Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Někteří zde už chtěli zažité dělení na pravici a levici zrušit. Nyní však vyplula na povrch fakta, která tyto pochybené názory minimálně v rámci ábíčka hravě vyvrátí.
Měl jsem teď měsíc zapůjčeno měřítko spotřeby PAGET TRADING LTD Modele no: 9149
(dovozce Lidl ČR), tak jsem ho šoupnul do zásuvky před router a nechal ho tam 28 dní.
Se starým diskem v notebooku se to už nedalo vydržet, takže byl vyměněn za nový. Tady je malé porovnání.
V jednom diskusním vlákně na tomto serveru se objevilo několik vtipů na adresu pendolin. Aby nebyly tak samotné, tak v tomto blogu naleznete odkaz na mnohem větší sbírku.
Shodou okolností těsně po flamech (spuštěných FUDem na Lupě) proběhla tato diskuse. I komunita má občas své dny...
Edit: doplněn odkaz bez kterého celý zápis nedává smysl. :-]
Tak nevím, jestli je chyba jenom mezi klávesnicí a židlí nebo i někde jinde.
Situace: nedávno jsem tátovi rozjel scanner HP ScanJet 3770 (na Win 98SE, sane ho nepodporuje*). Dnes něco potřeboval a nejelo to.
Pokud ano, přečtěte si otázku v této staré diskusi a toho času poslední příspěvek pod ní.
:-)
Někteří mí kamarádi už vědí, že aktuálně používám vývojovou větev své oblíbené distribuce. K tomu jsem nyní přidal i vývojové jádro a hned se vynořilo několik plusů.
Stávalo se mi občas na routeru, že po update venkovní IP adresy zapomínal dhclient
updatnout výchozí směrovač. Nedávno taky mělo UPC výpadek a já jsem nebyl doma v době, kdy to mělo už jet. Napsal jsem tedy jednoduchý watchdog, který se snaží zjišťovat, zda je vše v pořádku:
Zkoušel jsem si pohrát v Gnumericu s pár grafy, které OOo neuměl rozumně udělat a Gnumeric to zvládl pěkně. Rozhodl jsem se tedy zkusit Gnumeric na poměrně jednoduchém úkolu, kteý se skládal z "pár" výpočtů. Nic složitého, tak jsem si říkal, že to bude v klidu. Nebylo:
A opět používám GNOME. Proč? KDE se mi už okoukalo a postupem času se mi začalo sypat pod rukama, tak jsem ho prostě dal pryč a hotovo. A proč GNOME? Protože jsem v něm snad půl roku nebyl a to na něj naučil celou rodinu, tak to tam musím trochu znát.
Používám notebook a zvykl jsem si, že se nemusím nikam otáčet, abych měl ruce na klávesnici a přitom se díval na monitor. K tomu mám ještě po ruce myš, protože mi vpravo nepřekáží blok šipek a numerická klávesnice.
Koupil jsem si nový mobil (SonyEricsson K300i) s vestavěným "foťáčkem". Abych si mohl to, co z něj leze, prohlídnout v plném rozlišení, tak to chce dostat fotky z mobilu do počítače.
Proč? Protože jsem si koupil za 100 Kč CD a ono nevalí out-of-the-box. Na svém postarším notebooku se špatně nebo vůbec detekuje grafika (S3 Savage)* a GUI naběhne v 640x480. Jinak se mi CD velmi líbí, ale toto otřáslo mou důvěrou v systém, který poběží správně každému. Přitom kdybych se do testování zapojil, tak bych tento bug objevil zřejmě velmi brzy.
PS:toto píšu z AbcLinuxu 2005 v 1024x768, ale vyžadovalo to start bez GUI a úpravu /etc/X11/xorg.conf
. CD se mi ve všech ostatních ohledech velmi líbí.
Jsou dvě hlavní cesty: použít univerzální instalátor přímo ze stránek výrobce nebo instalovat přes balíčkovací systém. Tyto dvě cesty nejsou spolu moc kompatibilní. Budu psát především o té druhé cestě.
Jde o to, jak zabalit vlastní jádro pomocí balíčkovacího systému distribuce. Postup je z velké části shodný s postupem v Debianu. Návod není o vlastní konfiguraci a kompilaci jádra, o tom je dost zdrojů jinde. :-P
Na notebooku mi velmi vadila drobnost - "podivná" myš. Musela být zapojená před startem X a po vytažení a novém zapojení ji už X neviděly.
Potřeboval jsem teď přenést mezi dvěma počítači 700MB soubor, tak jsem si řekl, že u toho otestuju propustnost sítě
Tak jsem na routeru přešel z NetBSD na Debian. Proč? Přibyl mi disk (80 GB) a chtěl jsem některé oddíly zrcadlit se stávajícím diskem (20 GB) pomocí sw RAIDu. NetBSD sice sw raid umí, ale ne nad jednotlivými oddíly.
Aktualizace: Správci to již uhladili, tak odstraňuji neplatné odkazy.
Dva dotazy mě skoro zvedly ze židle. Tazatel použil v prvním z nich (půl hodiny před půlnocí) relevatní titulek a slušnou otázku. Byť by mohla odpověď znít STFW bez jakéhokoliv odkazu, tak bych mu normálně odpověděl. Když ale o půl jedné v noci (po pouhé hodině a v době, kdy většina lidí spí), položil úplně zbytečný duplicitní dotaz [byl to odkaz, teď už je neplatný], tak mě to nasralo natolik, že jsem o tom musel napsat. Mimochodem smysl tohoto hw záznamu [byl o tom, že se mu nepodařilo rozchodit irda] vážně nechápu, když se všechno dozví z odkazu v tomto záznamu.
Když jsem byl v USA, tak mi chyběly kvalitní mapy místa - jsem prosté zhýčkán turistickými mapami ČR a automapa 1:150 000 (která měla dokonce stínovaný reliéf ) se s nimi prostě nemohla rovnat.
Gmail mi občas vyhlásí server error a reloady nepomáhají. Řešení je jednoduché - zkrátit url na pouhé https://gmail.google.com/gmail
.
Na podnět diskuse jsem si uvědomil, že je disk v mém desktopu (20GB WD Caviar) čím dál tišší.
Pracuju a potřebuju se soustředit a naráz začnou venku troubit auta úplně nehorázným způsobem, tak jsme asi zase jednou mistři světa v hokeji. :-D
Hledal jsem informace a fotky k dolnoloučskému viaduktu a přesných informací moc není. Proto dávám výsledky sem, abych to zase našel
Toto me celkem toci. Jsem na linuxovem tenkem klientovi v teto instituci, chci ceskou klavesnici, dam S-S a nic.
Those, who want Google's Gmail an have had no oportunity yet can write me an email and get one. Since gmail is in English this message is in English, too.
Tak jsem si rozdrbal router. Je to čisté NetBSD a jako paketový filt a NAT používám výchozí ipf/ipnat. Drbu se s tím už x hodin a s*e mě to. Na web se dostanu jenom linksem spuštěným na routeru přes ssh. Fakt super situace, zvlášť když potřebuje na net někdo ze zbytku rodiny...
Při pročítání některých recenzí a diskusí jsem si říkal: Proč dělají vždy takovou vědu zrovna z instalace? Tento příspěvek shrnuje společné prvky instalace různých binárních distribucí. Sám jsem instaloval Fedoru 1, Slack 10.0, Debian Sarge (+ Ubuntu) a NetBSD.
Ještě před rokem jsme doma měli tři počítače. Síť nehrozila, bránily tomu neznalosti a předsudky. Nejdéle v té době sloužilo Pentium 133, následoval celeron 433 a PII 450. Na všech byly W98 SE, ale schylovalo se ke změně.