo potřeba nainstalovat několik různých proprietárních kodeků tak, aby se mezi sebou nepomlátily. Už dlouho se to snaží řešit různé codec-packy, ale to prostě není ono. Chce to prostě libavcodec, na kterém jsou postaveny mplayer, xine a vlc, a který přehraje takřka vše. Ten do windows přinesl projekt ffdshow (sf.net/projects/ffdshow), který umožňuje "normálním" windowsím přehrávačům používat právě libavcodec. Ten ale usnul už před lety a proto se ve vývoji pokračuje v jeho forku, který se jmenuje taktéž ffdshow, ale roste na adrese ffdshow-tryout.sourceforge.net a nedá se narychlo vygooglovat.
Pokud budete chtít odkázat nějakého windowsáka na zdroje, existuje celkem pěkný článek na emagu. Chybí mu jen drobnost: odkaz na domovskou stránku projektu...
Tiskni
Sdílej:
....Bylo by to naprosto stejné, jako když třeba Apple brání na svém HW spouštět jiné operační systémy. Je to snad správná cesta? Není....Ehmmm. Ehmmm! Jak presne Apple brani 'spoustet jine OS'? Tim, ze sam, dobrovolne a zadarmo vydal BootCamp (wikipedia) ktery presne tohle umoznuje? Aby to lidi nemuseli hackovat a lamat pres koleno? Boot Camp to umoznuje a navic tak jednoduse, ze to zvladne i simpanz nebo volic levice. Boot Camp se postara o pripadny update firmware EFI (coz je nastupce BIOSu) o prerozdeleni journalovane partition tak aby windows nedrzkovaly a o vypaleni CDcka s autorunem pro win, ktere obsahuje nejnovejsi verze vsech ovladacu Mac specifickeho HW pro win, takze win po vlozeni toho CD jen 15 minut rachtaji a pak uz jen funguji, tak dlouho jak je u windows zvykem. Nerejpal bych, kdybych vcera do jedne rano neporadal doma miniaturni instal fest, s 4 notebokama na ktere jsem instaloval 8 OS. Jo, a 3 z tech notebooku byly od Apple. Mimochodem instalace windows byla suverene nejprotivnejsi, jak Mac OS X 10.4 tak Ubuntu mely vse prijemnejsi....