Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Takže jak to je, tak to furt je plusminus asi nejlepší.Až na to, že se pak pořádají Dny bez menz, protože menzy poměrně snadno zvlčí a i přes dotaci jsou jídla srovnatelně drahá jako v restauracích. Současný stav tomu velmi nahrává a pokud studenti nejsou (a to většinou nejsou) schopni si tyhle věci včas ohlídat, končí to přesně takto.
No neni divu, kdyz se pritom koleje zdrazily o 75% (i po odpocitani prispevku, bez odpoctu o 125%). Pocitano pro kolej 17. listopadu, UK, Praha.Zdražení bylo (bez zvýšení dotace) nevyhnutelné. Pokud se dotace o stejné celkové výši rozdělí mezi větší počet studentů, bude na jednoho studenta nižší. Jenže současný stav je mnohem férovější než ten dřívější. Studenti, kteří bydleli "blízko" (což mohlo být třeba 150 km nebo i více) měli smůlu, kolej nedostali a museli si platit podnájem v plné ceně nebo denně dojíždět (což kromě časové náročnosti bylo i dost drahé). Často se proto švindlovalo (přihlašování libereckých studentů, kteří studovali v Praze, k trvalému pobytu u babičky v Ostravě), navíc bujely kšefty s místy na kolejích (někdo byl hodně zdaleka, ale měl ve městě příbuzné, tak bydlel u nich a místo na koleji "pronajímal").
Kdyby se zadna reforma nedelala a koleje proste jen takto zdrazily, tak by asi taky bylo dost volnych mist.Volných míst by sice bylo dost, zato by ale podstatněji stoupla zátěž studentů, zatímco by koleje vydělávaly a nic by je příliš nenutilo zvyšovat kvalitu. Dnes jsou však pod tlakem, protože hrozí, že studenti odejdou do podnájmů nebo do nově vznikajících soukromých kolejí.
Bylo na studentech, aby si (skrz akademicke senaty) prosadili vhodna kriteria pro udeleni koleji. Napriklad pokud by se prihlizelo vic k prospechu nez k vzdalenosti bydliste, tak by tento problem byl mensi.Přinejmenším v prvním semestru to jinak než přes kilometry dělat nejde, protože prospěch není z čeho spočítat.
Oproti tomu ted dostane dotaci prakticky kady prihlaseny student. V kombinaci s tim, ze letos mnoho vysokych skol zrusilo prijimaci rizeni, je to drsna kombinace - prakticky komukoliv staci podat prihlasku a zapsat se na VS. Pak uz nemusi mit s danou VS vubec nic spolecneho, presto bude prvni pulrok nebo rok dostavat prispevek.S tím se nic nenadělá. Celková kontrola studia probíhá typicky po celých semestrech. Některé předměty ani nevyžadují účast na výuce (pokud jsou jen přednášky - a ty jsou nepovinné - student tam vůbec nemusí chodit), jinde se sice chodit musí, ale není to střední škola, aby byli studenti stále pod dozorem a sledovalo se, kdo ještě studuje a kdo už ne. Proto někdo může "jako" studovat, ale přitom doopravdy ne. Totéž by ale bylo za dřívějšího stavu. Student by bydlel na dotované koleji a blokoval místo, a přitom by místo do školy chodil třeba do práce. Podobné je to také všude jinde, kde se využívají nějaké studentské výhody (MHD, karta ISIC atd.) - tam se většinou studium dokládá jen jednou ročně.
Mam rad zvirata - jist se da vsechno (krome made by menza).
S menzou VSB nebo CVUT, kde jsem taky parkrat jedl se to neda srovnavat.A navštívil jsi třeba menzu v Německu? V porovnání s tím se ČVUT může jít zahrabat - nesrovnatelná kvalita, dvojnásobné porce masa, není potřeba si jídlo objednávat.
Tiskni
Sdílej: