Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Televize, kterou jsem vybíral, před pár týdny, je už přes týden doma. Nakonec jsme vybrali LG 26LH2000, která až na podivné rozlišení splňuje všechny parametry a má slušnou dopřednou kompatibilitu (dostatek vstupů, h.264 dekodér, dekódování 1080p50/60). Nahrávadlo jsme vyřešili předsazením set-top-boxu před současný Panasonic DMR-ES15. Zůstala ale jedna stinná stránka: zvuk, tedy především jeho barva
Televize má totiž dva univerzální repráčky nasměrované dolů, které jsou naladěné na maximální srozumitelnost řeči a podle toho vypadá jejich podání všech ostatních zvuků. Při vyšší hlasitosti to taky nestojí za nic.
Nabízí se samozřejmá věc - připojit externí reproduktory. Nicméně se začínají objevovat problémy - jak zajistit zvuk z TV i DVD, dálkové ovládání hlasitosti a nebručení v klidu. Možnosti zapojení jsou takovéto
K dispozici mám dvě pasivní bedny od neznačkové věže s poměrně dobrým zvukem a připojením přes cinche - samce a 2000 Kč. Případně alternativně podobně staré počítačové bedny s o něco horším, ale stále velmi dobrým zvukem a 18 W RMS/kanál. Nabízí se dvě možnosti: buď koupit zesilovač s dálkovým ovládáním, na který by se připojily některé ze stávajích reproduktorů, nebo pořídit aktivní repráky s dálkovým ovládáním.
První možnost by znamenala pořídit nějaký zesilovač. Po dlouhém hledání jsem objevil něco, co by se vešlo do požadované cenové kategorie. Máte někdo s touto kategorií zesilovačů zkušenosti?
Druhá možnost znamená nákup třeba těchto repráků. Nicméně tyto konkrétní bedny nemají SB režim na ovladači a bez něj asi bude vrčet trafo...
Nakonec bych měl ještě jednu otázku: když výstupy z TV a DVD spojím přes Y-výhybku před vstupem do zesíku/repráku, hrozí nějaká možnost, že by se navzájem poškodily jejich obvody, nebo se to prostě jen smíchá?
Tiskni
Sdílej:
Ono se to zda divne, ale ja televizi k zivotu nepotrebuji. Vsechno co chci si najdu na webe.
---