Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nakonec se mi povedlo dostat pěkný zvuk z televize i DVD - když je po něm poptávka.
Konečné řešení vypadá takto: repráky jsou zapojeny do zesilovače SV-2803-RK, do kterého je je přiveden zvuk z televize, DVD přehrávače a z čehokoliv jiného, co se dá připojit přes 3,5 mm jack - jsou tak obsazeny všechny tři stereo vstupy zesilovače. Z DVD přehrávače jde signál do televize přes komponentní vstup a k tomu paralelně do zesilovače z jedné SCART přes redukci. Z televize je pak vyveden zvuk přes SCART (AV2) a tutéž redukci. Paralelní propojení je potřeba, protože televize umí routovat zvuk do AV2 jen z vlastního dekodéru a z první SCART (AV1) a kompozitního vstupu (AV3). Tím pádem má DVD připojené přes komponentní vstup jednoduše smůlu. Totéž by platilo i kdyby bylo propojeno přes HDMI.
Zesilovač bohužel bručí a neumí standby z dálkového ovladače. Naštěstí to vyrovnává vypínací čudlík na přední straně, který zřejmě odpojí i trafo (vrčení se pak neozývá vůbec). Další čudlíky pak regulují hlasitost mikrofonu, basy/výšky mikrofonu a ozvěnu, přepínání vstupů, výstupní basy/výšky a hlasitost. Mikrospínače jsou pouze přepínače vstupů a kolečko hlasitosti, zbytek jsou poctivé "potenciometry" a tudíž neovladatelné tou malou bílou krabičkou. Mimochodem ovládání hlasitosti na DO je nějaké hypercitlivé a pro postupnou změnu hlasitosti vyžaduje na dotyčné čudlíky "klikat", při podržení člověk velmi rychle nastaví úplně jiný výkon.
Přístroj při vypnutní vše zapomene, takže při startu má nastavenou nízkou, bezpečnou hlasitost a vstup "VCD/CD". Výstupů na reproduktory je pět, kdo chce tucat, musí mít přední repro schopné vyloudění těchto frekvencí. Přední reproduktory se připojují šroubovacími kontakty, zadní a centr přes samosvorné kontakty. U všech výstupních kontaktů je napsáno "System speakers 4-16 Ohms". Zda je možné kombinovat reproduktory různých impedancí jsem nezkoušel, protože k dispozici jsou pouze dva. :-] Mimochodem kábly těchto beden končí cinchem - samcem. Pro připojení k zesilovači bylo potřeba buď sehnat kus dvoulinky s cinchem-samicí na jednom konci, nebo milý konektor ufiknout a napojit dráty přímo. Zvolil jsem první možnost, která se ovšem neobešla bez pájení. Při tom jsem se dozvěděl, že kabel "+" mám připojit na střední kontakt v cinchi. To jsem udělal a že se akce povedla ukazují čistě hrající repráky bez doprovodných kouřových efektů.
Věrnost podání není při větších hlasitostech žádné hi-fi, ale při běžných není moc co vytknout. Snad jen umístění beden, které jsou pouhého půl metru od sebe a o nějaký ten decimetr níž, než by bylo ideální.
Tiskni
Sdílej: