Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Tak nevím, jestli je chyba jenom mezi klávesnicí a židlí nebo i někde jinde.
Situace: nedávno jsem tátovi rozjel scanner HP ScanJet 3770 (na Win 98SE, sane ho nepodporuje*). Dnes něco potřeboval a nejelo to.
Vypadalo to, že je chyba v ovladači, tak jsem přeinstaloval ovladač i s programem (je to jeden bundle). Nic, navíc to začalo hlásit jakousi chybu (šestnátkový kód, co z toho mám @#$% vyčíst!?).
Napadlo mě podívat se do linuxu, jestli bude scanner vidět ve výstupu lsusb
. Už při bootu byla konzole zahlcená chybovými hláškami od usb hubu, mezi nimi se skvěla otázka "je USB kabel v pořádku?" (anglicky). Odpojil jsem kabel, zkusil jiný (náhodou jsem měl jeden stejný typ volný) a naráz se scanner pěkně přihlásil. Toto vzalo asi hodinu.
Reboot do Windows a pak to začalo: program stále nebyl schopen scanner nalézt - ani po restartu počítače a znovupřipojení scanneru. Tak jsem se dal do reinstalací programu. Zkrátím to - zkusil jsem to asi čtyřikrát. Poprvé jsem zkusil program přeinstalovat přes stávající. Nic Potom odebrat přes "přidat nebo odebrat programy". Zase nic. Potom totéž + pročištění registrů a c:\windows
. Zase. Totéž + odebrat ".NET Framework" (pouze přes "Přidat nebo odebrat programy"). Zase nic. Další dvě hodiny pryč.
Protože to je holý systém (+ IE6, OOo2 a pár driverů, instalačky všeho na d: alias hda4), tak ty windows nainstaluju znovu a hodím to na čistý systém.
Počítač: Duron 600, 448 MB RAM, Ubuntu 5.10/Win 98 SE; Program je dvojice "Správce HP" a "HP Image Zone", obojí ve Flashi.
/var/log
? Pokud ano, je tam něco víc než jméno procesu a šestnáctková adresa chyby?Naschvál se neptám přímo po balíčkovacím systému, protože ty linuxové AFAIK měly kolem r. 1999 k dobré použitelnosti ještě daleko.
* O těchto stránkách vím, ale k řešení to má hodně daleko...
Tiskni
Sdílej:
Možná se dočkáš ohrazení po přesměrování dotazu. I když to píšeš v blogu.
Co já vim, tak už od WinNT je něco jako prohlížeč událostí.