Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
VýletníKamoš == TrekBuddy
PojďTáto == GoDaddy
Už to dává smysl?
Myslím, že je daleko lepší, kdyby vznikaly souhrnné stránky jako třeba sourceforge.
Já sám jsem nechal mnoho projektů pláchnout doma, protože se mi nechtělo ještě bastlit a udržovat webové stránky. Dnes už stránky mám, ale dávám jen pomalu (není čas).
Upřímně, očekával jsem třeba od CZLUGu a od domény linux.cz, že se něčeho takového v oblasti Linuxu a českých projektů ujme v našich končinách.
V zásadě mám pocit, že se pro open source staví čím dál vyšší zdi. Dříve stačilo projekt zveřejnit na vhodných místech. Dnes už abyste udržovali vlastní stránky. Navíc pokud ho chcete dostat více do Linuxu, abyste na kolenou prosili, přemlouvali a věnovali čas buď podlézáním balíčkovačům/autorům distribucí, případně sami přebalovali do x druhů balíčků. A nebo nechali návštěvníky zkompilovat Vaše zdrojáky, což většinu lidí dosti spolehlivě odradí.
Doporučuji nastavět ještě další zdi pro prosazení open source. Mimochodem, já jsem zatím byl spolehlivě odrazem od vydání všeho open source pro Linux co jsem kdy vytvořil z důvodů vyše uvedených. A z těchto důvodů publikuji hlavně projekty pro Windows, neb tam jsou zdi daleko nižší. Sranda je, že projekty pro WIndows jsou u mě v ubohé menšině ze všech.
Myslím, že je daleko lepší, kdyby vznikaly souhrnné stránky jako třeba sourceforge.mate na mysli google code, berlios, savannah, codeplex, kenai...?
Mám na mysli pro české autory neznalé angličtiny.
A z druhé strany všechny ty překážky co se nastavěly dalšího druhu, což jsem v příspěvku popsal.
Mám na mysli pro české autory neznalé angličtiny.programator, ktery neumi alespon trochu anglicky je imho oxymoron...
A z druhé strany všechny ty překážky co se nastavěly dalšího druhu, což jsem v příspěvku popsal.sorry, ale na ten FUD se mi nechtelo reagovat... ale je-li libo... proboha, co je za problem udelat nejakou webovou stranku se zakladnim popisem? webhosting je soucasti vyse zminenych sluzeb, vcetne podpory sluzeb jako diskuze, hlaseni chyb... pokud budete mit zajimavy projekt, urcite vam balicky udelaji sami uzivatele... nicmene, sance, ze se to tak stane, se znacne snizuje, pokud projekt vubec nezverejnite
Možná Vás to překvapí, ale já jsem se naučil anglicky až po deseti letech programování. A nikterak mi to vůbec nevadilo. Angličtina byla na nátlak toho, aby ch začal anglicky komentovat. První rok mě pak spoluprogramátoři na kolenou prosili, zda bych raději nekomentoval česky. Pak jsem to vzal vážně a naučil se anglicky pořádně.
Řada programátorů umí anglicky velmi špatně. My, co děláme projekty trochu vzdálenější od linux kernelu a bashe, zároveň pro běžné lidi, a přitom ještě spadající do vývojářského bychom mohli vyprávět. Ten Váš oxymoron je docela v převaze.
Ano, uživatelé všechno udělají. Zajímavé je, že já a asi sto dalších lidí, kteří dělají na projektech, že uživatelé ani nehli prstem.
Jen malé procento projektů se těší tomu, že pro něj někdo vůbec hne prstem kromě hlášení chyb. A i u velkých projektů, užitečných a používaných jsem viděl, že prostě člověk přestal dávat zdrojáky, protože nikdo nepřispěl.
Na další Vaše bludy už reagovat nebudu.
Řada programátorů umí anglicky velmi špatně. My, co děláme projekty trochu vzdálenější od linux kernelu a bashe, zároveň pro běžné lidi, a přitom ještě spadající do vývojářského bychom mohli vyprávět. Ten Váš oxymoron je docela v převaze.tak vypravejte... nicmene, anglictina je programatorska lingua franca... a programovani neni jenom o buseni kodu...
Ano, uživatelé všechno udělají. Zajímavé je, že já a asi sto dalších lidí, kteří dělají na projektech, že uživatelé ani nehli prstem.a ja zajimave, ze treba me nekteri lide nabidli pomoc s balicky (sami od sebe) a nekteri dokonce poslali i patche... (za coz jsem jim teda vdecny)
Jen malé procento projektů se těší tomu, že pro něj někdo vůbec hne prstem kromě hlášení chyb. A i u velkých projektů, užitečných a používaných jsem viděl, že prostě člověk přestal dávat zdrojáky, protože nikdo nepřispěl.naprosto fundamentalne jste nepochopil principy svobodneho software/open-source. vase predstava, ze date zdrojaky... a budete cekat, az vam lidi budou posilat upravy je malinko naivni... (nerknu-li zcestna)
No jasně, není nad lokální weby v jednom jazyce, úhrnem tak pro deset lidí na světě. Kdyby to tak hořelo, tak český překlad nějakého google code nebo něčeho je otázka jednoho odpoledne. Proč ale.
Překážky. Napsat README a pushnout to na github, třeba. Fakt překážka.
Myslím, že jste vůbec nepochopil o čem píšu. Až to pochopíte, zkuste použít tzv. „argumenty“. Do této doby, než je najdete, nenechte se prosím rušit.
Tiskni
Sdílej: