Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Nakonec se mi povedlo dostat pěkný zvuk z televize i DVD - když je po něm poptávka.
Konečné řešení vypadá takto: repráky jsou zapojeny do zesilovače SV-2803-RK, do kterého je je přiveden zvuk z televize, DVD přehrávače a z čehokoliv jiného, co se dá připojit přes 3,5 mm jack - jsou tak obsazeny všechny tři stereo vstupy zesilovače. Z DVD přehrávače jde signál do televize přes komponentní vstup a k tomu paralelně do zesilovače z jedné SCART přes redukci. Z televize je pak vyveden zvuk přes SCART (AV2) a tutéž redukci. Paralelní propojení je potřeba, protože televize umí routovat zvuk do AV2 jen z vlastního dekodéru a z první SCART (AV1) a kompozitního vstupu (AV3). Tím pádem má DVD připojené přes komponentní vstup jednoduše smůlu. Totéž by platilo i kdyby bylo propojeno přes HDMI.
Zesilovač bohužel bručí a neumí standby z dálkového ovladače. Naštěstí to vyrovnává vypínací čudlík na přední straně, který zřejmě odpojí i trafo (vrčení se pak neozývá vůbec). Další čudlíky pak regulují hlasitost mikrofonu, basy/výšky mikrofonu a ozvěnu, přepínání vstupů, výstupní basy/výšky a hlasitost. Mikrospínače jsou pouze přepínače vstupů a kolečko hlasitosti, zbytek jsou poctivé "potenciometry" a tudíž neovladatelné tou malou bílou krabičkou. Mimochodem ovládání hlasitosti na DO je nějaké hypercitlivé a pro postupnou změnu hlasitosti vyžaduje na dotyčné čudlíky "klikat", při podržení člověk velmi rychle nastaví úplně jiný výkon.
Přístroj při vypnutní vše zapomene, takže při startu má nastavenou nízkou, bezpečnou hlasitost a vstup "VCD/CD". Výstupů na reproduktory je pět, kdo chce tucat, musí mít přední repro schopné vyloudění těchto frekvencí. Přední reproduktory se připojují šroubovacími kontakty, zadní a centr přes samosvorné kontakty. U všech výstupních kontaktů je napsáno "System speakers 4-16 Ohms". Zda je možné kombinovat reproduktory různých impedancí jsem nezkoušel, protože k dispozici jsou pouze dva. :-] Mimochodem kábly těchto beden končí cinchem - samcem. Pro připojení k zesilovači bylo potřeba buď sehnat kus dvoulinky s cinchem-samicí na jednom konci, nebo milý konektor ufiknout a napojit dráty přímo. Zvolil jsem první možnost, která se ovšem neobešla bez pájení. Při tom jsem se dozvěděl, že kabel "+" mám připojit na střední kontakt v cinchi. To jsem udělal a že se akce povedla ukazují čistě hrající repráky bez doprovodných kouřových efektů.
Věrnost podání není při větších hlasitostech žádné hi-fi, ale při běžných není moc co vytknout. Snad jen umístění beden, které jsou pouhého půl metru od sebe a o nějaký ten decimetr níž, než by bylo ideální.
Tiskni
Sdílej: