Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Takže jak to je, tak to furt je plusminus asi nejlepší.Až na to, že se pak pořádají Dny bez menz, protože menzy poměrně snadno zvlčí a i přes dotaci jsou jídla srovnatelně drahá jako v restauracích. Současný stav tomu velmi nahrává a pokud studenti nejsou (a to většinou nejsou) schopni si tyhle věci včas ohlídat, končí to přesně takto.
No neni divu, kdyz se pritom koleje zdrazily o 75% (i po odpocitani prispevku, bez odpoctu o 125%). Pocitano pro kolej 17. listopadu, UK, Praha.Zdražení bylo (bez zvýšení dotace) nevyhnutelné. Pokud se dotace o stejné celkové výši rozdělí mezi větší počet studentů, bude na jednoho studenta nižší. Jenže současný stav je mnohem férovější než ten dřívější. Studenti, kteří bydleli "blízko" (což mohlo být třeba 150 km nebo i více) měli smůlu, kolej nedostali a museli si platit podnájem v plné ceně nebo denně dojíždět (což kromě časové náročnosti bylo i dost drahé). Často se proto švindlovalo (přihlašování libereckých studentů, kteří studovali v Praze, k trvalému pobytu u babičky v Ostravě), navíc bujely kšefty s místy na kolejích (někdo byl hodně zdaleka, ale měl ve městě příbuzné, tak bydlel u nich a místo na koleji "pronajímal").
Kdyby se zadna reforma nedelala a koleje proste jen takto zdrazily, tak by asi taky bylo dost volnych mist.Volných míst by sice bylo dost, zato by ale podstatněji stoupla zátěž studentů, zatímco by koleje vydělávaly a nic by je příliš nenutilo zvyšovat kvalitu. Dnes jsou však pod tlakem, protože hrozí, že studenti odejdou do podnájmů nebo do nově vznikajících soukromých kolejí.
Bylo na studentech, aby si (skrz akademicke senaty) prosadili vhodna kriteria pro udeleni koleji. Napriklad pokud by se prihlizelo vic k prospechu nez k vzdalenosti bydliste, tak by tento problem byl mensi.Přinejmenším v prvním semestru to jinak než přes kilometry dělat nejde, protože prospěch není z čeho spočítat.
Oproti tomu ted dostane dotaci prakticky kady prihlaseny student. V kombinaci s tim, ze letos mnoho vysokych skol zrusilo prijimaci rizeni, je to drsna kombinace - prakticky komukoliv staci podat prihlasku a zapsat se na VS. Pak uz nemusi mit s danou VS vubec nic spolecneho, presto bude prvni pulrok nebo rok dostavat prispevek.S tím se nic nenadělá. Celková kontrola studia probíhá typicky po celých semestrech. Některé předměty ani nevyžadují účast na výuce (pokud jsou jen přednášky - a ty jsou nepovinné - student tam vůbec nemusí chodit), jinde se sice chodit musí, ale není to střední škola, aby byli studenti stále pod dozorem a sledovalo se, kdo ještě studuje a kdo už ne. Proto někdo může "jako" studovat, ale přitom doopravdy ne. Totéž by ale bylo za dřívějšího stavu. Student by bydlel na dotované koleji a blokoval místo, a přitom by místo do školy chodil třeba do práce. Podobné je to také všude jinde, kde se využívají nějaké studentské výhody (MHD, karta ISIC atd.) - tam se většinou studium dokládá jen jednou ročně.
Mam rad zvirata - jist se da vsechno (krome made by menza).
S menzou VSB nebo CVUT, kde jsem taky parkrat jedl se to neda srovnavat.A navštívil jsi třeba menzu v Německu? V porovnání s tím se ČVUT může jít zahrabat - nesrovnatelná kvalita, dvojnásobné porce masa, není potřeba si jídlo objednávat.
Tiskni
Sdílej: