Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Nakonec se mi povedlo dostat pěkný zvuk z televize i DVD - když je po něm poptávka.
Konečné řešení vypadá takto: repráky jsou zapojeny do zesilovače SV-2803-RK, do kterého je je přiveden zvuk z televize, DVD přehrávače a z čehokoliv jiného, co se dá připojit přes 3,5 mm jack - jsou tak obsazeny všechny tři stereo vstupy zesilovače. Z DVD přehrávače jde signál do televize přes komponentní vstup a k tomu paralelně do zesilovače z jedné SCART přes redukci. Z televize je pak vyveden zvuk přes SCART (AV2) a tutéž redukci. Paralelní propojení je potřeba, protože televize umí routovat zvuk do AV2 jen z vlastního dekodéru a z první SCART (AV1) a kompozitního vstupu (AV3). Tím pádem má DVD připojené přes komponentní vstup jednoduše smůlu. Totéž by platilo i kdyby bylo propojeno přes HDMI.
Zesilovač bohužel bručí a neumí standby z dálkového ovladače. Naštěstí to vyrovnává vypínací čudlík na přední straně, který zřejmě odpojí i trafo (vrčení se pak neozývá vůbec). Další čudlíky pak regulují hlasitost mikrofonu, basy/výšky mikrofonu a ozvěnu, přepínání vstupů, výstupní basy/výšky a hlasitost. Mikrospínače jsou pouze přepínače vstupů a kolečko hlasitosti, zbytek jsou poctivé "potenciometry" a tudíž neovladatelné tou malou bílou krabičkou. Mimochodem ovládání hlasitosti na DO je nějaké hypercitlivé a pro postupnou změnu hlasitosti vyžaduje na dotyčné čudlíky "klikat", při podržení člověk velmi rychle nastaví úplně jiný výkon.
Přístroj při vypnutní vše zapomene, takže při startu má nastavenou nízkou, bezpečnou hlasitost a vstup "VCD/CD". Výstupů na reproduktory je pět, kdo chce tucat, musí mít přední repro schopné vyloudění těchto frekvencí. Přední reproduktory se připojují šroubovacími kontakty, zadní a centr přes samosvorné kontakty. U všech výstupních kontaktů je napsáno "System speakers 4-16 Ohms". Zda je možné kombinovat reproduktory různých impedancí jsem nezkoušel, protože k dispozici jsou pouze dva. :-] Mimochodem kábly těchto beden končí cinchem - samcem. Pro připojení k zesilovači bylo potřeba buď sehnat kus dvoulinky s cinchem-samicí na jednom konci, nebo milý konektor ufiknout a napojit dráty přímo. Zvolil jsem první možnost, která se ovšem neobešla bez pájení. Při tom jsem se dozvěděl, že kabel "+" mám připojit na střední kontakt v cinchi. To jsem udělal a že se akce povedla ukazují čistě hrající repráky bez doprovodných kouřových efektů.
Věrnost podání není při větších hlasitostech žádné hi-fi, ale při běžných není moc co vytknout. Snad jen umístění beden, které jsou pouhého půl metru od sebe a o nějaký ten decimetr níž, než by bylo ideální.
Tiskni
Sdílej: