Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pokud ne, jak si zařídí, aby případný "závadný provoz" nebyl na něj?U "závadného provozu" by musel státní zástupce u soudu prokázat, která konkrétní osoba se ten provoz postarala (nemusel to být nikdo z hostů - signál se může dostat dost daleko mimo). Je to podobné jako v domácnosti - připojení má na sebe někdo "napsané", ale to není žádný důkaz o spáchání konkrétního skutku.
(nemusel to být nikdo z hostů - signál se může dostat dost daleko mimo).Presne. Aj tak to je vzdy partia odvedla - z druheho podniku...
Vzhledem k tomu, že nejde o podnikání v elektronických komunikacích, nemusí kavárník logovat nic.
Prosím kde a ve kterém zákoně to je napsáno?
Ohledně tohoto tématu jsem hledal nějaké informace, protože už jsem to musel řešit s policií. A narazil jsem na tuto stránku verejnyinternet kde je možnost si zaregistrovat veřejný přístupový bot na internet a je to pod záštitou Ministerstva informatiky ČR a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR (pošlou vám i samolepku k označení takového místa) a nic o tom že bych měl něco logovat tam není.
Mám kamaráda co má restauraci a pro návštěvníky je tam k dispozici wifi internet. Nedávno si mého kamráda pozvala na výslech kriminální policie. Prý že tam někdo nabízel ke stažení software nebo filmy, nevím přesně co. Jenže kamarád tomu moc nerozumí tak jim tam nic neřekl a dal jim číslo na mne, protože jsem tam to APčko nainstaloval já. Takže mi zavolal nějaký kriminalista s tím, jak je možné že tam je zabezpečená wifi síť. Tak jsem mu řekl, že síť sice není zabezpečená, ale vysílací výkon je omezen jen na pozemek restaurace a je to pro návštěvníky restaurace. Tím to vše skončilo a kamarád šel z výslechu domů a mne už nikdo nevolal.
Prosím kde a ve kterém zákoně to je napsáno?
Je to zákon 127/2005 Sb., § 97:
(3) Právnická nebo fyzická osoba zajišťující veřejnou komunikační síť nebo poskytující veřejně dostupnou službu elektronických komunikací je povinna uchovávat provozní a lokalizační údaje a tyto údaje je na požádání povinna poskytnout orgánům oprávněným k jejich vyžádání podle zvláštního právního předpisu. Rozsah provozních a lokalizačních údajů, dobu jejich uchovávání, která nesmí být delší než 12 měsíců, a formu a způsob jejich předávání orgánům oprávněným k jejich využívání, stanoví prováděcí právní předpis.
Pouze tady je uložena povinnost něco logovat. Teď ještě ty tučné věci:
§ 8
1) Předmětem podnikání v elektronických komunikacích je
a) zajišťování veřejných komunikačních sítí,
b) poskytování služeb elektronických komunikací.
A dále - obchodní zákoník, § 2:
(1) Podnikáním se rozumí soustavná činnost prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku.
Jestliže někdo podniká v pohostinství, nejde o podnikání v elektronických komunikacích. Nehraje roli, že WiFi slouží hostům - podobně když si tentýž podnikatel vyrábí do kavárny popelníky (které pak slouží hostům), není to pro něj podnikáním.
Mám kamaráda co má restauraci a pro návštěvníky je tam k dispozici wifi internet. Nedávno si mého kamráda pozvala na výslech kriminální policie. Prý že tam někdo nabízel ke stažení software nebo filmy, nevím přesně co. Jenže kamarád tomu moc nerozumí tak jim tam nic neřekl a dal jim číslo na mne, protože jsem tam to APčko nainstaloval já. Takže mi zavolal nějaký kriminalista s tím, jak je možné že tam je zabezpečená wifi síť. Tak jsem mu řekl, že síť sice není zabezpečená, ale vysílací výkon je omezen jen na pozemek restaurace a je to pro návštěvníky restaurace. Tím to vše skončilo a kamarád šel z výslechu domů a mne už nikdo nevolal.
Jde o dvě věci. Jednak policajti často neví, která bije. A zadruhé, ještě musím uvést jeden konkrétní případ. U nás působí občanské sdružení, které mj. poskytuje svým členům internetové připojení. Přišel soudní příkaz na vydání informací o tom, kdo měl v určitých okamžicích přiděleny určité IP adresy. Sdružení informace vydalo (mělo je k dispozici), protože nevydání mohlo vést k horším následkům - např. k domovním prohlídkám u zcela nevinných lidí. Více informací zde.
Ale pořád tam nevidím nebo to nechápu, kde tam je napsáno že to logování nemusí provádět ten, kdo nabízí připojení zadarmo a neživí se tím.Tam není, kdo nemusí logovat. Naopak tam je, kdo logovat musí. A ten někdo je jen ten, kdo provozuje veřejnou komunikační síť nebo poskytuje veřejně dostupnou službu elektronických komunikací (do druhé skupiny patří služba přístupu k Internetu). Dokonce ani ten, kdo poskytuje neveřejnou službu elektronických komunikací, logovat nemusí. Čili i kdyby kavárník poskytoval připojení za úplatu, ale neveřejně (např. jen podnikatelům), pak by též logovat nemusel.
ale to není žádný důkaz o spáchání konkrétního skutku.Takže jsme všichni v pohodě, protože vždycky můžu říct, že mi někdo hacknul domácí wifi?
Já mám jinou bezdrátovou otázku - když se připojím na cizí nezabezpečenou síť bez vědomí toho, kdo ten net platí, dopouštím se tím něčeho? (vynechme morální aspektA keď vstúpim na nezabezpečený súkromný pozemok, bez vedomia majiteľa, dopúšťam sa niečoho?)
Spíš bych rád viděl, jak dokazují samotné sdílení.Stačí se zajít podívat k soudu, až bude probíhat líčení s nějakým sdílečem.
Seznam sdílených souborů je docela neprůkazná věc, fake klient ukáže všelicos. Stejně tak přítomnost IP adresy na seznamu peerů od trackeru je poněkud chabý důkaz.Opravdu nevím, jak probíhá dokazování. Námět: někdo, koho to skutečně zajímá, by mohl k tomu soudu zajít a pak o tom napsat článek pro abíčko
Tiskni
Sdílej: