Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
<kernel-src>/Documentation/laptop-mode.txt
. Je tam popsano jak vypsat vsechny operace cteni a zapisu nastavenim /proc/sys/vm/block_dump
, treba z toho neco zjistite.
# dmesg | tail kjournald(863): WRITE block 47472 on hda4 kjournald(863): WRITE block 47480 on hda4 kjournald(863): WRITE block 47488 on hda4 pdflush(173): WRITE block 1372792 on hda4 kjournald(863): WRITE block 47496 on hda4 kjournald(863): WRITE block 47504 on hda4 kjournald(863): WRITE block 47512 on hda4takze jak bylo zmineno vyse, muze za to zurnalovani fs ext3...?
pdflush(173): WRITE block 18087992 on hda4 pdflush(173): WRITE block 20709456 on hda4 pdflush(173): WRITE block 21495864 on hda4ale to je tam opravdu 9x hned za sebou, takze myslim ze to to chroupani neni zkusim to pripojit s tim noatime. ale bude to chtit restart, protoze to mam namountovane jako / oddil. Nebo ne?
cat /proc/kmsg
, po par vterinach to jeste neco vypsalo od pdflush (jednou) a kjournald (nekolikrat), ale pak se to ustalilo a behem tak 10 minut se tam neobjevila zadna nova operace. Zkousel jsem na Debianu unstable s jadrem 2.6.10 z Debianu.
Urcite to hrabe kazdych 20 sekund i v single user modu? Nechal jste to bezet dele?
dmesg
vzdy, kdyz disk zahrabal. A predpokladam, ze ten prikaz zpusobil i nasledujici zahrabani, ktere prislo za nekolik sekund pote. A ja jsem opet dal dmesg
a tak dale :(cat /proc/kmsg
vypisuje to same, co rikate Vy - kjournal, pdflush a pak nic.
cat /proc/kmsg
i za normalniho behu systemu a pri kazdem "hrabnuti" disku pribyl radek podobny tomuto:<7>kjournald(863): WRITE block 25664 on hda4
takze predpokladam, ze s tim nic neudelam?
abych vsak dokoncil image hlupaka, musim podotknout, ze se mi zda, ze to ted hrabe "nejak jinak" :(
noatime
# hdparm |& grep acou -M get/set acoustic management (0-254, 128: quiet, 254: fast) (EXPERIMENTAL)mozno sa ti tym podari nastavit disk tak, aby sa prilis nespomalila praca a disk nevydaval hlasite zvuky pri citani/zapise.
Tiskni
Sdílej: