Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Narazil jsem na dva příklady přístupnosti podle úředníků Jihomoravského kraje. Obě jsou to mapové aplikace, obě se tváří "otevřeně" a "přístupně", ale něco jim k tomu chybí...
Stránky Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje jsou samy o sobě dnes trochu mimo. Samotné použití rámů a zadání jejich pixelů znamená, že na mém monitoru (125 DPI, výchozí velikost písma v absolutních jednotkách) vypadají opravdu "úžasně".
Co je ale skutečné veledílo je nový "Interaktivní plán dopravy v Brně" ověnčený cenou "Mapa roku 2006". Kdo neměl loni na podzim flash player verze 8 (na linuxu do půlky listopadu nikdo, na Windows málokdo), ukázal se mu tento alternativní obsah. Tato stránka se také zobrazí pokud se během 5 vteřin flash nerozběhne -- což dokáže potěšit pokud máte ve Firefoxu adblock nebo flashblock anebo v Opeře vypnuté pluginy. Nejzajímavější ale je, jak se zachová neupravovaný IE6 SP2. Ten projde úvodním filtrem, ale pak nic nezobrazí.
Samotná mapa pak vypadá jako omalovánky, žere na slabším počítači až neskutečné množství systémových prostředků a přitom technicky neumí nic navíc oproti dnes běžným AJAXovým mapám (jako málo profláknutý odkazuji na výborný viamichelin.com). Ovládání naprosto splývá se zbytekem mapy a mapa samotná nevyužívá kolečko (narozdíl od gůglích nebo atlasích map). To nejlepší ale přijde až teď: pokud kliknete na odkaz "Zobrazit mapu okolí", nebo "Odjezdy ze zastávky" ve Firefoxu, zobrazí se vám lakonická hláška "Aplikace Firefox zabránila stránce otevřít vyskakovací okno" a totéž se dozvíte i když přepnete do jiného tabu a pak zpátky na mapu. V Opeře s nastavením "blokovat nevyžádaná vyskakovací okna" se otevře1) v prvním případě idos a ve druhém mapy na Seznamu. To znamená, že zadavatelé, tvůrci i testeři tohoto superplánu AJAXovou mapu museli minimálně vidět, ale přesto zvolili "komplexní řešení", které říká některým uživatelům "Kalousku, jsi jednička!".2)
Na tuto aplikaci jsem narazil už v září, kdy byla ještě ve zkušebním provozu. Využil jsem formuláře pro hlášení nedostatků a okamžitě jsem tam napsal o problémech s přístupností. Co se od té doby stalo? Nic. Ani mi nepřišla odpověď.
Nedávno jsem se potřeboval podívat do jihomoravského územního plánu. Došel jsem přes tuto stránku portálu až na rozcestník různých plánů. Optimisticky jsem klikl na "vektorové ÚP" a dostalo se mí této nádherné hlášky (screenshot).
Na druhý pohled jsem zjistil, že celá aplikace není úplně beznadějná, protože používá otevřený protokol WMS, který by měl umět zpracovat třeba NASA Worldwind (který je bohužel pouze pro Windows a stejně nic nezobrazil, i když se vrstvy načetly), takže by neměl být problém najít náhradu současného tenkého klienta, která by pracovala ve všech prohlížečích. Psal jsem tam email koncem týdne, tak jsem zvědavý, zda a kdy přijde odpověď...
Později jsem vyzkoušel, zda se něco zobrazí ve Firefoxu s UA nastaveným na IE6. Zobrazilo se neklikatelné menu a odkaz na firmu, jejíž dílo toto je, takže aplikace je skutečně nepřístupná. Dál jsem se podíval, jak že to vlastně vypadá v IE a nestačil jsem zírat:
Na tomto místě se hodí podotknout, že mám dobré zkušenosti s webmastery spřízněných organizací "o úroveň níž" -- to jest s DPMB a MMB. DPMB už dlouho nabízel možnost zasílat aktuality mailem, ale nenabízel RSS. Napsal jsem tedy na ten jediný mail, co na stránkách mají a za dva týdny mi přišla odpověď, že kanál jede v testovacím provozu a mám ho vyzkoušet. Na stránkách MMB mi také vadil IE-only územní plán, tak jsem to napsal do technické evangelizace. Lidé z czilly tam poslali mail, který zůstal bez odpovědi, nicméně ÚP na další rok už byl od jiné společnosti a fungoval alespoň v mozillích prohlížečích (dnes už i v Opeře).
Kdyby tyto problémy byly s organizacemi státní správy (nebo s organizacemi samosprávy vykonávající státní správu), lze se obrátit na ombudsmana. Toto ale není ten případ, jedná se čistě o věci samosprávy anebo organizace spadající pod samosprávu. Kam byste se obrátili vy, kdybyste řešili podobné problémy?
Tiskni
Sdílej:
Nejvíc mi asi vadí kombinace kurzoru myši nad částí stránky s flashem, musim s myší uhnout, abych moh psát či manipulovat se stránkou prostřednictvím kláves.