V Arch User Repository (AUR) bylo kompromitováno přes 400 opomíjených balíčků (jejich seznam). Útočník do nich začlenil škodlivý npm balíček atomic-lockfile, který krade citlivá data uživatelů. Publikována byla předběžná analýza spouštěného malwaru deps.
Homebrew, správce balíčků nejen pro macOS, byl vydán ve verzi 6.0.0 (seznam změn). Hlavními novinkami jsou bezpečnostní mechanismus tap trust kvůli důvěryhodnosti závislostí, vylepšení sandboxingu na Linuxu, interní JSON API nebo zlepšení výkonu.
Byla nalezena a 9. června opravena kritická zranitelnost ve FreeBSD v Kernel TLS (KTLS). Pojmenována byla Bumsrakete (FreeBSD-SA-26:26.ktls, CVE-2026-45257). Lokální neprivilegovaný uživatel může přepisovat soubory, ke kterým má právo pouze pro čtení. Přepsáním setuid binárky a jejím spuštěním může získat roota. Na všech verzích od verze 13.0 vydané v dubnu 2021.
Vývojáři open source operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, se na síti 𝕏 pochlubili, že ReactOS zvládne počítačovou hru Half-Life.
Byla vydána nová verze 4.8 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Apple container dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o open source nástroj pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS postavený nad containerization. Napsaný je v programovacím jazyce Swift a optimalizovaný pro Apple silicon.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.
Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.
Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.
Záhy po koupi svého ojetého Thinkpadu T40 jsem měnil původní disk za jiný, stejné kapacity. Při dělení disku jsem si všiml, že na konci je jakýsi nevyužitý prostor. Napadlo mě tedy ho překopírovat pomocí dd na nový disk a dobře jsem udělal, windows nebyly ve zrovna dobrém stavu, tak jsem je odtud mohl obnovit. Teď, rok a půl poté, jsem si koupil větší disk a vyvstal problém: Predesktop Area se neukázala a BIOS se se mnou vůbec nechtěl bavit
Po mnoha progůglených hodinách se ukázalo několik věcí: ono podivné volné místo je "chráněná skrytá oblast" HPA, jejíž struktura neumožňuje prosté přesunutí. Pro linux existují nástroje zmíněné na odkazované stránce, nicméně mě se s nimi nepodařilo přimět BIOS k tomu, aby HPA správně načetl. Po dalších progůglených desítkách hodin jsem nakonec uspěl s kombinací několika návodů.
Poznámka: IBM a později Lenovo používaly v průběhu času různé způsoby obnovování výchozího stavu. Tento návod se týká jen jednoho z nich. Před případným použitím si zkontrolujte, že se skutečně jedná o notebook s HPA!.Na původním i novém disku jsem chtěl mít čtyři partišny: Windows C, Linux swap, Linux /, data. Díky tomu jsem místo mimo původní a nový disk nakonec potřeboval jen pro jedinou věc: obraz původní Windows partišny, protože původní datové partišny se akce vůbec nedotknou. Celkem tedy je potřeba:
) FreeDOSu nebo jakéhokoliv jiného DOSu (například obraz FreeDOSu fdfullcd.iso zde)partedu
Security - IBM Predesktop Area na Normalc: a vypíšeme si její obsah příkazem dir. Ten by neměl vypsat žádný soubor a volné místo by mělo sedět s velikostí partišny podle kroku 2cd recoverycopy fwbackup.exe fwrestor.exe c:fwbackup size=640 file=tp_hpa. Do několika souborů tp_hpa.nnn se tak zapíše záloha HPAfwrestor file=tp_hpaZdá se vám to šílené? Zřejmě nejenom vám. IBM proto už v dalších modelech od tohoto způsobu šetření na "Recovery CDs" upustila a začala opět používat standardní partišny...
Tiskni
Sdílej: